Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD: My za swoje błędy już zapłaciliśmy

20.12.2016, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD: My za swoje błędy już zapłaciliśmy
Fot. Ryszard Biel

Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD i radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w rozmowie dla info.elblag.pl m.in. jak SLD wystartuje w wyborach do samorządu.

Jak mógłby Pan ocenić rok dość nietypowych dla SLD rządów - nie macie przecież Państwo swoich reprezentantów w Parlamencie.

Od ponad roku funkcjonujemy poza parlamentem po wyborach, w których zdobyliśmy 7,65 poparcia społecznego. Na lewicę, w tym SLD, głosowało ponad 1 mln 150 tys. obywateli. Ta grupa wyborców nie jest w tej chwili reprezentowana przez nikogo. To znaczy, że głos ludzi oczekujących normalności, poszanowania demokracji, wolności wyboru, ochrony praw kobiet staje się coraz mniej słyszalny. Rządząca większość zajmuje się niszczeniem oświaty, ogranicza prawa obywateli do zgromadzeń, pozbawia praw nabytych funkcjonariuszy, którzy przepracowali choć jeden dzień w okresie PRL. To tylko przykłady, można je wymieniać bez końca.

Nie przekroczyliście 8 proc. progu. Jaki dało to Wam sygnał?

Każda porażka uczy pokory. W naszym przypadku otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że wyborcy oczekują formacji, która jest stabilna i przewidywalna. Nie zaś egzotycznej koalicji o nieokreślonych poglądach. Dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej stawia na konkretny program, w którym skupiamy się na: poprawie sytuacji życiowej emerytów i rencistów, zapewnieniem powszechnego dostępu do ochrony zdrowia. Bronimy szeroko rozumianych praw kobiet – prawa do równej płacy za taką samą pracę, prawa do nowoczesnej opieki okołoporodowej oraz prawa do bezpiecznej aborcji. Nie zgadzamy się na zaprzepaszczenie przez PiS dorobku pokoleń żyjących i pracujących w PRL. Będziemy bronić ludzi, którzy służyli na rzecz naszego kraju przed i po 1989 roku.

W jakiej obecnie formie jest SLD? Zbiera siły przed kolejnymi wyborami?

Do wyborów parlamentarnych mamy trzy lata, do samorządowych dwa. My za swoje błędy już zapłaciliśmy. Nie współrządzimy od 11 lat, a teraz, nie wchodząc do Sejmu, zapłaciliśmy za to do końca. Nie dostaliśmy się do parlamentu, ale w sondażach wciąż mamy 5 procent poparcia. Nie zniknęliśmy ze sceny politycznej, partia się nie rozpadła. Mamy 23 tysiące członków płacących składki i strukturę w ponad 300 powiatach. Mamy również swoją reprezentację na wszystkich szczeblach samorządów oraz w Parlamencie Europejskim. Jest ciężko – choćby z powodu znacznie mniejszego dostępu do mediów, ale wierzę w to, że Polacy w końcu zatęsknią za normalnością. Tą normalnością, którą daje lewica, a której brak w obecnym parlamencie jest coraz bardziej widoczna.

Jak ocenia Pan elbląskie struktury SLD?

W Elblągu mamy klub radnych i mamy swojego Wiceprezydenta Janusza Nowaka, który jest jednocześnie przewodniczącym struktur miejskich SLD. Radni SLD są aktywni, pracują dla mieszkańców i przez mieszkańców są bardzo dobrze oceniani. Przykładem jest Wiceprzewodniczący Rady Miasta Elbląga - Wojciech Rudnicki, który w plebiscycie czytelników Waszego portalu, został uznany za najbardziej skutecznego radnego. Tak na marginesie, to o sile struktur SLD świadczy to, że w Elblągu nie musi pokazywać swoich sztandarów – ludzie wiedzą, kto jest z lewicy i co robi dla tego miasta.

Jak, Pana zdaniem, sytuacja wygląda w regionie? Jest Pan sam.
 

