Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elblążanin Sebastian Karaś przepłynął kanał La Manche i pobił rekord Polski

20.09.2015, 20:30:40 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanin Sebastian Karaś przepłynął kanał La Manche i pobił rekord Polski
Sebastian Karaś - zdjęcie wykonane tuż po dopłynięciu. Na ciele ślady po meduzach (facebook.com)

Elblążanin wypłynął dzisiaj nad ranem z miejscowości Dover w Wielkiej Brytanii. Odcinek, jaki pokonał, miał długość ok. czterdziestu kilometrów. Przepłynięcie wpław zajęło mu 8 godzin 48 minut i 26 sekund. Został szóstym Polakiem, któremu udało się przepłynąć z Anglii do Francji o własnych siłach. 

 
O przygotowaniach do podjęcia próby przepłynięcia kanału pisaliśmy tydzień temu, kiedy spotkaliśmy go w Warszawie, skąd wyleciał razem ze swoją dziewczyną do Anglii. Przez tydzień trenował w kanale La Manche, by w niedzielę 20 września o godzinie 4 rano zawalczyć o spełnienie swojego największego marzenia. 
 
W rodzinnym domu dwudziestoczterolatka kibicowali mu jego rodzice oraz rodzeństwo. Nie kryli swoich obaw, kiedy śledzili na bieżąco stronę internetową Federacji Pływaków i Pilotów. Znajdowała się tam trasa, jaką pokonywała łódź asekuracyjna. Ponadto bliscy pływaka dzwonili do dziewczyny Sebastiana, która znajdowała się na wspomnianej łodzi. 
 
I chociaż elblążanin był znakomicie przygotowany do pokonania długiej trasy, to jego bliscy martwili się o silne prądy, parzące meduzy oraz niską temperaturę wody. Dodatkowym wyzwaniem była wczesna pora wypłynięcia, godzina 4 nad ranem, którą narzucili mu organizatorzy. – Po pierwsze to dyskomfort psychiczny, po drugie niższa temperatura powietrza i wody – tłumaczy Jerzy Karaś, ojciec pływaka. – Różnie sobie zawodnicy radzą z przepłynięciem kanału. Niektórzy pokonują ten dystans nawet w dwadzieścia godzin – dodaje. I wspomina, że w 1975 roku Teresa Zarzeczańska jako pierwsza Polka przepłynęła kanał La Manche w 11 godzin i 10 minut. 
 
Kciuki za Sebastiana trzymał również jego brat Robert, który doskonale wie, jak wiele pracy trzeba włożyć w to, by osiągnąć sportowy sukces. Elblążanin zdobył bowiem prestiżowy tytuł Ironmana w zawodach triathlonowych. Szukał w Internecie zasad, jakie obowiązują pływaków, którzy chcą przepłynąć La Manche. – Czytałem, że jeden z Polaków, który po przepłynięciu kanału wychodził z wody na ląd, krzyczał do ludzi zgromadzonych na plaży, by nie pomagali mu w wychodzeniu – mówi. Jakikolwiek bezpośredni kontakt z pływakiem stanowi dyskwalifikację, sportowiec musi bowiem sam, o własnych siłach wyjść z wody. 
 
– Jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała nam mama Sebastiana. – Przeżywałam to, ale już koniec. Stanął na lądzie i zakończył ten morderczy wyścig. Czekam na telefon, by dowiedzieć się, jak się czuje, żeby szybko doszedł do siebie i myślę, że jest szczęśliwy - przyznała. 
 
Sebastian nabiera sił, a na jego fanpage’u w portalu społecznościowym Facebook już pojawiły się zdjęcia wykonane tuż po dopłynięciu do Francji. Gratulujemy elblążaninowi uzyskanego wyniku oraz czekamy na jego powrót do kraju. 
Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl
Antek Rokicki
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 18

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ elblążanka
  Niedziela, 20.09

  Gratulacje dla Sebastiana i Jego Rodziców. Bardzo duży sukces elblążanina. Siła fizyczna ale też szkoła charakteru. Wielki szacunek.

 2. 2
  +32
  ~ QWA
  Niedziela, 20.09

  Super Seba jesteś Wielki

 3. 3
  +9
  ~ greg
  Poniedziałek, 21.09

  i pokazał emigrantom jak dostać się do Anglii

 4. 4
  +9
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Poniedziałek, 21.09

  Wielkie gratulacje i uznanie dla hartu ducha i ciała - rodzicom także.

 5. 5
  +7
  ~ Jacoby
  Poniedziałek, 21.09

  Super ! Gratulacje ! Zycze, zeby zostal honorowym Elblazaninem bo na to zasluguje ! Tak niewielu zrobilo tak wiele dla Elblaga !

 6. 6
  +6
  ~ Dumny Elblązanin
  Poniedziałek, 21.09

  Wielkie Brawa!

 7. 7
  +7
  ~ tom-boys
  Poniedziałek, 21.09

  nie dość że fajnie pływa to jeszcze taki przystojny! Gratulacje!

 8. 8
  +4
  ~ remek
  Poniedziałek, 21.09

  ale z Niego ciacho, mniammmmm. Gratki

 9. 9
  +3
  ~ izkaa
  Poniedziałek, 21.09

  ciacho mmm ....

 10. 10
  +6
  ~ xxyyy
  Poniedziałek, 21.09

  Jesteś chlubą naszego miasta!!! Zasługujesz na uznanie wszystkich Elblążan. Serdeczne gratulacje Rodzicom .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.