Wtorek, 2.03.2021, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elblążanie wyrazili swą solidarność z chorującymi psychicznie

12.09.2011, 06:47:56 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie wyrazili swą solidarność z chorującymi psychicznie
fot. Antek Rokicki

W niedzielę na starówce odbył się festyn związany z obchodami X Ogólnopolskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Podczas festynu zorganizowanego przed katedrą św. Mikołaja, elblążanie solidaryzowali się ze wszystkimi chorymi przechodząc przez… symboliczne Otwarte Drzwi. Impreza miała na celu zintegrować chorych, a także przybliżyć pozostałym ich problemy oraz potrzeby.

Uroczystości rozpoczęła poranna msza święta w elbląskiej katedrze. Następnie w ratuszu staromiejskim odbyła się konferencja naukowa poświęcona tematyce osób chorujących psychicznie. O godzinie 14.00 rozpoczął się natomiast festyn zorganizowany na placu przed katedrą. Zebrani mieli okazję skorzystać z różnych atrakcji takich jak: występy zespołów artystycznych, konkurencje sportowe dla dzieci, pokazy walki. 

- Uczymy młodych wrażliwości, by wiedzieli jak pomagać osobom chorującym psychicznie – mówi Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, który co roku bierze udział w tych obchodach. – Uczniowie naszej szkoły są wolontariuszami, starają się wspierać duchowo chorujących. Pomagamy też w różnych uroczystościach, takich jak ta dzisiejsza. Przygotowaliśmy stoisko z przysmakami przez nas zrobionymi.

Z jakimi problemami borykają się osoby chorujące psychicznie? – Niestety, brakuje pieniędzy potrzebnych do opieki nad takimi osobami – mówi Izabela Pawluczuk-Myczkowska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku. – Renta przyznawana chorym jest naprawdę mała… Problemem jest też utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów – tłumaczy.

Zdaniem kierowniczki, coraz więcej elblążan bierze udział w uroczystościach związanych z dniem solidarności z chorymi. – W tamtym roku nasza placówka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym. Teraz przywieźliśmy ze sobą słodkie produkty oraz książki o naszym miasteczku. Przysmaki przygotowali nasi podopieczni wraz ze swoimi instruktorami.

Izabela Pawluczuk-Myczkowska przyznaje też, że takie obchody pomagają w przełamywaniu stereotypów. – Ludzie boją się osób chorujących psychicznie, a tak być nie powinno – zauważa. – Cieszy nas jednak, że są wolontariusze, którzy nie boją się nam pomagać w pracy. Niedawno nawiązaliśmy współpracę z domem dziecka, którego wychowankowie odwiedzają naszą placówkę. Poza tym, spotkanie takie jak to dzisiejsze, to okazja do wymiany doświadczeń z innymi ośrodkami, domami samopomocy. Dzielimy się wskazówkami, informacjami z różnych szkoleń, w których bierzemy udział.

Organizatorami niedzielnej imprezy byli: Dom Pomocy Społecznej w Elblągu, Środowiskowy Dom Społeczny (fili nr 3 w Elblągu), Elbląskie Stowarzyszenie „PRO-FAMILIA”. Impreza została zorganizowana pod patronatem Prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka.

Patronem medialnym obchodów był Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl

Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl
Antek Rokicki
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Festyn z okazji X Ogólnopolskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie ( zdjęć 20 )
Dodano: 2011-09-11 |  
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ j23
  Wtorek, 13.09

  przez ostatnie lata największą solidarność z chorymi psychicznie wyrażali politycy partii rządzącej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4435300827026