Wtorek, 16.04.2024, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nowa inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

19.01.2011, 11:25:51 Rozmiar tekstu: A A A
Nowa inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

Z początkiem 2011 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu firma Urologia Centrum utworzyła nowoczesną pracownię kruszenia kamieni nerkowych wyposażoną w najnowocześniejszy w rejonie Polski północnej litotrypter  Modularis Variostar wyposażony w podwójny system namierzania kamieni w drogach moczowych za pomocą wysokiej klasy USG i RTG.

Dostawcą urządzeń jest globalny producent rozwiązań stosowanych w szpitalnictwie na całym świecie – niemiecka firma Siemens AG.

Urządzenie to wraz z niezbędnym osprzętem umożliwia rozbijanie wszystkich typów kamieni zarówno w nerce jak i w każdym odcinku moczowodu. Według opinii Ordynatora Oddziału Urologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
dr Jana Mellera Modularis Variostar jako jedyny spełnia w pełni oczekiwania elbląskich urologów szczególnie ze względu na wysokie bezpieczeństwo, skuteczność rozbicia kamienia w trakcie pierwszego zabiegu, a przede wszystkim możliwość wykonania zabiegu ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji pacjenta.

Nie bez znaczenia jest również możliwość lokalizacji kamienia zarówno za pomocą aparatu RTG jak i aparatu USG, co rozszerza wskazania o kamienie tzw. niecieniujące, czyli nie widoczne na kliszy rentgenowskiej, dodaje kierownik NZOZ Urologia Centrum dr Tomasz Kazik.

ESWL (skrót ang.) jest metodą kruszenia kamieni w drogach moczowych za pomocą fali uderzeniowej generowanej zewnątrz-ustrojowo. Jest to obecnie najpowszechniej stosowana na świecie metoda leczenia kamienicy układu moczowego. W wyniku zabiegu kamień zostaje rozkruszony na różnej wielkości fragmenty, które są następnie wydalane z moczem. Metoda ESWL charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością  leczenia, szacowaną na 80-90 % powodzenie rozbicia kamieni już w trakcie pierwszego zabiegu. ESWL (fala uderzeniowa) krusząca kamień jest obecnie najbezpieczniejszą metodą leczenia kamicy, a pacjent po całkowicie bezinwazyjnym i bezkrwawym zabiegu po godzinie wraca do domu.

- Elbląski Oddział Urologii ma wieloletnie doświadczenie w przeprowadzeniu zabiegów ESWL. Do tej pory wykonano około 2100 zabiegów. Poprzednie urządzenie starszej generacji miało zdecydowanie niższą skuteczność. Obecny system firmy Siemens to urządzenie światowej klasy z cyfrową obróbką obrazu, w pełni zautomatyzowane, z możliwością płynnej regulacji energii niszczącej kamień, której właściwy dobór umożliwia wykonanie zabiegu w pełni bezboleśnie - mówi Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy szpitala. - 11 stycznia 2011 roku został wykonany pierwszy zabieg z wykorzystaniem nowego urządzenia w odnowionym ośrodku NZOZ Urologia Centrum w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

W NZOZ pracuje na stałe 3 urologów, którzy po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu na bazie wcześniej wykonanych badań diagnostycznych (urografia, USG układu moczowego), wykonują zabieg ESWL. Procedura jest w pełni refundowana przez NFZ.


 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ elblążanin
  Środa, 19.01

  Bardzo dobry PR w szpitalu!

 2. 2
  0
  ~ 100% Elblążanin
  Środa, 19.01

  Gratuluję Pani dyrektor.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.131089925766