Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

EKO podsumowuje niedzielne wybory i wskazuje różnice między rządem a samorządem

27.06.2013, 09:02:50 Rozmiar tekstu: A A A
EKO podsumowuje niedzielne wybory i wskazuje różnice między rządem a samorządem
fot. Monika Skowrońska
Na wczorajszej (26 czerwca) konferencji prasowej, Cezary Balbuza (KWW Elbląski Komitet Obywatelski) dokonał podsumowania kampanii wyborczej – Wbrew pozorom te 1098 głosów, które otrzymałem po uwzględnieniu wszystkich okoliczności to dobry wynik. Balbuza zapowiada również wytężoną pracę po wakacjach przy przygotowaniach do przyszłorocznych wyborów samorządowych.
 
Cezary Balbuza podkreślał wczoraj, ze w ostatnich chwili zdecydował się kandydować na urząd Prezydenta Elbląga - Podsumowując swoją kampanię wyborczą oraz uzyskane wyniki chciałbym bardzo serdecznie podziękować za oddane na mnie głosy – wyjaśniał Balbuza. - Wbrew pozorom te 1098 głosów, które otrzymałem po uwzględnieniu wszystkich okoliczności to dobry wynik. Kampania trwała zaledwie trzy tygodnie, więc nie było za bardzo czasu na spotkania i przekonanie do siebie wyborców. Niestety nie mieliśmy także wsparcia finansowego, bo nie mamy centrali w Warszawie, no i brak celebrytów w naszym otoczeniu tez zrobił swoje. Znając elbląskie realia, po wakacjach wracamy do pracy i przygotowań pod przyszłoroczne wybory. Wierzymy, że przez rok uda nam się zwielokrotnić poparcie i zdobyć premiowane miejsce w wyborach 2014 roku – dodał Cezary Balbuza.

Dziś kandydat, którego EKO wystawi do niedzielnych wyborów na Prezydenta Elbląga przyznaje, że najprawdopodobniej odda swój głos w II turze wyborów na Prezydenta Elbląga na tego kandydata, którego program jest najbliższy jego programowi – Celowo użyłem słowa „prawdopodobnie”, ponieważ, jako wyborca chcę być traktowany poważnie, jeżeli w kampanii wyborczej towarzyszącej drugiej turze usłyszę populistyczne obietnice bez pokrycia, to jest też opcja, że zrezygnuje z oddania głosu w ogóle – wskazuje Blabuza. - Dlatego apeluje do obojga kandydatów o poważne potraktowanie wyborców i merytoryczną kampanię dla dobra naszego miasta.

Balbuza: Referendum zawiązało się pod szyldem Partii Palikota


Cezary Balbuza oraz jego kandydaci na radnych, także obecni na wczorajszym spotkaniu, którzy nie otrzymali ani jednego mandatu do nowo utworzonej Rady Miejskiej odnieśli się również do samej idei kwietniowego referendum i jego następstwa – odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka, przyspieszonych wyborów samorządowych i najazdu polityków partyjnych, których wizyty w Elblągu mogliśmy obserwować w ostatnim czasie - Kiedy wybierzemy już prezydenta, politycy z Warszawy przestaną się interesować Elblągiem – wskazuje Balbuza. - Podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych także takiego najazdu politycznego nie przeżyjemy, ponieważ kampania wyborcza będzie się rozgrywała już na terenie całego kraju – mówił Balbuza.

Leszek Lewarowski, który stratował na radnego elbląskiego wyjaśniał, ze EKO nie wsparło kwietniowego referendum. Te bowiem – według wpisu, który niedawno miał się ukazać na blogu Janusza Palikota wskazuje, że była to inicjatywa partyjna, zawiązana pod szyldem partii przewodniczącego Ruchu Palikota, na którego fundamentach zbudowano elbląski Wolny Elbląg - Te ugrupowania kierowały się cynizmem politycznym i obłudą. Dlatego EKO nie poparło referendum – mówił Lewarowski.

Dostało się również Prawu i Sprawiedliwości, które jak wskazuje Lewakowski poparło referendum –. Te ugrupowania (Pis i Wolny Elbląg – przyp. red.) wykorzystały złą sytuację ekonomiczną miasta, aby zrealizować swoje polityczne plany – dodaje.

Kogo poprze EKO?

