Poniedziałek, 5.12.2022, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Szukali dawcy szpiku dla Łukasza - znaleźli dla małej dziewczynki z Hiszpanii. Wspólna akcja Fundacji DKMS i policjantów

29.12.2016, 12:04:40 Rozmiar tekstu: A A A
Szukali dawcy szpiku dla Łukasza - znaleźli dla małej dziewczynki z Hiszpanii. Wspólna akcja Fundacji DKMS i policjantów
fot. KMP w Elblągu

Wiosną br. elbląscy policjanci zwrócili się do Fundacji DKMS w Warszawie o pomoc w znalezieniu dawcy szpiku dla swojego kolegi Łukasza. Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania. Już w pierwszych dniach zabrakło pakietów rejestracyjnych. Elblążanie tłumnie rejestrowali się w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu poprzez pobranie wymazu z jamy ustnej. Dzięki tej akcji znalazł się dawca dla rocznej Hiszpanki. Szczęśliwie, także Łukasz znalazł swojego „genetycznego bliźniaka” w podobnej akcji i przeszedł już przeszczep.

W czerwcu br. policjanci z Elbląga zorganizowali z Fundacją DKMS akcję szukania dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę szpikową Łukasza. Akcja miała na celu znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla mężczyzny, ale również dla innych chorujących na nowotwory krwi. Już w pierwszych dniach zabrakło pakietów rejestracyjnych. Elblążanie tłumnie rejestrowali się w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu poprzez pobranie wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Mimo iż była to jedna z wielu akcji, które niemal codziennie są organizowane w Polsce, to już w listopadzie okazało się, że pośród 91 mieszkańców Elbląga i okolic, którzy zarejestrowali się podczas tej akcji znalazła się osoba, która była zgodna z potrzebującą przeszczepienia, roczną dziewczynką z Hiszpanii. W grudniu mężczyzna podzielił się cząstką siebie i oddał szpik kostny aby ratować dziecko.

- To tak jak wygrać w lotto. Szukaliśmy dawcy szpiku dla Łukasza, a znaleźliśmy dla malutkiej Hiszpanki. Jest teraz szansa dla niej i dla innych, bo przecież również Łukasz znalazł „genetycznego bliźniaka” ale w innej akcji. Jest już po przeszczepie. Cały czas walczy z chorobą. Trzeba pomagać, trzeba być człowiekiem w każdej sytuacji. Teraz wiem, że jak zachoruję to nie będę sam. – mówi sierż. sztab. Piotr Kiełek, z elbląskiej komendy (organizator policyjnej akcji).

Jednak cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawców. Aby zwiększyć dla nich szanse trzeba włączać się w podobne działania.
 
- Mamy już ponad milion osób, którzy są zarejestrowani jako potencjalni dawcy. Wśród nich 3 729 oddało już szpik. Zwracam się z prośbą - zarejestruj się. Możesz pomóc w walce z chorobą. Zamów pakiet rejestracyjny poprzez naszą stronę www.dkms.pl i dołącz do grona dawców już dziś - podsumował Grzegorz Zwierzchowski z Fundacji DKMS w Warszawie.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Wszystkim elblążanom dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie i prosimy o więcej! Bo z pewnością, na tej jednej akcji, nie zakończymy pomocy dla śmiertelnie chorych na nowotwory.
 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0990040302277