Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Od stycznia wchodzi nowe świadczenie rodzicielskie. Co miesiąc rodziny dostaną 1 tys. zł

02.12.2015, 12:20:55 Rozmiar tekstu: A A A
Od stycznia wchodzi nowe świadczenie rodzicielskie. Co miesiąc rodziny dostaną 1 tys. zł
fot. Kamila Jabłonowska (fot. archiwum redakcji)

Tysiąc złotych miesięcznie przez rok będą mogły otrzymać rodziny, którym urodzi się dziecko, a które do tej pory nie mogły skorzystać z urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego. Świadczenie będzie przyznawane od stycznia 2016 roku.

Obecnie do zasiłku macierzyńskiego uprawnieni są rodzice będący pracownikami, a także osoby niebędące pracownikami, jednak podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Od nowego roku świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać rodzicom, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. Z nowego świadczenia będą mogli skorzystać studenci, osoby bezrobotne (niezależnie czy są zarejestrowane w Urzędzie Pracy czy nie) oraz osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych. O przyznanie świadczenia będą mogły również ubiegać się osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jeżeli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego.

Skorzystają z niego również rodzice, których dziecko urodzi się przed 1 stycznia 2016 r., a którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego – w takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia (odpowiednio dłużej w przypadku wieloraczków).

Nowe świadczenie będzie przyznawane niezależnie od dochodu rodziny i będzie można je pobierać przez rok  (52 tygodnie) w przypadku urodzenia bądź przyjęcia na wychowanie jednego dziecka przez 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci, 67 tygodni - trójki, 69 tygodni - czwórki, a przy piątce i więcej - 71 tygodni.

Rodzic po świadczenie będzie mógł się zgłosić w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeżeli zrobi to w późniejszym terminie, świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku.

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać w gminnych instytucjach realizujących świadczenia rodzinnie oraz przez internet.

źródło: mpips.gov.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ janusz
  Środa, 02.12

  PiS będzie się chwalił, że to ich zasługa !?.. To zasługa rządu E.Kopacz..

 2. 2
  +6
  ~ garnuszek
  Środa, 02.12

  @janusz: Ja bym się w ogóle nie chwalił - obojętnie z jakiej frakcji bym był. Przecież, to wychowywanie roszczeniowych obywateli żyjących na garnuszku państwa.

 3. 3
  +9
  ~ aaabbbbb
  Środa, 02.12

  Oczywiście wszyscy, którzy uczciwie pracują dołożą do tego interesu.

 4. 4
  0
  ~ koko
  Środa, 02.12

  @Janusz : Myślałeś pewnie o ustawie o TK autorstwa rządu EK.

 5. 5
  +4
  ~ a ja za to zapłacę
  Środa, 02.12

  Własnie tak . Ci co pracują poniosą cały cieżar dodatków / zasiłków . KOSZTEM SWOICH DZIECI !!!! Dużo rossadniejsze byłoby odliczanie comiesięczne 500 zł od odprowadzonego podatku i ZUS -u . To zmusiłoby nierobów do pracy , którą teraz bedą porzucać . A raz dane przywileje sa NIE DO ODEBRANIA . Tak jak górnicze , nauczycielskie czy mundurowe .

 6. 6
  +3
  ~ Polak
  Środa, 02.12

  janusz - rząd E. Kopacz ma więcej "zasług" nie bądź taki skromny ;) POcząwszy od zadłużenia Polski na ok 900mld. zł., poprzez łamanie konstytucji i próbę wciśnięcia samych swoich sędziów do Trybunału Konstytucyjnego (hehe PiS teraz po prostu gra tak jak wcześniej grało PO i zobaczcie jak teraz PO wyje do księżyca - a my z nimi musieliśmy 8 lat tak cierpieć), kończąc (choć tego jest tyle, że tutaj bym nie zmieścił) na POdwyższaniu POdatków i wieku emerytalnego - tak Partia Obłudy bardzo wiele miała "zasług" w obalaniu demokracji i degradacji Polaków we własnym kraju

 7. 7
  +1
  ~ zibi
  Czwartek, 03.12

  cudowna informacja,pracuję codziennie raz cjhetniej,raz mniej i na macierzyńskim tez dostane 1000-1200 .bo przecież to świadczenie macierzynskie to 60-80% wynagrodzenia. A leniwce co to do pracy za 1,2tys nie pojda, będą sobie kasę zgarniać. Jak żyć. Cóz pisiory takim chwytem kupuja tępą masę, taki właśnie elektorat mają.Tylko usiąść i zapłakac

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.