Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Marszałkowie podpisali memorandum

03.07.2007, 00:57:03 Rozmiar tekstu: A A A
Marszałkowie podpisali memorandum


W minioną sobotę w Krynicy Morskiej odbył się I Międzynarodowy Zlot Żeglarski. Podczas zlotu mówiono o szansach rozwoju, planach i promocji niewykorzystanych walorów Zalewu Wiślanego oraz dróg wodnych Delty Wisły i Zalewu. W realizacji zamierzeń pomóc ma projekt „Pętla Żuław”. 

Uczestnicy zlotu, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele wielu instytucji, uczelni wyższych, mediów, ogólnopolskich organizacji turystycznych i żeglarskich, samorządu lokalnego oraz wojewódzkiego, a także rządu, w tym marszałek Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński, w rejs do Krynicy Morskiej wyruszyli z Elbląga, statkiem „Flamingo”. 

Już na pokładzie słychać było rozmowy na temat szans rozwoju i ożywienia Zalewu Wiślanego i oplatających ten akwen, a także teren Żuław, gęstych sieci dróg wodnych. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego przyznał, że już drugi raz uczestniczył w takim rejsie. - Potwierdza się tylko moje przekonanie, że w tej części naszego regionu drzemie olbrzymi niewykorzystany potencjał, przede wszystkim związany z rozwojem turystyki – mówił Jacek Protas.

To właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego wraz z Urzędem Marszałkowskim Woj. Pomorskiego, jest realizatorem wielkiego projektu pod nazwą „Pętla Żuław”. – W jego ramach wspólnie z województwem pomorskim podjęliśmy działania w zakresie rozwoju europejskiego szlaku wodnego E-70, przebiegającej m.in. przez teren obu tych województw. Jedną z pierwszych moich decyzji było wzmocnienie elbląskich struktur Urzędu Marszałkowskiego, nadając im charakter biura zamiejscowego, które ma się zajmować aktywizowaniem rozwoju Zalewu Wiślanego i subregionu elbląskiego. Poza tym zleciłem już opracowanie strategii rozwoju turystyki nad Zalewem Wiślanym. Myślę, że ten dokument pomoże nam w sięganiu po środki, ale również skoordynuje pewne działania, które miały charakter odosobniony – wyjaśnia marszałek Protas.

- Pętla Żuław to program, który zakłada, że na obszarze dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego zrobimy coś, co przybliży właściwe wykorzystanie turystyczne tych dróg. W ramach programu chcemy po prostu stworzyć infrastrukturę turystyczną, poprawić oznakowanie tych dróg i przystosować je do normalnego użytkowania – tłumaczy Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego biura regionalnego warmińsko-mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. - W „Pętli Żuław” uczestniczy ponad 30 samorządów lokalnych, praktycznie w każdym z tych miejsc jest przynajmniej jedna inwestycja. Te inwestycje są planowane także w naszym województwie. Uzgodniliśmy między marszałkami, że 25 proc. środków pozostanie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem będzie m.in. Elbląg, który chce odbudować swoją bazę żeglarską, ale również Tolkmicko, Frombork oraz gmina i miasto Braniewo – wylicza Wcisła.

Jak przekonuje marszałek Jacek Protas, program spotkał się z akceptacją samorządów gmin i miast znajdujących się nad Zalewem Wiślanym.- Przekonujemy powolutku gminy nadzalewowe do tego, że bez współpracy z Urzędem Marszałkowskim niewiele da się zrobić i myślę, że jest tu coraz większe zrozumienie. Będziemy się starali przekazywać swoje idee, ale również słuchać tego, co mają do powiedzenia samorządowcy znad Zalewu Wiślanego. Również współpraca z panem prezydentem Elbląga układa się poprawnie. Oczywiście nigdy nie jest tak, że w każdej kwestii będziemy mieć takie samo zdanie, w końcu jesteśmy niezależnymi samorządami, ale mimo to nasza współpraca wygląda bardzo dobrze – twierdzi marszałek.

