Piątek, 19.07.2019, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Minimalna stawka godzinowa już obowiązuje. Zobacz, ile wynosi

12.10.2015, 09:30:42 Rozmiar tekstu: A A A
Minimalna stawka godzinowa już obowiązuje. Zobacz, ile wynosi

Jak przypomina gazetaprawna.pl minimalna stawka godzinowa została wprowadzona, aby chronić interesy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

- W przypadku osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy stawka ta jest zróżnicowana, ponieważ zależy od ilości godzin do przepracowania w danym miesiącu oraz od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku - informuje gazetaprawna.pl.

Jak zatem wygląda? - Minimalną stawkę godzinową oblicza się, dzieląc płacę minimalną (1750 zł w 2015 roku, 1850 zł w 2016 roku) przez ilość godzin pracy w danym miesiącu. Przykładowo: jeżeli we wrześniu do przepracowania było 176 godzin, to najniższa stawka zza godzinę wynosiła 9,94 zł (1750 zł: 176 godz.) - wyjaśnia gazetaprawna.pl.

Oznacza to, że pracownik nie może zarabiać mniej niż obowiązująca w danym roku płaca minimalna. - Jeżeli więc z powodu terminów wypłat niektórych składników płacy lub ze względu rozkład czasu pracy pensja pracownika jest niższa od wysokości minimalnej, należy mu się wyrównanie, wypłacane miesięcznie wraz z należnym wynagrodzeniem - czytamy na stronie gazetaprawna.pl. - Wyrównanie przysługuje za każdą godzinę pracy i stanowi różnicę pomiędzy przysługującą mu stawką godzinową a stawką godzinową wynikającą z podzielenia płacy minimalnej. Jeżeli pracodawca chce wynagradzać pracownika w oparciu o godzinową stawkę minimalną, musi wprowadzić to rozwiązanie do umowy o pracę i określić wysokość stawki.

Więcej na stronie gazetaprawna.pl


opr.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 12.10

  I tak powinno być zgodnie z przepisami, a jak jest w rzeczywistości- o tym wolałabym poczytać.U Nas w Elblągu zarabia się 2-3 złote na godzinę bez żadnych wyrównań i ludzie cieszą się , że chociaż tyle mają. Panie prawnicy dajcie prawo tak restrykcyjne, żeby wyeliminować takie przypadki.

 2. 2
  0
  ~ Hospes
  Poniedziałek, 12.10

  Dla zwykłego pracownika pewnie nic to nie da. Ale dla przedsiębiorcy znów zUS w górę. Bo ten podatek oblicza się od najniższej. Złodziejski wiecznie nienasycony aparat władzy:/

 3. 3
  +15
  ~ Polak
  Poniedziałek, 12.10

  Jeśli PIP nadal będzie se leciał w pip i nie kontrolował pracodawców/wyłudzaczy, to żadne przepisy nic nie zmienią.

 4. 4
  +3
  ~ aaabbbb
  Poniedziałek, 12.10

  To zmiana dla pracownika, nie dla osoby zatrudnionej na zlecenie lub dzieło. Nie zmienia to nic w zakresie umów śmieciowych, które są nadal poza kontrolą i to w nich królują stawki po 6-7 zł.

 5. 5
  +1
  ~ aaaaa
  Poniedziałek, 12.10

  9,94 zl to ile to na rękę ??

 6. 6
  +3
  ~ izka
  Poniedziałek, 12.10

  a co ze śmieciówkami - ZLIKWIDOWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  +7
  ~ jabol cwe..
  Poniedziałek, 12.10

  kris,,,,,r 6,50 max na start hahaha ,a szefo amg merce g ferrari, porshe i inne cuda a my pracuje,u u niego ya 6 zl koles zarobil 196 godyin 1420 zl ha i kierownik podszedl i wyliczal mi czas co do sekund szczera prawda zero sciemy, nie oczerniam nikogogo tylko piste prawde ,

 8. 8
  0
  ~ Heniutka
  Wtorek, 13.10

  a mój znajomy na umowa-zlecenie za 200 godzin dostał...800 zł

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.