Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląska Fundacja Akademicka

04.10.2011, 08:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląska Fundacja Akademicka

Trochę historii Elbląskiej Fundacji Akademickiej

Elbląska Fundacja Akademicka jest kontynuatorką Elbląskiego Stowarzyszenia Rozwoju Szkolnictwa Wyższego. W momencie kiedy była tworzona Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa  zaproponowałem, aby stworzyć fundację, ale wówczas, w roku 1997, wszystkie fundacje w Polsce rejestrowane były w Sądzie Rejonowym dla Śródmieścia Warszawa przy ulicy Świętokrzyskiej, tuż obok Ministerstwa Finansów. Ponieważ było dużo wniosków i rejestracja trwała długo, postanowiliśmy założyć najpierw stowarzyszenie, które w swoim zamyśle miało realizować zadania przewidziane dla Elbląskiej Fundacji  Akademickiej. Były to propozycje wsparcia dla młodzieży z terenów oddalonych od Elbląga, wiejskich, popegeerowskich, małych miasteczek, tych gdzie trudniej o studia. Kiedy zmieniły się warunki prawne, w 2001 r., została zarejestrowana Elbląska Fundacja Akademicka. Fundatorami są osoby fizyczne.

Zakres działania


Zgodnie ze statutem Fundacja zajmuje się wspieraniem rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, oraz ogólnie, szkolnictwa wyższego w Elblągu i pomocą studentom, którzy są z dawnego województwa elbląskiego.

Jak uzyskać pomoc Fundacji?

Warunkiem podstawowym otrzymania pomocy jest wysokość dochodów na członka rodziny. Przy poziomie bezrobocia w naszym województwie, te dochody sięgają nieraz paruset złotych na osobę w rodzinie. Inny ważny warunek, to zaliczenie semestru.

Kto otrzymuje wsparcie Fundacji?

Stypendiami wyróżniamy osoby szczególnie uzdolnione, posiadające wysoką średnią, a jednocześnie mające złą sytuację finansową. Zdarzyło się również, że pomogliśmy finansowo zdolnemu licealiście, któremu brakowało przede wszystkim środków na wyżywienie Dzisiaj jest absolwentem dwóch uczelni. Pomagamy studentom zarówno w kraju jak i za granicą. Mieliśmy studentkę, elblążankę, która skończyła kierunek śpiewu operowego w Niemczech. Dzisiaj koncertuje w całej Europie. Pomagamy też absolwentom, pracownikom naukowym PWSZ, którzy rozpoczynają studia na poziomie doktoranckim. Mamy nadzieję, że pozwoli to na umocnienie kadry naukowej w Elblągu. Zależy nam, aby elbląskie uczelnie mogły korzystać w szerszym zakresie z tej kadry, która wywodzi się z Elbląga.

Statystyka

Rocznie jest około 70 – 200 osób, które spełniają warunki i korzystają ze wsparcia Elbląskiej Fundacji Akademickiej. Ilość uzależniona jest nie od naszej dobrej woli .Regulamin przyznawania stypendiów jest bardzo rygorystyczny. Jeżeli ktoś w terminie nie zaliczy sesji, traci możliwość korzystania ze wsparcia w kolejnym semestrze. Utrata stypendium ma zmobilizować studenta, wymusza systematyczność w studiowaniu, w nauce i w ogóle w życiu.

Aby młodzi ludzie mogli czuć się bezpiecznie


Wielu studentów stoi przed dylematem co dalej po studiach. W Polsce i Europie dostrzega się problem z prawidłowym wykorzystaniem intelektu ludzi młodych. Dlatego staramy się pomagać studentom z kierunków, po których łatwiej zdobyć pracę. Stawiamy na kierunki inżynierskie.  Chcemy wspierać informatykę stosowaną, elektromechanikę, budownictwo, ochronę środowiska.
Z kierunków humanistycznych –filologie, pedagogikę. Z tym, że pedagogikę połączoną, np. z informatyką.

Elbląska Fundacja Akademicka pragnie nadal służyć naszemu środowisku akademickiemu oraz młodym ludziom w zdobywaniu wyższego wykształcenia.
 


-------------------------------------------------------------------- Ogłoszenie płatne ---------------------------------------------------------------
 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.