Sobota, 25.06.2022, Imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

„Frekwencja jest zbliżona do tej sprzed dwóch tygodni”

07.07.2013, 19:13:45 Rozmiar tekstu: A A A
„Frekwencja jest zbliżona do tej sprzed dwóch tygodni”
fot. Monika Skowrońska

Od dwóch tygodni Elblążanie zadają sobie pytanie, kto zostanie prezydentem naszego miasta. Dzisiaj, od godziny 8:00, w lokalach wyborczych dokonują wyboru pomiędzy kandydatką Platformy Obywatelskiej, Elżbietą Gelert a kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Jerzym Wilkiem. Wstępne wyniki poznamy jeszcze przed północą, a o tym, kto obejmie Urząd dowiemy się nad ranem.

Komisje wyborcze nie planowały w ciągu dnia sprawdzać frekwencji. - Zrobiliśmy to jedynie ze względu na dziennikarzy – przyznaje  Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego. - Frekwencja jest dobra. Do godz. 14.00 zagłosowało ponad 18 procent uprawnionych do głosowania. Nie będziemy już zbierać takich informacji, bo Komisje mają co robić. Jednak kontaktujemy się z przewodniczącymi Komisji i mogę tylko tyle powiedzieć, że według nich frekwencja jest zbliżona do tej sprzed dwóch tygodni.

Do tej frekwencji zalicza się głos Jerzego Wilka, który oddał go o godz. 11.15 w Technikum Mechanicznym. Elżbieta Gelert zrobiła to o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej nr 11.

Głosowanie w 62 Obwodowych Komisjach Wyborczych będzie przebiegało do godz. 22.00. - Jest anielsko spokojnie – zapewnia Maciej Cichosz. - Nie mieliśmy żadnych informacji o jakichkolwiek nawet próbach zakłócania, nie mówiąc już o zakłócaniu. Jest sympatycznie, fajnie i coraz bliżej do końca.

Do głosowania jest uprawnionych 97 967 elblążan. - Punktualnie o godz. 8.00 wszystkie lokale zostały otwarte i nie było żadnych przerw w pracy Komisji, więc nie ma żadnych przesłanek, żeby prace jakiejkolwiek Komisji trwały dłużej niż do godz. 22.00 – dodaje Maciej Cichosz.

Po zamknięciu lokali Komisje będą miały ręce pełne roboty. - Przypuszczam, że po godz. 23.00 będą się zjeżdżać pierwsze Komisje do Komisji Miejskiej z protokołami papierowymi. Komisja Miejska musi przejąć te 62 protokóły. Następnie głosy zostaną zliczone poprzez system informatyczny, dlatego szybko nastąpi wydrukowanie protokołu, który zostanie wywieszony na drzwiach Urzędu i umieszczony na stronie internetowej – wyjaśnia Maciej Cichosz.

Ogłoszenie szacunkowych wyników ma nastąpić nie szybciej niż o 2.00 w nocy. - Bazując na moim doświadczeniu mogę powiedzieć, że między 1.00 a 2.00 powinniśmy finiszować. Założyłem sobie, że o 2.00 chciałbym mieć protokół zakończony i podpisany. Tyle tylko, że to tylko moje życzenie – mówi Maciej Cichosz. - 60 Komisji może działać dobrze, a 61. Komisja będzie się ociągać, bo coś im się nie będzie zgadzało. Mieliśmy tak przy którychś wyborach parlamentarnych. O godz.  2.00 skończyliśmy wszystko z wyjątkiem jednej Komisji, którą skończyliśmy o 6 rano. To był wyjątkowy precedens. Zakładam, że nie powinno być już takiej historii. Jeżeli relacja będzie jak w pierwszej turze, to nie oszukujmy się, że wyniki jednej Komisji coś zmienią i będziemy mogli wstępnie założyć, że znamy wyniki.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Galeria / Wybory - druga tura ( zdjęć 14 )
Dodano: 2013-07-07 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ lolek
  Niedziela, 07.07

  a tutaj cisza o wynikach?;]

 2. 2
  +1
  ~ - tola
  Niedziela, 07.07

  No właśnie, czemu milczą?

 3. 3
  0
  ~ toka
  Niedziela, 07.07

  e 2 ogłosili że Gelert wygrała jeżeli to prawda to e00 jest politycznie podejrzanym ścierwem a Kuhejda to chorągiewka na wietrze

 4. 4
  0
  ~ Student
  Niedziela, 07.07

  Wybory, wyborami. Jako osoba młoda i kształcąca się, jak sam nick wskazuje, chciałbym wiedzieć, jakie są postulaty co do przyszłości młodych osób w Elblągu? Wielu z moich znajomych wyjechało do np. Gdańska, Warszawy, a z ich opinii nie wynika, jakoby mieli łączyć swoją przyszłość z rodzinnym miastem. Z tego co się orientuje, żaden z kandydatów nie zaznaczył i nie zaproponował NIC dla młodego człowieka. A szkoda...

 5. 5
  --1
  ~ misiek
  Niedziela, 07.07

  nie poszedłem głosowac , bo nie było kandydataów na których mozna by odac swój głos

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2903311252594