Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Słoneczny patrol ze... strażą miejską

14.07.2011, 14:29:16 Rozmiar tekstu: A A A
Słoneczny patrol ze... strażą miejską
fot. Antek Rokicki

Choć w Elblągu już na dobre zaczęły się wakacje, elbląscy strażnicy miejscy nie narzekają na brak obowiązków. Ich codzienną zmorą są m.in. osoby bezdomne, plakaty wywieszane w miejscach do tego nieprzeznaczonych, zanieczyszczone tereny oraz źle zaparkowane pojazdy. W upalną i słoneczną środę, mieliśmy okazję poznać Elbląg z perspektywy patrolu straży miejskiej. Przez kilka godzin przyglądaliśmy się pracy strażników: Bogdana Adamczyka i Sławomira Wojtasza.

Jedną z pierwszych interwencji, z jaką spotkali się strażnicy miejscy, było sprawdzenie zanieczyszczonego terenu niedaleko ulicy Związku Jaszczurczego. Znaleźliśmy tam stos śmieci rozsypanych na trawniku. Strażnicy zrobili zdjęcia, a sprawę, jak zaznaczyli, przekażą organom odpowiadającym za czystość miasta.

Podczas drogi na kolejną interwencję, strażnicy zauważyli na jezdni… rozjechanego jeża. O tym znalezisku powiadomiono Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Chwilę później spotkamy przechodniów, których pies biegał bez smyczy. Zapominalskim strażnicy upomnieli o tym, że podczas wyprowadzania czworonogów na dwór należy pamiętać także o bezpieczeństwie pozostałych przechodniów.

Monitoring przydatna rzecz

Następnie udaliśmy się na ulicę Hetmańską, której chodnik często bywa zastawiany przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. Tak było i teraz. Opel Vectra blokował ścieżkę przeznaczoną dla rowerzystów. Strażnicy wręczyli właścicielowi samochodu wezwanie do siedziby straży. O sprawie tej dowiedzieli się dzięki monitoringowi miejskiemu.

Kolejna informacja, również zgłoszona przez strażników nadzorujących monitoring, dotyczyła osoby bezdomnej, która leżała na jednej z ławek przy Placu Dworcowym. - Bardzo często zdarza się, że bezdomni śpią w tym miejscu – przyznaje Bogdan Adamczyk. Strażnicy poprosili mężczyznę, by  opuścił to miejsce. Dodali, że jeśli tego nie zrobi, zostanie przekazany pod opiekę pracowników Pogotowia Socjalnego.

Czy podczas wakacji jest mniej interwencji? Zdaniem strażników, różnie to bywa. - Czasami nic się nie dzieje, a innym razem zgłoszeń jest tak dużo, że ledwo zdążymy wykonać jedno zlecenie, a już pojawia się kolejne.

Kilka minut później strażnicy dostrzegli kolejny zanieczyszczony teren, znajdujący się niedaleko dworca PKS. Prawdopodobnie jest to jedno z legowisk osób bezdomnych. Wykonano też zdjęcie zdewastowanego płotu mieszczącego się niedaleko wspomnianego terenu. Ten problem również zostanie zgłoszony służbom dbającym o porządek miejsc publicznych.

Oblepione słupy i uszkodzone słupki

Następnie patrol udał się na ulicę Pocztową, gdzie zauważono na jednym ze słupów plakaty promujące imprezę kulturalną organizowaną przez jeden z elbląskich lokali rozrywkowych. Po usunięciu plakatu oraz zrobieniu zdjęcia strażnicy zauważyli też, że uszkodzone są słupki niedaleko Poczty Głównej. Słupki te, oddzielające chodnik od jezdni, są wyłamane, wiszą na łańcuchach.

Następnie odwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie znajduje się klub, który promował swoją imprezę poprzez wywieszanie plakatów. - Klub ten jest jednak jeszcze zamknięty. Sprawę przekażemy więc strażnikom pracującym po południu – informują strażnicy. - Wszelkie miejsca takie jak rynny, lampy nie są przecież miejscami, w których można wywieszać plakaty czy ogłoszenia – tłumaczą.

Nieposłuszny bezdomny

Kilka minut później patrol ponownie został poinformowany, że bezdomny mężczyzna nie opuścił Placu Dworcowego. Jak się okazało, był on pod wpływem alkoholu. Strażnicy zdecydowali się go oddać pod opiekę Pogotowia Socjalnego.

Podczas naszej rozmowy, strażnicy do dziś wspominają jedną z interwencji, która polegała na... wyłapaniu poruszających się po ulicy kaczek. Zwierzęta, które upodobały sobie żywopłot niedaleko sądu przy ulicy 3-go Maja, próbowały się bowiem przedostać z centrum miasta do… rzeki Kumieli.

Niezwykle przydatnym narzędziem w pracy straży miejskiej jest monitoring wizyjny miasta.  – Kiedy nie było jeszcze kamer, zakładano na źle zaparkowane samochody blokady – mówi Bogdan Adamczyk. - Teraz zwykle robi się to tylko tam, gdzie nie ma monitoringu – dodaje. Kiedyś też próbowano ustalić tożsamość osób, które wbrew prawu wywieszały ogłoszenia w miejscu publicznym. Wtedy oko kamery zarejestrowało samochód, z którego korzystała jedna z osób rozwieszająca takie informacje. Pozwoliło to na ustalenie jej adresu, poprzez tablice rejestracyjne pojazdu. 

Trzeba przyznać, że widok samochodu straży miejskiej odstrasza tych, którzy nie mają w pełni czystego sumienia. – Samochodów nieoznakowanych jednak nie mamy – mówią strażnicy.

