Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Jedna dawka Pfizera, druga Moderny? Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 już dozwolone!

23.07.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jedna dawka Pfizera, druga Moderny? Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 już dozwolone!
Minister Zdrowia Adam Niedzielski, podczas dzisiejszej (23.07.) konferencji prasowej przyznał, że w Polsce zostanie wprowadzona możliwość mieszania dawek szczepionek przeciw COVID-19. Oznacza to, że będzie można zostać zaszczepionym np. jedną dawką Pfizera, a potem drugą Moderny. Skąd taka decyzja?
 
- W tej chwili jesteśmy w sytuacji, w której nie zadajemy sobie pytania czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą, tylko kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność. Wszystkie analizy, którymi dysponujemy wskazują, że ta fala będzie się rozpędzała – mówił Adam Niedzielski.
 
Minister Zdrowia zaznaczył, że od ok. 2 tygodni mamy w Polsce do czynienia z „przesileniem”. - W tej chwili średni poziom zakażeń dzienny dochodzi już do 100. Co prawda jest to nieduża liczba, w tym sensie, że ona nie stanowi zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, jednak w ujęciu tygodniowym oznacza, że przyrosty są rzędu 20 procent i więcej – stwierdził.
 
- Dochodzimy do takiego punktu, w którym nasza przyszłość jest określona przez nasze zachowanie. Jeżeli nie będziemy dalej kontynuowali intensywnej akcji szczepień to skazujemy się na większą liczbę zakażeń – dodał Adam Niedzielski.
 
 
Patrząc na to, jak rozwija się nowy wariant delta, który jest bardziej zakaźny od tych, z którymi mieliśmy do czynienia (…) musimy liczyć się z tym, że w grupie osób (…) do 40, 50, 60 lat ten wirus ma potencjał bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Dlatego apelujemy o zaszczepienie się
 
– podkreślił Adam Niedzielski.
 
Jednym z rozwiązań, które ma zachęcić do szczepień jest wprowadzenie możliwości mieszania rodzaju dawek szczepionki przeciw COVID-19. - Chcieliśmy zająć się grupą tych osób, które odnotowały niepożądane odczyny poszczepienne po pierwszym szczepieniu. Chcemy dopuścić schemat szczepienia, który dopuszcza możliwość mieszkania szczepionek – podkreślił Adam Niedzielski.
 
Skąd taka decyzja?
 
Jest to uwarunkowane zgłoszeniem niepożądanego odczynu poszczepiennego. Chcemy, żeby system raportowania zdarzeń był jak najbardziej pełny (…) W przypadek jeżeli po pierwszym szczepieniu wystąpi ten niepożądany odczyn dopuszczamy możliwość mieszkania preparatów 
 
– dodał Adam Niedzielski.
 
Dziś, na stronie Ministerstwa Zdrowia, pojawił się komunikat, w którym przedstawiono schematy mieszanych szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz Janssen.
 
Poniżej przedstawimy treść tego komnikatu:
 
Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 2 lipca 2021 r. oraz Rady Medycznej z dnia 6 lipca 2021 r., Minister Zdrowia dopuścił w systemie rejestracji szczepienia przeciw COVID-19 w realizowanym Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19 potwierdzanie Unijnym Certyfikatem Covid schematów mieszanych w zakresie szczepionek Vaxzevria, Comirnaty, Spikevax, w przypadkach gdy zastosowanie schematu mieszanego wynikało z:
 
- konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji, gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19;

- podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej;

- podania innej szczepionki w ramach drugiej dawki szczepienia w wyniku błędnego działania personelu medycznego.

W przypadku schematu mieszanego w ramach jednego cyklu szczepienia stosuje się schemat dwudawkowy. Brak jest wskazań do podania trzech dawek szczepionek.

Podanie szczepionki Janssen jako drugiej dawki w schemacie szczepienia uważa się za nowy schemat szczepienia zrealizowany w schemacie jednodawkowym.

Wystąpienie niepożądanego działania po podaniu szczepionki, w tym Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego (NOP), powinno zostać odnotowane zgodnie z procedurami, a informacja na temat NOP powinna zostać udokumentowana (również w Karcie Szczepienia) na lekarskiej wizycie kwalifikacyjnej do szczepienia przeciwko COVID-19 w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta.
 
W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, podanie drugiej dawki szczepionki innego rodzaju (po szczepionce wektorowej następuje podanie szczepionki mRNA, po mRNA następuje podanie szczepionki wektorowej), należy przeprowadzić z zachowaniem odstępu przewidzianego w ChPL tej szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.

O kwalifikacji osoby szczepionej do drugiej dawki innym preparatem niż został podany decyduje lekarz w oparciu o odnotowany NOP oraz korzyści zdrowotne z zakończenia schematu szczepienia.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ lolek
  Piątek, 23.07

  Chyba MIESZANIE

 2. 2
  0
  ~ Autor artykułu pijany albo ma NOP poszczepienny
  Piątek, 23.07

  W tytule mieszkanie dla Moderny i Pfizera , a w treści szczepionka , uwaga „Janssena” . Chyba jakaś nowa

 3. 3
  --4
  ~ Covidmen
  Sobota, 24.07

  Covidowi debile jak całe elblazkowo

 4. 4
  +3
  ~ Uridjdji
  Sobota, 24.07

  Autor drugiego komentarza jest analfabeta. Autor trzeciego komentarza jest zakompleksionym frajerem bez krzty godności ludzkiej, ot zwykły robak

 5. 5
  +3
  ~ obserwator
  Sobota, 24.07

  bidaki ,już nie wiedzą co wymyśleć i brną dalej w ślepą uliczkę.

 6. 6
  +1
  ~ Kryspin
  Sobota, 24.07

  Na Dębicy całe pole nowych krzyży nagrobkowych robi wrażenie. To efekt śmierci Covidowych lub związanych z tym zaniedbań w leczeniu innych chorób. A zaszczepiło się do tej pory ok 43% Elblążan. Dla pozostałych opornych intelektualnie miasto powinno zorganizować wycieczki, by wybrali sobie przyszłe miejsce spoczynku. Mają niewiele czasu na wybór, bo potem Delta zadecyduje za nich.

 7. 7
  +1
  ~ uiy22
  Sobota, 24.07

  Do kryspina ,jeszcze ktos zyje skoro stawia nagrobki .I sto procent zaszczepionych nie uradzi .

 8. 8
  +1
  ~ nieobowiazkowy
  Niedziela, 25.07

  "Mieszkanie szczepionek" autor tekstu juz sie zaszczepił

 9. 9
  --1
  ~ 000
  Niedziela, 25.07

  Eksperymenty na ludziach.Proponuję szczepić tych z najbardziej strzeżonej ulicy w Warszawie...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98466491699219