Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Herby i pieczęcie

HERBY MIASTA

  • Jeden z wczesnych herbów miasta istniejących zwykle na pieczęciach. Widoczna jest koga ze sterem zawiasowym, sztandarem miejskim na tylnym kasztelu oraz flagą z dwoma krzyżami na maszcie. Herb ten rzadko pojawia się w literaturze przedmiotu, posiada nieprawidłową liczbę lin podtrzymujących maszt, brak też figury żeglarza.

 

  • Herb Elbląga, według C. Beckherrna używany przejściwo w XV wieku. Odwrócenie kolorystyki w stosunku do tradycyjnego herbu ma nawiązywać do sztandaru pospólstwa miejskiego, które uczestniczyło w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Herb ten można traktować jako oznakę biedoty miejskiej.

 

  • Herb Nowego Miasta Elbląg powstałego około 1340r. na wolniźnie zamku krzyżackiego. 3 róże w herbie przeniesione są z herbu rodowego komtura elbląskiego - założyciela miasta.

 

  • Oficjalny herb Elbląga, zatwierdzony także przez Miejska Radę Narodową w 1962 roku. Na dolnej części tarczy herbowej znajduje się sieć, którą zinterpretowano jako fragment sieci rybackiej. Warto wspomnieć, że w przeszłości rozumiano ów rysunek jako kratę bramną najważniejszej bramy w mieście - Bramy Targowej.

 

  • Jeden ze stylizowanych herbów Elbląga. Krzyż górny przedstawiono tu jako "wycięty" z dolnej części tarczy. Często używany do sygnowania książek i pocztówek przez wydawców elbląskich.

 

PIECZĘCIE MIASTA

  • Jedna z najstarszych pieczęci, którą historycy traktują jako pieczęć mieszczan elbląskich. Na otoku napis: SIGILIUM BURGENSIUM IN ELVIGGE. Rysunek przedstawia kogę z charakterystycznym dla statków bałtyckich sterem, nieproporcjonalnie dużego żeglarza, krzyż znajduje się poza rysunkiem.

 

 

  • Młodsza od wyżej opisanej pieczęci miasta Elbląg, tym razem należąca do Rady Miasta o czym świadczy napis: SIGILLIUM CIVITATIS ELBINGENSIS. Na rysunku widzimy kogę ze sterem zawiasowym, wyposażoną w dwa kasztele. Na kasztelu tylnym znajduje się flaga miejska, na maszcie powiewa flaga z krzyżem. Maszt podtrzymywany jest przez 9 lin. Jedną z nich "naciąga" lub "zwalnia" żeglarz. Na kasztelu dziobowym znajduje się żeglarz wskazujący drogę.

 

  • Pieczęć komtura krzyżackiego, nadzorującego komturię elbląską. Napis na otoku brzmi: SCONMENDATORIS DE ELBINGO. W 1926 roku przywódcy powiatu ziemskiego Elbląg tworząc herb ziemstwa nawiązali do dawnego herbu rodowego. Przedstawia on lwa, w klasycznym ujęciu nadreńskim, dzierżącego w trzech łapach krzyż. Całość umieszczono na złotym tle.

 

Materiały pochodzą ze strony www.elblag.com

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.