Niedziela, 19.05.2019, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii EOK

Jaka to melodia, czyli „Hity muzyki filmowej” z EOK

18.03.2014, 07:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
Jaka to melodia, czyli „Hity muzyki filmowej” z EOK
fot. Majka Brejdak

Klimatyczne mury Sali "U św. Ducha", w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida, gościły w niedzielny wieczór (16 marca) Elbląską Orkiestrę Kameralną i miłośników jej wyjątkowych wykonań. A koncert „Hity muzyki filmowej” był wyjątkowy pod wieloma względami.

Za fortepianem zasiadł wyjątkowy gość - pianista, aranżer, reżyser i scenarzysta, Hadrian Filip Tabęcki. To dzięki niemu, melomani mogli koncertu nie tylko wysłuchać, ale również obejrzeć, a przede wszystkim  spróbować odnaleźć w zagranych utworach znajome dźwięki. A łatwo nie było.

„Hity muzyki filmowej” rozpoczął fragment filmu „Casablanca” i słynny utwór „As time goes by”. Wśród fragmentów znanych motywów filmowych na ekranie pojawił się m.in. duet  z „Parasolek z Cherbourga”, scena z „Tarzana”, fragmenty „Nocy i dni” z walcem w tle, słynna scena nauki tańca z „Greka Zorby”, a także urywki „Gangu Olsena”. Pomiędzy projekcjami, Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą wyjątkowego Marka Mosia, równie wyjątkowo zagrała składanki muzycznych hitów hitowych filmów. W „Ladiestango” znakomicie połączono muzykę z filmów „Titanic” i „Noce i dnie”. Tłem dla tej kompozycji były prezentowane na ekranie fotosy przypominające największe gwiazdy kina: Marylin Monroe, Elizabeth Taylor, Ritę Hayworth i Vivien Leigh.

Suita sensacyjna, to kompilacja muzyki z filmów „Stawka większa niż życie”, „James Bond”, „Vabank”, a w Suicie bohaterskiej  usłyszeć można było „W stepie szerokim” z „Pana Wołodyjowskiego”, motywy przewodnie z „Janosika” i „Czterech Pancernych i psa”. Dodatkową atrakcją tej części koncertu były popisy wokalne muzyków EOK, którzy dzielnie zaśpiewali chórek z „Janosika”.

Wśród zagranych tego wieczoru kompozycji znalazła się również muzyka z filmów „Różowa Pantera” i „Love story”, a na bis Orkiestra zagrała „Libertango” Astora Piazzolli.

Choć wszystkie utwory to znane hity, nie w każdym przypadku od razu można było przypomnieć sobie film, z którego pochodzą czy tytuł kompozycji. To wyjątkowe urozmaicenie przypadło słuchaczom do gustu, a wątpliwości rozstrzygali jeszcze opuszczając budynek Biblioteki. Konwencja koncertu jako quizu to znakomity pomysł godny powtórzenia.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Koncert EOK - Hity muzyki filmowej ( zdjęć 22 )
Dodano: 2014-03-17 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ phiii
  Wtorek, 18.03

  Nawet zdjęć publiczności nie ma. ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.