Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

W okolicach Elbląga przybywa wiatraków. Koło Nowego Stawu uruchomiono kolejną elektrownię

31.01.2016, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W okolicach Elbląga przybywa wiatraków. Koło Nowego Stawu uruchomiono kolejną elektrownię
Nowo uruchomiony park wiatrowy Nowy Staw 2 (fot. RWE)

W Nowym Stawie, oddalonym od Elbląga o nieco ponad 30 km otwarto właśnie nową elektrownię wiatrową o mocy 28 MW. 14 turbin wiatrowych, które ją zasilają, pozwoli zaspokoić potrzeby na energię elektryczną ponad 38 tys. gospodarstw domowych. To już druga elektrownia wiatrowa należąca do koncernu RWE w pobliżu naszego miasta. Wcześniej firma uruchomiła podobny park wiatrowy pod Malborkiem.

28 stycznia RWE dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni wiatrowej Nowy Staw 2. Drugi park wiatrowy wyposażony jest w 14 turbin wiatrowych Senvion o mocy 2 MW każda. Ich całkowita zainstalowana moc to 28 MW. Wykorzystane turbiny mają 100 metrów wysokości i tyle samo wynosi średnica wirnika każdej z nich. Wyprodukowana przez nie energia elektryczna będzie mogła zasilić nawet 38 tys. gospodarstw domowych. Elektrownia jest podłączona do sieci wysokiego napięcia. Wygenerowana przez nią energia trafia do systemu dystrybucyjnego i wykorzystywana jest tam, gdzie aktualnie jest na nią zapotrzebowanie.

Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków, na których inwestujemy w energetykę wiatrową na lądzie. Wraz z uruchomieniem drugiej elektrowni wiatrowej w Nowym Stawie o mocy 28 MW, przekroczyliśmy 240 MW całkowitej mocy zainstalowanej w tutejszych parkach wiatrowych

–  informuje Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

Oprócz Nowego Stawu 2, RWE eksploatuje w Polsce siedem lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w czterech regionach: „Nowy Staw 1” położony w woj. pomorskim w pobliżu Malborka, „Krzęcin” i „Tychowo” na Pomorzu Zachodnim, „Opalenica” w woj. wielkopolskim, oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w woj. podlaskim w północno-wschodniej Polsce. Ilość produkowanej przez nie energii elektrycznej, pozwala na pokrycie zapotrzebowania ponad 295 tysięcy gospodarstw domowych.

W planach mamy kolejne projekty w lokalizacjach o dobrych warunkach wiatrowych. Jednak ich realizacja będzie uzależniona od funkcjonowania nowego aukcyjnego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii, przewidzianego w ustawie OZE

– dodaje Robert Macias.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Marian
  Niedziela, 31.01

  Jakoś nie doczytałam, że ta energia trafia do polskich gospodarstw. RWE to niemiecka firma.

 2. 2
  +6
  ~ Kat Na Idotów
  Niedziela, 31.01

  ...a idioci pod Elblągiem protestują,,,,?!

 3. 3
  +8
  ~ myślcie
  Niedziela, 31.01

  w pomorskim to dopiero myślą normalnie popatrzcie ile tych elektrowni wiatrowych jest tuż blisko Elbląga :Nowy dwór i przy drodze nr 7 i inne.Dobrze wszystko widać jadąc samochodem.I te wiatraki stoją blisko domów i protestów nie ma .TYLKO w tym bagiennym województwie ciemnota i zacofanie.

 4. 4
  +2
  ~ : O ) !
  Niedziela, 31.01

  A taka , tak Marian to po linii energetycznej widać , że to będzie niemiecki prąd z polskiego wiatru . Ku ... gdzie tacy jak TY się rodzą ?? W Toruniu u o, Ryzyka ??

 5. 5
  --3
  ~ mac
  Niedziela, 31.01

  Witam zobaczymy za zakiś czas jak ludzie bedą mieli dosyć hałasu jestem ciekaw kto pokryje koszty budowy ciekawe dlaczego prąd nie tanieje jak tyle już jest tych wiatraków wszystko na nas zrzucą i tak wam lepiej bedzie ludziska poczekamy pożyjemy

 6. 6
  +4
  ~ Hałas ??
  Niedziela, 31.01

  mac.... szum skrzydeł , nazywasz hałasem ?? Przeprowadź się na 1 Maja . To zrozumiesz, co to hałas i syfiaste okna , zawsze. Spróbuj je rano otworzyć .

 7. 7
  +2
  ~ ~ myślcie
  Niedziela, 31.01

  Dlatego w pomorskim Nas nie chcą . Tu popularne są ...mocherowe pola i wieczna rozpacz .

 8. 8
  +8
  ~ WON Z PZPO
  Niedziela, 31.01

  A co na to Mieszko wcisła?

 9. 9
  +2
  ~ Marian
  Poniedziałek, 01.02

  ~ do :O)!, trochę zainteresowania i wiedziałbyś, że prąd z takich farm wiatrowych można przekazywać jak się chce.http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/farmy+wiatrowe+niemcy.

 10. 10
  +2
  ~ Do Kat na Idiotów-Pol
  Poniedziałek, 01.02

  Pod Elblągiem protestują w przeciwieństwie do Ciebie normalni ludzie! Pokaż mi miejsce w cywilizowanym świecie, gdzie wiatraki stoją przy domach? Tylko niewiedza kształtuje taką ciemnotę jak Ty ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0887701511383