Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Protest nauczycieli. Koleżanka Zalewskiej zawiedziona. "Nie powinna być ministrem edukacji"

04.04.2019, 11:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protest nauczycieli. Koleżanka Zalewskiej zawiedziona. "Nie powinna być ministrem edukacji"

Urszula Kruczek i Anna Zalewska znają się od co najmniej 20 lat. Były koleżankami. Do czasu, gdy Zalewska została minister edukacji. - Rozregulowała całkowicie system szkolny - wyznaje w rozmowie z WP pani Urszula. I przypomina: - Kiedyś sama mówiła, że nauczyciel musi być dobrze wynagradzany. Teraz zmieniła zdanie.

 

Urszula Kruczek jest związana z ZNP od 1986 roku. Ona i Anna Zalewska były dobrymi koleżankami.

 

Poznały się, gdy dzieci Zalewskiej uczyły się w szkole, w której pani Urszula była wicedyrektorką. Obie pochodzą ze Świebodzina.

- Pani Zalewska często przychodziła do szkoły. Była żywo zainteresowana edukacją swoich dzieci. Stąd nasze kontakty, które były bardzo koleżeńskie

- mówi w rozmowie z Wirtualną Polską.

 

Później córka pani Urszuli chodziła do liceum, w którym nauczała Zalewska. Jak mówi, traktowała ją jak przyjaciela - tak, jak każdego nauczyciela. - Często rozmawiałyśmy o sytuacji nauczycieli. W czasie, w którym przeprowadzana była reforma oświaty związana z wprowadzeniem gimnazjów, pani Zalewska była w to bardzo zaangażowana. Mieliśmy spotkania, na których bardzo promowała ten pomysł. On się jej po prostu bardzo podobał - wyznaje nauczycielka.

 

Później Anna Zalewska została radną powiatową. - Spotykałyśmy się na komisjach oświaty w starostwie, wspierając nasze szkoły. Ona jako radna, ja jako prezes oddziału ZNP w Świebodzicach. Zawsze byłyśmy po tej samej stronie. Ja reprezentowałam interesy szkół i nauczycieli świebodzickich, pani Zalewska także. Stałyśmy w jednym froncie, po tej samej stronie - wspomina w rozmowie z dziennikarzem Wirtualnej Polski pani Urszula.

 

Wszystko miało się zmienić, kiedy Anna Zalewska została minister edukacji.

 

- Kiedy pojawiła się ta propozycja dla pani Zalewskiej, patrzyłam na to bardzo optymistycznie. Nauczyciel, który uczył w szkole podstawowej, średniej, był radnym, wicestarostą i zna oświatę od podszewki, ma być ministrem. Wydawało się, że to będzie osoba, która wysłucha środowiska oświatowego, pomoże nam i wytłumaczy politykom, na czym polega dobrze rozwijająca się oświata

- opowiada rozmówczyni.

 

- Wyszło inaczej. Przyjechała do nas, już jako minister, na spotkanie z dyrektorami szkół, gdzie przedstawiła projekt likwidacji gimnazjów, ja cały czas ich broniłam. To była ciężka praca nauczycieli i rodziców, dzięki której udało nam się wypracować dobre szkoły dla młodzieży w tym trudnym okresie dojrzewania. Przekazałam swoje uwagi pani minister i powiedziałam: nie wygaszajmy gimnazjów. Ona przecież sama mówiła, że jak reformować, to z pomysłem, z zaangażowaniem, a nie bez zapowiedzi i dyskusji. Po tym spotkaniu nasz kontakt się urwał, a to, co wypracowaliśmy, zostało zniszczone. To jest barbarzyństwo.

 

Zdaniem pani Urszuli, minister "realizuje politykę taką, jaką PiS sobie wymyślił". - I niestety jest to całkowicie rozbieżne z tym, co wcześniej głosiła – mówi Wirtualnej Polsce.

 

- Jest mi bardzo przykro. Wcześniej pani Zalewska też uważała, że nauczyciel musi być dobrze wynagradzany. Jeżeli chcemy mieć dobrą oświatę, jeżeli chcemy mieć dobrze wykształconych ludzi, musimy inwestować w edukację, mówiła. I nigdy nie była na stanowisku, że gimnazja są do niczego, że to patologia, że trzeba to zlikwidować. Wracamy do głębokiego wieku XX, do lat 80. tak naprawdę

- stwierdza pani Urszula z rozmowie z WP.

 

- Pani minister cały czas powtarza, że dyskutuje, rozmawia. To nie jest prawda. To są monologi. Pani minister przyjeżdża, wygłasza monolog, spotkanie się kończy i nie ma pytań – wyznaje WP

Pani Urszula pytana przez dziennikarza WP, czy próbowała kontaktować się z minister i porozmawiać z nią o planowanym strajku nauczycieli odpowiada, że tego nie zrobiła i nie zamierza tego robić.