W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskim jestem jedynym radnym z SLD. Nie przeszkadza mi to jednak w działaniu na rzecz naszych mieszkańców. Jako radny, w imieniu Sojuszu, wystąpiłem z petycją do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego – bo uważam, że jego zawieszenie było ogromnym błędem, szczególnie dla naszego regionu, w którym jest najwyższy procent bezrobocia w kraju. Może i nie mam klubu radnych, jednak mam prawo głosu, mam możliwość składania interpelacji i działania na rzecz naszego regionu. To dla mnie bardzo wiele znaczy. W Sejmiku Województwa pracuję w trzech komisjach: Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Komisji Kultury i Edukacji oraz jestem Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, która kontroluje działalność Zarządu oraz wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Ponadto, Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu Województwa i występuje z wnioskiem w sprawie udzielania lub nieudzielania absolutorium Zarządowi, - mam co robić.

Jak SLD wystartuje w wyborach do samorządu? W poprzednich wyborach prezydenckich w naszym mieście zdecydowaliście się poprzeć kandydaturę Witolda Wróblewskiego. Czy w kolejnych postawicie już na swojego kandydata?

W wyborach do sejmików wojewódzkich będziemy startować pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Natomiast lokalnie pozostawiamy decyzję co do nazwy komitetu wyborczego samym zainteresowanym kandydatom biorącym udział w wyborach do rad gmin, powiatów czy też miast. Jestem przekonany, że nasza reprezentacja na poszczególnych szczeblach samorządu będzie mogła kontynuować pracę na rzecz lokalnych społeczności. Lider elbląskiego SLD Janusz Nowak jako wiceprezydent Elbląga koordynuje gospodarkę komunalną w mieście oraz odpowiada za inwestycje. Do naszych sukcesów możemy zaliczyć zakończenie budowy centrum rekreacji wodnej, na początku 2017 planowane jest oddanie do użytku toru do szybkiej jazdy na lodzie. Jeśli chodzi o Elbląg, to na dzień dzisiejszy współpraca w ramach koalicji nie budzi naszych zastrzeżeń. Natomiast do wyborów samorządowych są dwa lata a o kandydacie na Prezydenta Elbląga, czy będzie z SLD, czy będzie popierany przez SLD zadecydują w odpowiednim czasie członkowie elbląskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jak SLD ocenia reformę oświatową oznaczającą likwidację gimnazjów?

Szkoła jest miejscem, w którym powinna być przekazywana pełna wiedza na temat otaczającego nas świata, dzięki której uczeń będzie mógł wyrobić sobie własne poglądy. SLD wyraża negatywną ocenę wszelkim zmianom w podstawie programowej, które nacechowane są ideologią a nie realną wiedzą. Uważamy, że rewolucja oświatowa jest prowadzona z powodów politycznych, a nie merytorycznych. Ministerstwo Edukacji Narodowej, ani samorządy nie zdążą z proponowanymi zmianami i uczniowie pierwszych roczników objętych reformą na własnej skórze odczują skutki pospiesznych i niedopracowanych decyzji.  Zaproponowane przez PiS zmiany odbyły się przy fikcyjnych konsultacjach społecznych i bez gruntownej dokładnej analizy ze strony rządowych legislatorów. Będą one na pewno bardzo kosztowne, ale rząd nie podaje wielkości tych kosztów i kto ma za to zapłacić. Samorządy koszty reformy minister Zalewskiej szacują na ponad miliard złotych, który będą musiały znaleźć gminy.

Co Pan sądzi o ostatnich wydarzeniach, jakie miały miejsce w Parlamencie? SLD jest opozycją pozaparlamentarną, zatem jakie macie stanowisko w tej sprawie?

Rządy PiS w Polsce trwają już ponad rok, prezydent i premier z nominacji Jarosława Kaczyńskiego realizują jego polityczną wolę. Decyzje PiS wznieciły ogromną liczbę konfliktów w naszym kraju. Sytuacja polityczna w Polsce jest niezwykle napięta, co pokazały całemu światu wydarzenia ostatnich dni i nocy. Zasady parlamentaryzmu zostały zbrukane. Demokracja jest w najwyższym stopniu zagrożona. Nie może i nie ma na to naszej zgody! Konflikt polityczny w Polsce narasta i wymyka się spod kontroli. Jedynym demokratycznym wyjściem z tej trudnej dla naszego kraju sytuacji są przedterminowe wybory parlamentarne. Jako SLD, podczas sobotniej Rady Krajowej, zwróciliśmy się do całej sceny politycznej w Polsce, parlamentarnej i pozaparlamentarnej o poparcie wniosku samorozwiązania się Sejmu. Szczególne to przesłanie skierowaliśmy do ugrupowań stojących w opozycji do PiS. Jeżeli partia Jarosława Kaczyńskiego będzie trwała w Sejmie, SLD proponuje rozpoczęcie zbiórki podpisów pod apelem do parlamentarzystów o samorozwiązanie Sejmu. W zaistniałej sytuacji, dzisiaj, wyjątkowo mocno widoczny, jest brak reprezentacji Lewicy w parlamencie, Lewicy, która jak wróci do parlamentu, to (jak już wcześniej bywało) naprawi błędy popełnione przez prawicowe rządy … i przywróci normalność!