Niedawno opublikowaliśmy na łamach info.elblag.pl artykuł, o porzuconym daewoo tico, które stoi zaparkowane przy ulicy Hetmańskiej. Jako że samochód nie znajduje się na drodze publicznej ani w strefie zamieszkania, straż miejska ani policja nie mogą go usunąć. Wśród komentarzy znaleźliśmy trzy informacje o innych autach pozostawionych na różnych ulicach Elbląga. Udało nam się podczas patrolu znaleźć dwa z nich.

Tropem porzuconych samochodów

Pojechaliśmy na ulicę Fromborską, gdzie stoi zaparkowane mitsubishi na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Pojazd ma wybitą tylną szybę oraz zniszczone lusterka boczne. Niestety, jak się okazało, pojazd ten nie znajduje się poza pasem drogi, więc strażnicy nie mogą zająć się tą sprawą. – Jest to luka prawna. W końcu samochody przypominające wraki, które powinny zostać usunięte, nie zawsze znajdują się na drodze publicznej – zauważają strażnicy.

Kolejnym samochodem, który udało nam się namierzyć, był polonez zaparkowany niedaleko przedszkola przy ulicy Bałuckiego. Strażnicy stwierdzili, że pojazd ten jest stary, ale nie ma większych usterek takich jak brak powietrza w oponach. Brak więc podstaw do tego, by go usunąć. Poza tym, jest to droga wewnętrzna, a nie publiczna, więc nie można nic zrobić. Strażnicy dodają jednak, że zawsze docierają do właścicieli z prośbą o usunięcie samochodu.

Nasz wczorajszy patrol może być dowodem tego, że praca Straży Miejskiej w Elblągu wymaga dobrej współpracy z różnymi instytucjami, takimi jak Policja, Pogotowie Socjalne czy Urząd Miejski. Niestety, nie zawsze strażnicy mają możliwość udzielenia pomocy. Czasami przeszkadza im w tym… prawo (jak w przypadku samochodów pozostawionych nie na drogach).

Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl
Antek Rokicki
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%44.4 %55.6


Galeria / Jeden dzień okiem patrolu Straży Miejskiej ( zdjęć 12 )
Dodano: 2011-07-14 | fot. Antek Rokicki
0

Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Inga
  Czwartek, 14.07

  SM największe n......y w mieście a tutaj mamy niezłą popisówkę mam nadzieję ze się ludzie nie nabiorą i w końcu zlikwidują

 2. 2
  0
  ~ Marek
  Czwartek, 14.07

  Słupki są uszkodzone od co najmniej roku.

 3. 3
  0
  ~ yyy
  Czwartek, 14.07

  Też mi interwencje. Podobne mają w Pasłęku i Młynarach. Widać że Elbląg równa w dół do poziomu wiochy :( A słoneczny patrol to może być w Stegnie na plaży :D

 4. 4
  +5
  ~ 123456789
  Czwartek, 14.07

  Niech właściciele tych złomów co szpecą Elbląg sami je zabiorą bez wzywania, co ślepi, że rzęchy do niczego się nie nadają???

 5. 5
  +5
  ~ markus
  Czwartek, 14.07

  Tyle razy przejeżdżałem obok restauracji Mandaryn na starym mieście i mijałem straż miejska lub policyjna drogówkę. Panowie!!! zatrzymanie pojazdu od skrzyżowania i przejścia dla pieszych musi mieć minimalną odległość: 10metrow. Zróbcie coś z tym bo wyjazd z zamkowej w świętego ducha może być niebezpieczne, a przynajmniej tworzą się przez to niepotrzebne zatory na drodze, a jak już się stanie na przejściu (bo inaczej nie widać co się dzieje z naprzeciwka) to piesi sapią, dlaczego stajemy na przejściu dla pieszych Pozdrowienia dla SM i Policji :)

 6. 6
  0
  ~ x
  Czwartek, 14.07

  hehehehehehe, fajne Mitsubishi z tego Vauxhall'a :D :D :D :D :D

 7. 7
  --8
  ~ urban
  Czwartek, 14.07

  O ile mi wiadomo Straż Miejska nie powinna karać mandatami. W niektórych miastach w Polsce jest to już zakazane. Ile oni wam zapłacili , żebyście napisali , że STRAŻ MIEJSKA dobrze funkcjonuje w Elblągu ? Skoro oni nic nie robią ? ;) Druga sprawa: Gdybym ja pozostawił samochód na parkingu pod blokiem , także by mi go zabrali bo nie ma powietrza w oponach ? PARANOJA, ZLIKWIDOWAĆ TO ...... (czyt. Straż Miejska)... !!!

 8. 8
  +10
  ~ szok
  Czwartek, 14.07

  urban ale glupoty piszesz

 9. 9
  --7
  ~ Użytkownik
  Czwartek, 14.07

  Tak Tak Najlepsza Fucha - Ściaganie Plakatów które Promują Imprezy w Elblągu.... Przecież To Ku*** Nienormalne Gdzie Ludzie Mają Wieszać Plakaty? Ktoś Wydaje Siano Na Promowanie Imprez a Oni Wszystko Zrywają... Może Jeszcze Koty z Drzew ściągajcie albo dzieci ganiajcie Co Siedzą w Parku i Nic nie robią... co za kraj ;/

 10. 10
  +2
  ~ anomim
  Czwartek, 14.07

  Ten wrak samochodu stoi już ponad 2 lata mam nadzieje że właściciel zapłaci duży mandat za to COŚ co stoi pod blokiem i miejsce blokuje!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.