Środa, 17.07.2019, Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

NFZ przepłaca za szpitalne leki

27.04.2015, 10:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
NFZ przepłaca za szpitalne leki
Fot. arch. redakcji

Minister nie zgadza się na to, by niektóre leki trafiły do aptek. Pacjenci na tym tracą, a zarabiają firmy farmaceutyczne.

Organizacje pacjentów od dłuższego czasu walczą o lepszy dostęp do niektórych leków. Dziś, by je zażyć, pacjent często musi się pojawić w szpitalu. Zwykle dostaje opakowanie leków, które i tak bierze w domu, ale w zwykłej aptece nie może ich kupić. By to zmienić, minister zdrowia musiałby część leków dopuścić do sprzedaży w aptekach, czyli przenieść je z refundacji szpitalnej do aptecznej.

– Taka zmiana byłaby wygodniejsza dla chorego i tańsza dla NFZ. Szpitale, wydając leki pacjentom, jednocześnie dostają pieniądze za ich hospitalizację, choć ci nie widzieli nawet łóżka – tłumaczy adwokat Bartłomiej Kuchta reprezentujący Stowarzyszenie Chorych ze Zesztywniającym Zapaleniem Stawów.

Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia, tłumaczy stowarzyszeniu, że jeśli resort przeniesie leki z refundacji szpitalnej do aptecznej, to te potanieją. W związku z czym hurtownie farmaceutyczne wywiozą je za granicę, by sprzedać drożej tamtejszym aptekom, i zabraknie ich u nas.

– To nie jest dobry argument. Sejm dopiero przecież uchwalił przepisy ograniczające eksport leków. Skoro jednak ministerstwo chce płacić wysokie kwoty firmom farmaceutycznym za leki podawane w szpitalach, to znaczy, że bardziej dba o interesy tych firm niż o budżet NFZ i interes pacjentów – mówi mec. Kuchta.

Problemu tkwi w tym, że na szpitalnych listach refundacyjnych, czyli programach lekowych, leki nie są pogrupowane według ceny. Oznacza to, że dla pacjentów reumatologiczych w programie jest przewidzianych kilka farmaceutyków, a lekarz może podawać zarówno ten najdroższy, np. Eternal, który kosztuje ok. 4 tys. zł, jak i inny za 2 tys. zł. Często podaje droższy.

 

Źródło : newsweek.pl

MM

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ciekawe
  Poniedziałek, 27.04

  Mam pytanie czy ten minister czeka w kolejkach po kilka lat by dostać się do lekarza???????????Ciekawe czy czeka pół roku a może i wiecej by dostac się na zabiegi rehabilitacyjne??????????

 2. 2
  +1
  ~ rquery
  Poniedziałek, 27.04

  Wow, copy-paste części newsa sprzed tygodnia, nawet źródła nie potraficie poprawnego podać (powinno być: rp.pl). Tak bardzo profesjonalnie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.