Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Nie będzie kar za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni

29.04.2015, 09:30:38 Rozmiar tekstu: A A A
Nie będzie kar za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni

 Każdemu zdarza się zachorować. W takim przypadku należy dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania, w innym wypadku pracownicy byli karani obniżeniem zasiłku chorobowego o jedną czwartą. Teraz się to zmieni. 

 
Od początku tego roku lekarze maja wystawiać nie tylko papierowe, ale również elektroniczne zwolnienia lekarskie. Wynika to z nowelizacji ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159), który zakłada uchylenie art 62 ust.2 uchwały. Ten przepis zobowiązuje ubezpieczonego do dostarczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni, jeżeli tego nie zrobi, wówczas zasiłek jest zmniejszony o jedna czwartą. Obniżka następuję od razu od ósmego dnia niezdolności do pracy określonej w zwolnieniu lekarskim. 
 
Zmiana, na podstawie, której zostałby uchylony art. 62 ust.2 wyżej wymienionej uchwały miałaby obowiązywać od przyszłego roku. Zarówno pracodawcy jak i związki zawodowe pozytywnie opiniują takie zmiany. Bywa tak, ze pracownicy, którzy nigdy nie chorowali nie zawsze wiedzą, że mają określony czas na dostarczenie zwolnienia, ale są też osoby, które ze względu na chorobę nie mają jak dostarczyć dokumentu. 
 
Ubezpieczony obecnie nie ma obowiązku dostarczenia zwolnienia lekarskiego osobiście do pracodawcy czy ZUS-u. Może to zrobić również za pośrednictwem poczty. W takim wypadku termin dostarczenia jest datą stempla pocztowego. Bywa jednak, że osoby chore mają placówki pocztowe mają w znacznym stopniu oddalone od domu, a choroba nie pozwala im na dostarczenie zaświadczenia. Aktualnie można uniknąć obniżenia zasiłku pod warunkiem, że taka osoba udowodni, że nie miała możliwości dostarczenia dokumentu lekarskiego w określonym terminie z przyczyn niezależnych. 
 
Jednak pracodawcy zauważają, że zmiany budzą wątpliwości ponieważ to na ZUS będzie spoczywał obowiązek powiadomienia pracodawcy o powodach nieobecności pracownika. Problem może pojawić się  sytuacji, gdy okaże się, że system informatyczny zakładu dostarcz e-zwolnienie z opóźnieniem. Kto w takich sytuacjach będzie miał ponieść koszty przywrócenia do pracy osoby zwolnionej dyscyplinarnie z powodu porzucenia etatu? Nie wiadomo. Ponadto związkowcy zauważają, że likwidacja kar nakładanych na ubezpieczonych, może wynikać z obawy iż ZUS będzie zmuszony zapłacić odszkodowania pracownikom, jeżeli ich zwolnienia nie zostaną dostarczone w ciągu siedmiu dni. Chodzi o to, że w sytuacji gdyby okazało się że z powodu awarii systemu informatycznego, dany pracownik otrzymał za mały zasiłek chorobowy, wówczas ZUS zmuszony byłby zapłacić odsetki od zatrzymanej kwoty. 
 
Źródło: gazetaprawna.pl
 
 
oprac.
 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ jaja
  Środa, 29.04

  bez sensu caly artykul

 2. 2
  0
  ~ grzegorz
  Środa, 29.04

  ZUS do likwidacji - jes gorszy od mafii

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.