Dziękuję za rozmowę.


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Marian
  Wtorek, 20.12

  Lewica naprawdę jest potrzebna przy takim układzie sił, ale jaka? taka prawdziwa. Powinni być tylko młodzi ludzie,którzy osiągnęli młodość już w teraźniejszych polskich realiach.Nie pan z Razem, który wychowany był w krajach skandynawskich, tylko nie Ten.

 2. 2
  --14
  ~ eWA ...................
  Wtorek, 20.12

  KOMUNISTO ZNOWU ŚNI SIĘ WŁADZA , POMARZYĆ DOBRA SPRAWA DO POLEPSZENIA SAMOPOCZUCIA ............

 3. 3
  --13
  ~ I sekretarz pop
  Wtorek, 20.12

  Dlaczego te dur.... zawsze wycierają sobie mordy tymi emerytami. Dzisiaj emeryci to jedna z bardziej stabilnych i bezpiecznych materialnie grup społecznych, a że starość to nie bajka to już całkiem inna kwestia, SLD niczego się nie nauczyło i jak czytamy w wywiadzie niczego się nie nauczy. Nie mam pojęcia skąd ci ludzie całkowicie oderwani od realnych problemów obywateli się biorą. Czy to jakieś piep.... byty kreowane w internecie czy na innej planecie?

 4. 4
  --6
  ~ Kulerzanka
  Wtorek, 20.12

  i znów karteczkowa pseudodziennikarka... podejrzewam, że przed wywiadem nie wiedziała nawet, co oznacz skrót SLD:)) rozgarnięta to ona jest... jak kupa liści. ale kupa liści, to przy niej komputer!!!

 5. 5
  +3
  ~ daria////
  Wtorek, 20.12

  odsunąć PiS od władzy ,jak będą zbierać podpisy za rozwiązaniem sejmu jestem za................

 6. 6
  +4
  ~ do "Razem"
  Wtorek, 20.12

  Program "Razem" jest interesujący i dobry może oprócz tej nadmiernej miłości i troskliwości dla gejów i lesbijek. Niestety partia jest jakaś totalnie bezjajeczna w takiej formie działalności ta partia nigdy się nie przebije. Są niczym eunuch w haremie powabni i zadbani, używać mogą, tylko że nic z tego nie będzie. Co do kadr, z doświadczenia wiem że nie ważne młody, stary, byle głupi lub sk...syn nie był.

 7. 7
  +2
  ~ I sekretarz pop
  Wtorek, 20.12

  Cholera, na polemikę nie mogę liczyć, tylko lajków nie dostanę

 8. 8
  +5
  ~ ???? !
  Wtorek, 20.12

  Rudnicki , widzę dalsze wychwalanie , tylko za co ??? Konkretnie sukcesy , bo Kilim to rozumiem . Pan Rudnicki jest znany z zapowiedzi przedwyborczej.... skutecznej walki z dopalaczami , brak sukcesu. Z miejsc postojowych dla mieszkańców osiedli , brak sukcesu i .....stworzenia , jak to w klipie przedwyborczym obiecywał Centrum Rehabilitacji na Zawadzie a to w ogóle sain - fikcion . Ile czasu będzie nadmuchiwany ... " balon " ?? Dieta 2200 co miesiąc na rękę bo taka przysługuje i co w zamian dla elblążan ?? Oczywiście , pomijając to co związane jest z pracą zawodową, bo to żadna łaska z t działań , jak się chce utrzymać na rynku pracy .

 9. 9
  0
  ~ lsd
  Wtorek, 20.12

  Bardzo mocno ostatnio na info promuje się lewicę . Dlaczego ??

 10. 10
  --6
  ~ rsvkjonalna
  Wtorek, 20.12

  PRZESTAŃCIE PITOLIĆ O SLD! Partia postkomunistyczna z rodowodem z PRL ! Prawdziwa lewica to Partia Razem! Sld na śmietnik historii! Precz z Komuną!!!! 😠

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92443895339966