Poniedziałek, 25.09.2023, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Ferrytyna – badanie w diagnostyce niedoborów żelaza

01.09.2023, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ferrytyna – badanie w diagnostyce niedoborów żelaza

Niski poziom żelaza w organizmie to jeden z najczęściej występujących niedoborów żywieniowych. Jego konsekwencją może być niedokrwistość (anemia) i wszelkie jej powikłania. Objawy towarzyszące niedoborowi żelaza nie są jednak charakterystyczne i mogą występować także przy innych nieprawidłowościach, dlatego przed wdrożeniem odpowiedniej terapii konieczna jest właściwa diagnostyka. Jednym z badań wykorzystywanych w diagnostyce niedoborów żelaza jest badanie poziomu ferrytyny. Dowiedz się, czym jest ferrytyna, a także na czym polega jej badanie i kiedy warto je wykonać.

 

 

Czym jest ferrytyna?

 

Ferrytyna jest białkiem, które odgrywa ważną rolę w gospodarce żelazowej organizmu. Ma ona zdolność do łatwego magazynowania i uwalniania żelaza, dzięki czemu oznaczenie jej stężenia pozwala ocenić, czy zawartość żelaza w organizmie jest prawidłowa. W przypadku pacjentów zdrowych (bez niedoboru żelaza) 1ng/ml ferrytyny odpowiada około 8 mg przechowywanego żelaza.

 

Niski poziom stężenia ferrytyny w surowicy świadczy o małej ilości zmagazynowanego żelaza, co może być przyczyną m.in. niedokrwistości z niedoboru żelaza.

 

 

Badanie ferrytyny w diagnostyce niedoborów żelaza

 

Wartości referencyjne stężenia ferrytyny wynoszą 10–291 ng/ml dla kobiet oraz 22–322 ng/ml dla mężczyzn. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nigdy nie interpretować samodzielnie wyników badania. Stężenie ferrytyny wzrasta z wiekiem u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Ponadto ferrytyna jest białkiem ostrej fazy, co oznacza, że jej wynik może być fałszywie zawyżony w przypadku m.in. infekcji, stanów zapalnych, chorób wątroby, choroby alkoholowej czy mocznicy. Dlatego wyniki pomiaru stężenia tego białka w surowicy muszą być zawsze konsultowane z lekarzem.

 

 

Jakie są wskazania do badania ferrytyny?

 

Obok oznaczenia poziomu żelaza w surowicy ważnym elementem diagnostyki niedoborów tego pierwiastka jest właśnie ferrytyna – badanie zalecane jest przede wszystkim osobom, które znajdują się w grupie ryzyka. Należą do nich np.:

 

  • kobiety miesiączkujące, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią;

  • osoby stosujące źle zbilansowaną dietę wegetariańską lub wegańską;

  • sportowcy;

  • dzieci;

  • osoby starsze;

  • osoby stosujące diety niedoborowe;

  • osoby z otyłością;

  • osoby z zaburzeniami wchłaniania, np. NChZJ lub celiakią.

 

 

W przypadku podejrzenia u pacjenta nieprawidłowego poziomu żelaza (niedoboru lub nadmiaru), lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badania poziomu ferrytyny. Wynik może być podstawą do wdrożenia suplementacji lub wprowadzenia zmian w diecie.

 

 

Ferrytyna – gdzie możesz wykonać badanie?

 

Badanie ferrytyny można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Badanie można zakupić online, a w celu oddania próbki krwi do badania wystarczy udać się do wybranego Punktu Pobrań (w całej Polsce znajduje się ich ponad 600). Przed badaniem należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu – na pobraniu krwi należy stawić się w godzinach porannych, będąc na czczo i po całonocnym wypoczynku. Wyniki badań w ALAB laboratoria można odbierać przez internet.


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.21141910552979