Czwartek, 15.04.2021, Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Nielegalnie polował, znęcał się nad psem i groził myśliwym – sąd skazał kłusownika i jego pomocników

23.03.2021, 09:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nielegalnie polował, znęcał się nad psem i groził myśliwym – sąd skazał kłusownika i jego pomocników

W listopadową noc 2019 roku myśliwych nieopodal Markus zaniepokoił huk wystrzałów. Na miejscu skąd dobiegały ujęli 24-letniego kłusownika. Ten jednak najpierw nie chciał się poddać, potem im groził, a w końcu próbował z pomocą znajomych ich zastraszyć. Sprawą najpierw zajęli się policjanci, a finalnie trafiła do sądu, który skazał 24-latka oraz osoby mu pomagające.

 

24-letni mieszkaniec powiatu elbląskiego został ujęty na gorącym uczynku przez myśliwych, którzy w nocy 17 listopada 2019r. słyszeli huk wystrzałów w lesie nieopodal Markus. Myśliwi pojechali na miejsce i zatrzymali mężczyznę w kominiarce, ze sztucerem i noktowizorem. Ujęty przez myśliwych kłusownik odgrażał się, że przestrzeli im kolana. Próbował również ich przekupić. To jednak mu się nie udało, ale nie powstrzymało.


Sprawca poprosił o pomoc 44-letniego znajomego, który zniszczył drzwi domu, w którym mieszkał jeden z myśliwych. Próbował zastraszyć jego i jego rodzinę uszkodzeniem ciała i śmiercią. O całym zdarzeniu została powiadomiona elbląska policja. Funkcjonariusze zatrzymali 24-latka i zabezpieczyli w jego domu sztucer i strzelbę. W bagażniku jego samochodu natrafili na szczątki zwierząt. Do sprawy został zatrzymany także 65-letni mężczyzna (ojciec 24-latka), który udostępnił mu broń do przestępczego procederu, a także 44-latek, który terroryzował świadków. Z posesji głównego podejrzanego funkcjonariusze zabrali także psa, który przebywał w fatalnych warunkach (bez wody, wystawiony na działanie warunków atmosferycznych i na łańcuchu).

 

Z ramienia elbląskiej komendy sprawą zajęła się asp. Iga Sozoniuk, znana z determinacji i dociekliwości w sprawach związanych z przestępstwami, których ofiarą padają zwierzęta. Przesłuchano kilkudziesięciu świadków i zgromadzono wiele materiału dowodowego. Dzięki współpracy myśliwych z policjantami sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Oskarżony usłyszał wyrok nielegalnego polowania, gróźb karalnych oraz znęcania się nad zwierzęciem. Pies został mu odebrany i trafił pod opiekę „animalsów". Ponadto musi zapłacić 5 400 zł grzywny oraz wpłacić 2 000 zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu.

 

Co więcej, w tej sprawie został skazany także ojciec 24-latka, który pomógł synowi w przestępstwie udostępniając mu broń. On ma zapłacić 500 zł grzywny.

Skazany został także 44-letni mężczyzna, który zastraszał świadka. Ma zapłacić 500 zł grzywny oraz 700 zł jako zadośćuczynienie za naprawienie drzwi, które zniszczył.

 

Stanowcza i zdeterminowana postawa świadków oraz śledczych doprowadziła do zatrzymania sprawców i postawienia ich przed sądem. Wszelkie przejawy bestialskiego traktowania zwierząt, czy kłusownictwa należy bezzwłocznie zgłaszać pod numery alarmowe 112 lub 997. Policjanci zawsze służą pomocą i ochroną.

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Kumpel
  Wtorek, 23.03

  No to jaka ta kara oprócz grzywny?Ogarnij się redaktorze.

 2. 2
  +6
  ~ Genowefa
  Wtorek, 23.03

  Autorze artykułu, czy wyrok to jedynie kara finansowa, jak wynika z artykułu kara finansowa to ponadto. Pisz wolniej i bardziej precyzyjnie.

 3. 3
  +2
  ~ aaa
  Wtorek, 23.03

  "Wyrok nielegalnego polowania" - będzie musiał już nielegalnie polować do końca życia.

 4. 4
  +2
  ~ Mirek
  Wtorek, 23.03

  A gdzie kłusownik z Rezerwatu Drużno? Podobno sprzęt PZW okręgu Elbląg był? Coś wiadomo o tych cięciach klusowniczych, kto mu pomagał?

 5. 5
  +3
  ~ Polly
  Wtorek, 23.03

  Za to jak grupa myśliwych polowała nielegalnie pod moim domem (odległość od zabudowań mniej niż 100m, dwójka polujących bez uprawnień) wezwany patrol policji elbląskiej porozmawiał sobie z nimi na osobności i odjechał jak gdyby nigdy nic. Myśliwym wolno kłusować, łamać prawo i strzelać ludziom w okna. Na pohybel myśliwym, kłusownikom i policji, wszyscyście siebie warci, tfu!

 6. 6
  +4
  ~ Autohton
  Wtorek, 23.03

  To jakies olbrzymie JAJA .Nic tylko za sztucer i do lasu , a w razie czego po kolanach , drzwiach itp. Parodia wymiaru sprawiedliwosci albo dziennikarz ma luke w pamieci. Tak czy siak sztucery walaja sie po chalupach . Same kusza !!!. No chyba ,ze zaczna polowac pod ,, chalupinka " sedziego lub komendanta o prokuratorze nie wspomne. Cyrk na kiju. !!!

 7. 7
  +1
  ~ Autohton
  Wtorek, 23.03

  A za psinke to taka mala naganka. Oj nie bedzie lepiej . Inni podobni widzac takie kary juz na zawal popadali.!!!

 8. 8
  +1
  ~ zez
  Wtorek, 23.03

  na miejscu rzecznika nie opowiadalbym takich ponizających dla wymiaru niesprawiedliwosci historii . Napiszmy wprost - Kłusownictwo nie jest w Polsce karane , a w policji i na sędziowskich stanowiskach oczekiwana jest gruntowna wymiana . to jest praca dla boidudków .

 9. 9
  +3
  ~ Ja
  Wtorek, 23.03

  Serio, facet groził, że pozabija, że pookalecza, próbował się włamać, uszkodził drzwi i jedyne co go czeka to 500 zł grzywny i 700 zł zadośćuczynienia... A gdzie jest kara???

 10. 10
  +2
  ~ Czytelnik
  Środa, 24.03

  Myślę, że powinno się podawać do informacji publicznej z imienia i nazwiska autorów aktów oskarżenia i zasadzonych wyroków.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2458798885345