Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak wybrać płytę indukcyjną?

30.10.2020, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak wybrać płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne są coraz bardziej popularne i powoli wypierają swoją gazową czy elektryczną konkurencję. Nic dziwnego - w końcu nie tylko pozwalają na sprawne gotowanie, ale są też bezpieczne i estetyczne. Jednak nie zawsze wiemy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Jak wybrać płytę indukcyjną, by nie żałować zakupu?

1. Jak wybrać płytę indukcyjną? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

2. W jaki sposób działa płyta indukcyjna?

3. Zalety płyty indukcyjnej


Warto również nadmienić, że rosnąca popularność płyt indukcyjnych ma również związek z kwestią finansową - ceny tych urządzeń w ostatnim czasie stały się zdecydowanie bardziej przystępne, co można sprawdzić np. na: ole ole.

1. Jak wybrać płytę indukcyjną? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Zastanawiasz się nad zakupem płyty indukcyjnej? Dobrze trafiłeś. Przed dokonaniem wyboru, zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy.
 

  • kształt - przeglądając oferty zapewne najczęściej spotkasz się z kształtem kwadratowym lub prostokątnym. Ale zdarzają się rozwiązania zdecydowanie bardziej fantazyjne. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku liczy się nie tylko wygląd, ale i komfort korzystania. Szczególnie, jeśli każdego dnia gotujesz w domu.
  • ilość pól - im mniej pól grzewczych, tym tańszy blat. W tej kwestii nie ma nic odkrywczego. Wybór należy do nas, jednak większa ilość pół jest równoznaczna z większym komfortem gotowania. Z kolei niekoniecznie sprawdzi się w kuchni o niewielkich rozmiarach. 
  • poprawne podłączenie - płyta indukcyjna do poprawnego działania potrzebuje specyficznego podłączenia: lewa strona, do jednej fazy, prawa strona do drugiej. Oddzielne źródło zasilania powinien mieć również piekarnik.
  • panel sterowania - kolorowy wyświetlacz LCD, dodatkowe slidery, gałki, pokrętła - producenci stosują różne rozwiązania. Które z nich jest najlepsze? Wybór zależy wyłącznie od preferencji użytkownika.
  • funkcjonalność - porównując oferty producentów, np. tutaj: https://www.oleole.pl/plyty-do-zabudowy,rodzaj-plyty!plyta-indukcyjna.bhtml, przekonasz się że poszczególne urządzenia różnią się dodatkowymi funkcjami, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy, by urządzenie spełniło nasze oczekiwania. Wśród dodatkowych funkcji najczęściej występują: timer, Booster, czyli przyśpieszone gotowanie, rozpoznawanie wielkości garnka, utrzymywanie ciepła potrawy, pola Bridge, czyli możliwość łączenia pól grzewczych i płynna regulacja temperatury. 


Zanim wybierzesz urządzenie, które trafi do twojej kuchni, zapoznaj się również z działaniem płyt indukcyjnych i przekonaj, dlaczego cieszą się rosnącą popularnością. Pamiętaj również o jednej istotnej rzeczy - zakup płyty indukcyjnej wiąże się również z zakupem przystosowanych do tego urządzenia naczyń. 

2. W jaki sposób działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna działa na prąd, ale różni się od znanych i ciągle chętnie stosowanych w turystyce płyt elektrycznych. Pod płytą grzewczą, wykonaną z odpornego na zarysowania szkła, zamontowane są specjalne cewki, które generują pole magnetyczne. To z kolei rozgrzewa dno naczynia dzięki indukcji prądów wirowych. To ważna informacja, ponieważ np. w przypadku płyty ceramicznej, mówimy o nagrzewaniu płyty pod naczyniem.

Dlatego też do gotowania „na indukcji” potrzebne są specjalne naczynia, a dno garnków musi być wykonane ze stali ferromagnetycznej. Jeśli tak nie będzie, płyta zwyczajnie nie zadziała - nie będzie wykrywać garnka i nie uruchomi się.

3. Zalety płyty indukcyjnej

Wspomnieliśmy już o tym, że płyta indukcyjna staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, na rzecz którego porzucane są kuchenki gazowe czy elektryczne. Dlaczego płyty indukcyjne szturmują nasze kuchnie i na czym polega ich fenomen?

Do najważniejszych zalet tego urządzenia należy bezpieczeństwo użytkowania. Płyta indukcyjna w kuchni minimalizuje ryzyko poparzenia, ponieważ nagrzewa się wyłącznie tam, gdzie styka się z dnem garnka. Nie musimy się również obawiać poparzenia palnikiem.

Co więcej, płyta indukcyjna eliminuje konieczność korzystania z łatwopalnego gazu. Ten, jak wiemy, może się ulatniać. Gdy tak się dzieje, staje się skrajnie niebezpieczny i zagraża zdrowiu i życiu domowników. 

Dodatkowym zabezpieczeniem jest niewątpliwie funkcja, dostępna w większości urządzeń. Chodzi o automatyczne pauzowanie lub wyłącznie grzania, gdy na płytę rozleje się woda. Dzięki tej funkcji minimalizujemy ryzyko awarii.

W tym miejscu warto również wspomnieć o kolejnej zalecie płyty indukcyjnej - dzięki niej zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek podczas gotowania. Palniki się nie zapychają, a całość łatwo wyczyścić. Płyta indukcyjna jest więc rozwiązaniem bardziej estetycznym niż "konkurentki". Dzięki płycie indukcyjnej gotujemy też szybciej.

Wreszcie, producenci oferują coraz bardziej atrakcyjne ceny, o czym można się przekonać tutaj: https://www.oleole.pl/plyty-do-zabudowy,_Samsung,rodzaj-plyty!plyta-indukcyjna.bhtml. Jeśli jest to Twoja pierwsza kuchenka, zdecyduj się na kuchenki indukcyjne ze średniej półki cenowej.

Nawet urządzenie ze średniej półki cenowej prawdopodobnie sprawi, że nie wrócisz już do innego rozwiązania.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.084021091461182