 

- Minister powinna usiąść do rozmów i doprowadzić do tego, żeby nauczyciele godnie zarabiali. Przy obecnych stawkach, które są żenująco niskie, zawód nauczyciela będzie coraz mniej atrakcyjny. Średnia wieku nauczycieli w szkołach to powyżej 45 do 50 lat. Nauczyciele z większym stażem odchodzą w tej chwili z zawodu. A młodego człowieka, po wyższych studiach, przekonać do pracy w szkole za 1860 zł jest trudno. Podstawową barierą jest i była kwestia pieniędzy

- ocenia rozmówczyni.

- Mam nadzieję, że pani Minister myśli, że pracuje dla dobra edukacji. Mam nadzieję, że wierzy w to, co robi. Ale ja mam zupełnie inne zdanie. Moim zdaniem działania pani Zalewskiej są na szkodę dzieci, rodziców i nauczycieli - wyznaje pani Urszula.

 

- Uważam, że jeżeli zrobiła taki bałagan i chaos w szkołach, powinna po sobie posprzątać, a nie jechać do Brukseli. Rozregulowała całkowicie system szkolny. Bruksela byłaby nagrodą, na którą nie zasługuje. Nie powinna też pełnić funkcji ministra edukacji - podsumowuje nauczycielka w rozmowie.

 

Publikacja za zgodą WP

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ hd
  Czwartek, 04.04

  Rozlegulować to was dopiero trzeba.Przez prywatyzację.

 2. 2
  --8
  ~ Rząd
  Czwartek, 04.04

  Powinny być szkoły prywatne, a nieroby belfry zero ferii,zero wakacji płatnych. Płacić za godziny które przepracuje = stawka × godziny . Wtedy zobaczymy lenie ile pracują. Picie kawy i plotki odpadają.

 3. 3
  +10
  ~ Za pysk
  Czwartek, 04.04

  Zgadzam się znieść kartę nauczyciela i prawa praca za roboczogodzine .... i ferie i żadne wakacje...

 4. 4
  +4
  ~ rodzic
  Czwartek, 04.04

  strajkujący nauczyciele dysyplinarnie zwolnić zabrać połowę co najmniej pensji a nie podwyżki.Ni płacić pensji tylko za godzinę nauczania wszystkie dni wolne bezpłatne.Dodatkowo zabierać z pensji za słabe wyniki uczniów!!!Nauczyciele muszą zwracać za korepetycje uczniów rodzicom!!!

 5. 5
  +5
  ~ F.. R..
  Czwartek, 04.04

  Tu jest potrzebny minister z PO i rząd też PO - i wtedy wam nadają .... Więcej niema co pisać .

 6. 6
  +1
  ~ Ddd8
  Piątek, 05.04

  A kto ci kaze wysylac dziecko na korki jak jestes taki madry to sam je naucz

 7. 7
  --1
  ~ efekt edukacja PiS
  Piątek, 05.04

  Dajecie się wmanewrowywać w ich narracje jak dzieci. Nauczyciel pracuje 18 godzin (przy tablicy) ale tego wam nie dopowiedzieli. Nauczyciel ma wakacje - puścić dzieci do szkoły w lipcu to będzie ich uczył, co ma powietrze nosić ??? Itd. , a ile jest takich zawodów że ludzie siedzą i pilnują jakiegoś systemu w elektrowni wodociągach itp. , przecież oni patrzą na monitory i nic nie robią a w nocy śpią , może też im nie płacić, a lekarz na dyżurze w szpitalu jak w nocy nie reanimuje pacjenta to może też nie płacić, a monter w pogotowiu energetycznym, a strażak,a policjant jak siedzi i czeka na zdarzenie na służbie, a nic się nie wydarzy to może też nie płacić. Ludzie gdzie wy żyjecie, że takie ciemnoty można Wam wciskać. Taka specyfika pracy, dzieci są na wakacjach nauczyciel nie pracuje.

 8. 8
  +3
  ~ ...
  Piątek, 05.04

  Takiej dawki demagogii , życzeń z kosmosu ( z góry wiadomo że nie do zrealizowania) jak teraz , to ze strony ZNP jeszcze nie było . Już nie fatygują się aby cokolwiek uzasadniać czy mówić o "dobru dzieci" , po prostu im daj . Czy ich ktoś zmusza do wykonywania tego zawodu ? I gdzie będą podczas strajku , bo powinni być w szkole jak sądzę ?

 9. 9
  +3
  ~ jan-49
  Piątek, 05.04

  OCZYWISCIE DAC BIEDNYM NAUCZYCIELOM PO 1000 ZL. PODWYZKI ALE ZABRAC KARTE NAUCZYCIELA I WSZYSTKIE PRZYWILEJE Z NIA ZWIAZANE A NIE 18 GODZ TYGODNIOWO

 10. 10
  0
  ~ ikiv
  Piątek, 05.04

  " nie powinna być ministrem edukacji " JA POWINNAM NIM BYĆ !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.