Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Zalewski: Zbroimy się i przygotowujemy po to, żeby wojny nie było

01.02.2024, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zalewski: Zbroimy się i przygotowujemy po to, żeby wojny nie było
Fot. RMF24

"Wojna już jest na Ukrainie. To jest bardzo poważna sytuacja, dlatego realizujemy pakiet modernizacyjny i staramy się rozwijać to, co zaczęli poprzednicy, ale w dobry i skuteczny sposób" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Zalewski. Wiceminister obrony narodowej stwierdził, że gdyby poważnie potraktować program modernizacyjny rozpoczęty przez rząd PiS, to polska armia musiałaby liczyć nie 300 tys., a 390 tys. żołnierzy.

 

Politycy i dowódcy wojskowi zarówno z krajów członkowskich NATO, jak i Unii Europejskiej przekonują, że kiedyś może dojść do wojny NATO z Rosją. Były dowódca amerykańskiej armii w Europie gen. Ben Hodges stwierdził nawet, że trzecia wojna światowa może wybuchnąć za 18 miesięcy, jeśli NATO nie przeciwstawi się rosyjskiej agresji.

 

"Wojna już jest na Ukrainie. To jest bardzo poważna sytuacja, dlatego realizujemy pakiet modernizacyjny i staramy się rozwijać to, co zaczęli poprzednicy, ale w dobry i skuteczny sposób. Zacieśniamy nasze relacje z sojusznikami w NATO i UE. Zbroimy się i przygotowujemy po to, żeby wojny nie było" - powiedział Paweł Zalewski.

 

Robert Mazurek zauważył, że słowa o kontynuacji programów modernizacyjnych rozpoczętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to zmiana retoryki. "Poprzednicy otworzyli szereg programów modernizacyjnych, my chcemy je kontynuować, natomiast jest szereg problemów z tym związanych" - stwierdził wiceminister obrony narodowej.

 

Gość Porannej rozmowy w RMF FM ujawnił, że audyt w MON-ie zostanie "szybko" przedstawiony społeczeństwu. "Nie będziemy zwlekać, dlatego że chcemy, aby Polacy wiedzieli, w jakim stanie są polskie siły zbrojne i co musimy zrobić, aby przygotować się na ten wariant, o którym mówi obca prasa" - zapewnił.

 

W programie nie mogło zabraknąć pytania, jak liczna powinna być polska armia. Polskie siły zbrojne liczą dziś ok. 200 tys. żołnierzy, z czego 148 tys. to żołnierze zawodowi, 38 tys. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a reszta - personel pomocniczy. Robert Mazurek zauważył, że w ubiegłym roku były szef MON-u Tomasz Siemoniak mówił w RMF FM, że Polska nie ma potencjału demograficznego na 300 tys. armię. Stwierdził wówczas, że optymalna jest licząca 150 tys. żołnierzy armia zawodowa.

 

"Analizujemy te kwestie, bo to jest pochodna programu modernizacyjnego. Mogę już jednak powiedzieć, że jeżeli poważnie potraktować ten program modernizacyjny, który rozpoczął poprzedni rząd, te etaty, które planował i te zakupy, które zadeklarował, to ta armia, żeby wypełnić logikę tego pakietu modernizacyjnego, musiałaby być dużo większa. Nie 300 tys. żołnierzy, jak mówił pan Błaszczak (szef MON w rządzie PiS - przyp. red.), ale 390 tys." - poinformował.

 

Więcej na RMF24.pl.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 01.02

  Czas najwyższy zadać sobie jako społeczeństwo kilka podstawowych pytań: 1. Kto odpowiada za wybuch ukraińskiej rzezi (i podpowiem, że nie jest [!] to Putin), co potwierdził dobitnie w dniu wczorajszym wyrok haskiego MTS, o którym w NATO-mediach cisza jak PO śmierci organisty. 2. Kto popchnął nas do wojny i przegłosował w sejmie faszystowską POlitykę #ArmatyZamiastMasła; 3. Dlaczego NIKT NIGDY nie zapytał Polaków (i nie tylko, Finów np. też) o chęć wstąpienia do bandyckiego NATO? 4. Jaki był udział POdżegaczy wojennych z USA w wybuchu tej rzezi dziś za miedzą? 5. Ile jeszcze będziemy łożyć na jankeski biznes wojenny niszczący europejską konkurencję i drenujący nasze kieszenie? 6. Kiedy dojdzie do rozmów pokojowych w tej przegranej przez NATO wojnie? 7. Jakie jest miejsce Polski w Europie...

 2. 2
  +4
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 01.02

  ...i kiedy wojska US- i NATO-okupanta opuszczą nasz kraj? 8. Kiedy plan rozbrojenia naszej części świata, na podobieństwo tzw. Planu Rapackiego z PRL, i utworzenia strefy bezatomowej w Europie? 9. Kiedy rozliczenie łajdaków, którzy popchnęli nas do nie naszej wojny i mają dziś na rękach krew już ponad miliona ofiar tego konfliktu? 10. Kiedy rozliczona zostanie post-styropianowa agentura anglosaskich zbrodniarzy i syjonistycznych ludobójców, która od 35 lat zbrodniczego styropianizmu wysłała nas już na co najmniej 5 (!) wojenek? Komuniści tego przez 45 lat nie robili, przypominam. To taki krótki zestaw pytań na szybko, mogę oczywiście rozwinąć i nie jest to zestaw pytań zamknięty; #tePytania, #PrawdaWasWyzwoli, #obrońcyNazioli; 🖤🚩

 3. 3
  +5
  ~ Kass
  Czwartek, 01.02

  Wojna nie musi być światowa. Wojna Rosji z Gruzją była klarowna, jedna strona toczyła wojnę sprawiedliwą, druga była agresorem. Wojna z Czeczenią też. Z Ukrainą problem mamy złożony. Jeśli tamte wojny nie były eskalowane do konfliktu światowego to dlaczego ta ma być? Bo to tylko pretekst? Bo komuś nie podoba się, że tak długo Polacy nie ginęli za cudze interesy? Dwa pokolenia to za wiele?!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3503258228302