Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Dziś Niedziela Palmowa. Sprawdź, jak elblążanie kultywują tradycję?

14.04.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Niedziela Palmowa. Sprawdź, jak elblążanie kultywują tradycję?
fot. Patryk Mamczyński

Dziś Niedziela Palmowa. Jest to święto chrześcijańskie upamiętniające triumfalny wjazd Jezusa wraz z uczniami do Jerozolimy. W tym dniu rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do świąt. Msze Święte rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm, symbolu odradzającego się życia i procesji wokół kościoła. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który w Kościele katolickim jest najważniejszy i najbardziej uroczystym okresem w roku liturgicznym. Zapytaliśmy elblążan, jakie obyczaje związane są z Niedzielą Palmową i w jaki sposób zamierzają obchodzić ten dzień?

Helena Warska

Słyszę, że wiele osób robi własnoręcznie palmy. Głównie kultywowane jest to w domach, w których są dzieci. Palmy zazwyczaj robi się z żywych kwiatów, bazi lub też z kolorowej bibuły. Kiedyś w mojej parafii ksiądz organizował różne procesje, konkursy, ale teraz rzadziej o tym słyszę.
 Pan Kamil

Coraz częściej odchodzi się już od wszelkich tradycji. Jedynym obyczajem w te niedziele jest poświęcenie palmy. Choć ja w tym roku Niedzielę Palmową spędzę w pracy.Piotr, uczeń II LO

Niedziela Palmowa to symbol powitania Jezusa. W moim kościele zazwyczaj organizowane są konkursy na najlepszą palmę zrobioną przez dzieci. W ubiegłym roku ksiądz ukrył na terenie kościoła jajka, kto znalazł najwięcej, w nagrodę dostawał cukrowego baranka. Myślę, że konkursy szczególnie dla tych najmłodszych są dobrą inicjatywą, a wykonanie własnej palmy jest rzeczą sprawiającą przyjemność, utrwalającą pamięć o tym święcie.
 


Aleksandra, uczennica II LO

W mojej rodzinie jest to zazwyczaj wspólne pójście do kościoła, z palmą w ręku lub też kupienie jej pod kościołem. Czasem moje młodsze siostry stratują w konkursach na największą palmę. Myślę, że tradycje, zwyczaje związane z Niedzielą Palmową, trochę z czasem już zanikają. W dzisiejszym świecie wiele rzeczy tracimy i za kilka lat może takich tradycji już nie być.Pani Krystyna

Zawsze robię własną palmą, nie za dużą, ale ze świeżych roślin, z bazi, wierzby, kilku kwiatków do tego. Ja robię taką zwyczajną palmę, choć widzę, że dzieci przygotowują duże i piękne palmy na konkursy. Tradycje związane z Niedzielą Palmową różnią się od siebie w zależności od regionu. W Elblągu chyba nie ma takich tradycji, jest tu dużo ludzi napływowych, a mało rodowitych mieszkańców z dziada pradziada.


Pani Lucyna

Przygotowuję palmę własnoręcznie, co roku przywożę z działki świeże bazie, żonkile, a oprócz tego jedną palmę zawsze kupuję, więc mam taką podwójną.


Paulina Chwałowska

Co roku na Niedzielę Palmową całą rodziną jedziemy do babci, która sama przygotowuję palmy z bazi, siana, wierzby, przystraja je, dzięki niej są one takie bogate. Jedną z tradycji tego dnia na wsi, gdzie mieszka moja babcia jest chłostanie krów poświęconą palmą, aby dobrze się chowały, a po całym obrządku należy spalić palmę.Adelajda Babiel

Co roku wraz z rodziną chodzimy poświęcić kupioną kilka lat wcześniej palmę. Wydaje mi się, że w Elblągu są kontynuowane tradycje związane z Niedzielą Palmową, w kościołach często są konkursy na najpiękniejszą palmę, którą wspólnie przygotowują całe rodziny. Myślę, że jest to dobra inicjatywa, zbliża rodziny do siebie, a dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności.
 

Pani Iza

Niestety nie mam czasu na robienie palmy, ale staram się przekazywać mojemu dziecku znaczenie świąt i tradycji z nimi związanych. Co prawda jest jeszcze mały, ale z roku na rok będzie coraz bardziej świadomy. Myślę, że wszelkie obyczaje mimo tego, że coraz częściej się od nich odchodzi, pozostaną w naszej kulturze, są jeszcze osoby starsze, które przekazują i kultywują tradycje, więc raczej o nich nie zapomnimy.


Pani Henryka

Na wsiach ludzie własnoręcznie przygotowywali ogromne palmy, przebierali się i szli w procesjach. W miastach mniej jest takich tradycje, choć oczywiście warte są kultywowania. Ja zazwyczaj kupuję malutką palemkę i z nią idę do kościoła.
 


Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ KOMERCJA NISZCZY WSZYSTKO
  Niedziela, 14.04

  Komercja niszczy święta. Obyczaje w miastach się zacierają, ludzie tylko gonią za pieniądzem, by cora więcej mieć....Ale...dóbr materialnych nie zmieszczą , nie wezmą ze sobą do kwaterki 2m/1m na cmentarzu. Wszystko przemija.

 2. 2
  +1
  ~ mius
  Poniedziałek, 15.04

  Budujące jest to, że młodzi pozytywnie wypowiadają się o tradycji, o kultywowaniu obrzędów, o tradycji rodzinnej... Jeszcze Polska nie zginęła!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.