Po dopłynięciu do krynickiego portu, na miejscu gości przywitał burmistrz Krynicy Morskiej i zarazem gospodarz imprezy, Adam Ostrowski. W porcie miały też miejsce główne uroczystości zlotu. Otwarto więc oficjalnie Zlot, wręczono puchary i nagrody zwycięzcom Regat o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego oraz burmistrza Krynicy Morskiej i prezydenta Elbląga, które odbyły się na Zalewie Wiślanym. Niezwykle ważnym punktem było zwłaszcza podpisanie przez marszałków województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, memorandum sygnatariuszy deklaracji, w sprawie rozwoju wzdłuż Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 na obszarze Polski. 

- Memorandum podpisali marszałkowie sześciu województw, które leżą na trasie międzynarodowej drogi wodnej E-70. Memorandum oprócz apelu o to, by likwidować różnego rodzaju blokady i bariery, które nie służą rozwojowi tej drogi, mówi także o likwidowaniu np. blokad politycznych. Nadszedł już czas by stworzyć płaszczyznę współpracy codziennej, być może np. w formie instytucjonalnej – wyjaśnia Jerzy Wcisła.

Niedługo potem uczestnicy Zlotu Żeglarskiego mieli okazję uczestniczyć w konferencji nt. walorów śródlądowych dróg wodnych i programu Pętla Żuław. Jednym z prelegentów był m.in. dyr. Biura Regionalnego w Elblągu warmińsko-mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, Jerzy Wcisła. - Myślę, że nigdy dość mówienia o tym, że ten pusty Zalew może być zapełniony i że on sam w sobie ma ogromny potencjał, który najnormalniej trzeba wykorzystywać. My niestety mamy za sobą jakąś spuściznę, mamy lata czy dziesięciolecia, w których Zalew był martwy. To, co zostało w tych miastach i miasteczkach nadzalewowych, to jest często pozostałość jeszcze po okresie przedwojennym. Aż dziw, że to jest wciąż w tak dobrym stanie, że to można jeszcze odbudować i te porty mogą funkcjonować. Po to robimy różnego rodzaju konferencje, aby stworzyć taką grupę lobbującą na rzecz wykorzystania walorów Zalewu Wiślanego – mówi Wcisła. 

Podczas konferencji miała miejsce również promocja, drugiego w Polsce, przewodnika turystyki wodnej pt. „Pętla Żuław”. „Nie bez powodu przewodnik nosi tytuł Pętla Żuław, gdyż zachęca i wskazuje możliwości wszechstronnej penetracji krainy, którą właściwie można okrążyć, używając wyłącznie dróg wodnych” – czytamy w jego Wprowadzeniu. Zawiera on szczegółowe opisy cieków, akwenów, odcinki tras, historię Żuław oraz wiele istotnych i niezbędnych dla wodniaków informacji. Wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przewodnik, ukazał się także na płycie CD. 

Projekt „Pętla Żuław” ma być realizowany ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. W tym celu samorządy województw pomorskiego i warmińsko–mazurskiego wspólnie współfinansują niezbędną dokumentację projektową, która to będzie wymagana w ramach aplikacji PO IG 2007-2013. Dotychczas w ramach projektu opracowano program rozwoju dróg wodnych Delty Wisły i Zalewu Wiślanego oraz system informacji dla turystyki wodnej. W trakcie opracowywania jest Koncepcja funkcjonalno–użytkowa projektu Pętla Żuławska Międzynarodowa Droga Wodna E–70.

- Mam nadzieję, że ten okres 2007-2013 będzie już takim pozytywnym tąpnięciem. Dzięki m.in. tej 13-procentowej alokacji, którą przeznaczyliśmy na rozwój turystyki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, turyści z kraju i zagranicy oraz my, odczujemy że warto tu przyjechać i zostawić parę złotych – uważa Jacek Protas.

 
Na zdjęciu przy mikrofonie marszałek Jacek Protas podczas wręczania pucharów w Krynicy Morskiej.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ alfik
  Czwartek, 16.08

  Co za debil rozwalil spoistość administracyjną polskiej części Zalewu Wiślanego?Kiedyś,jak istnialo wojewodztwo elblaskie,akwen ten mial jednego zarządcę,teraz o byle pierdolke ,musza sie dogadywać marszalkowie samorządow dwoch wojewodztw,żenada.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0005600452423