EKO ma w najbliższy piątek zdecydować, któremu z kandydatów udzieli poparcia w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W 2010 r. Komitet wsparł kandydata PO Grzegorza Nowaczyka, który –jak wskazują działacze EKO –przedstawił trzy lata temu program najbliższy temu, który postuluje w swoich działaniach Komitet - EKO deklaruje, że może i chce współpracować z każdą władzą miasta, której będzie zależało na rozwoju Elbląga – mówi Blabuza. - A w szczególności realizacji postulatów EKO: pozyskiwaniu inwestorów, rewitalizacji basenu miejskiego, budowy wiaduktu na Zatorze, budowy nowych dróg oraz ekologicznej komunikacji miejskiej.

Rząd a samorząd – nadal pojęcie nieznane?

Leszek Lewarowski wskazywał wczoraj na to, iż mimo tego, że EKO zajął w przyspieszonych wyborach samorządowych dopiero siódme miejsce, na jedenaście komitetów, które brały w nich udział, to jednak przeliczając wydatki na jednego kandydata na radnego, ten wynik jest o wiele lepszy- Mieliśmy tylko 35 kandydatów na radnych i mało środków finansowych na kampanię wyborczą – wskazywał Lewarowski. – Wypadliśmy więc o wiele lepiej, niż komitety dysponujące większą ilością radnych i większymi środkami finansowymi.

EKO wskazuje, że praktycznie w każdych wyborach lokalnych rośnie elektorat gotowy poprzeć komitety obywatelskie. W 2002 r. na takie ugrupowania głosowało 6 tys. wyborców, w 2010 – 8 tys., a w 2013 już 10 tys. wyborców – Te wybory, gdzie tak naprawdę zagłosowano na partie, a nie na osoby pokazały, że wciąż mamy bardzo niski poziom wiedzy na temat tego, co to jest samorząd – mówiła wczoraj Teresa Bocheńska z Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. - Mam wrażenie, że dla bardzo wielu ludzi władza to jest władza, czy to Warszawa, czy to Elbląg, nie widzą tej różnicy między rządem, a samorządem – dodała – Być może potrzebna by była edukacja czym tak naprawdę jest samorząd?
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 12

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 27.06

  Jeżeli chceci się utrzymać na arenie polityczej , to należy poprzeć PIS , CZYLI PANA JERZEGO WILKA , NA PREZYDENTA ELBLĄGA !!!

 2. 2
  +5
  ~ EKO=PO
  Czwartek, 27.06

  Zawsze mówiłam że EKO to lizusy PO- znowu poczuli szansę że im coś z pańskiego stołu skapnie. WSTYD!!!!!!

 3. 3
  0
  ~ anonim
  Czwartek, 27.06

  EKO to jedyna alternatywa dla tego całego partyjniacytwa w mieście! Nie obiecują cudów, mają konkretnych ludzi i program! Brawo EKO i panie Balbuza!

 4. 4
  +1
  ~ LC
  Czwartek, 27.06

  Głosowałam na EKO i będę przy następnej okazji!!

 5. 5
  +5
  ~ ss
  Czwartek, 27.06

  Szkoda, że się nie udało podczas tych wyborów.. Mam nadzieję, że przyszłe wybory będą miały zupełnie inny wynik :) Trzymam kciuki!

 6. 6
  +6
  ~ w
  Czwartek, 27.06

  Sama prawda w tym artykule..

 7. 7
  --2
  ~ votepush
  Czwartek, 27.06

  Kto wygra drugą turę? http://votepush.com/p/0ErJmzuk7--0

 8. 8
  +6
  ~ Jestem za!
  Czwartek, 27.06

  No cóż po raz kolejny EKO pokazało, że są odpowiedzialni i rozsądni oraz leży im na sercu dobro tylko i wyłącznie Elbląga. Żeczywiście należy przyznać im rację, że mieli nosa politycznego co do stanowiska w sprawie referendum. Niestety partie takie jak PIS dały się wciągnąć Ruchowi Palikota, który dla celów politycznych stworzyli Wolny Elbląg robiąc w balona pare tysięcy mieszkańców grając na ich sytuacji społecznej. Warto zauważyć, że komitety SD+PJN+Nowa Prawica oraz komitet Szweda razem uzyskali mniej głosów niż EKO!

 9. 9
  +2
  ~ tak trzymaj
  Czwartek, 27.06

  Naucz się pisać "Jestem za!" bez oczywistych błędów! Tak tendencyjnie, samemu o sobie, rzeczywiście nie powinno się pisać, nawet w komentarzach i pod kilkoma różnymi nickami. Każdą przegraną można przekuć w sukces na wszelkie sposoby. I tak czyni to EKO. Powodzenia w następnych wyborach.

 10. 10
  0
  ~ wielbicielka Cezarego
  Czwartek, 27.06

  Cezary, a cóż to za mina! To wyraz traumy, czy coś Pan połknął?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.