Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg na Międzynarodowym Zjeździe Nowej Hanzy

14.06.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg na Międzynarodowym Zjeździe Nowej Hanzy

W Gdańsku rozpoczął się 44. Międzynarodowy Zjazd Nowej Hanzy. Wydarzenie, które potrwa do niedzieli zainaugurowała Wielka Parada Miast. Uczestniczył w niej również Elbląg z Prezydentem Michałem Missanem na czele.

 

 

W Zjeździe uczestniczą 84 miasta z 14 państw. To czas zacieśniania współpracy podczas spotkań i konferencji, ale również wiele wydarzeń towarzyszących, w tym Jarmark Hanzeatycki, Targi Bakalie, wystawy, czy koncerty.

 

 

Wydarzenie zainaugurowała wczoraj wieczorna Wielka Parada Miast, poprzedzona tzw. Wieczorem Gdańskim, czyli oficjalnym powitaniem delegacji miast. Parada przeszła przez Drogę Królewską do Neptuna. Elbląskiej delegacji przewodniczył Prezydent Michał Missan wraz z Piekarczykiem. W Paradzie uczestniczyli również pracownicy Urzędu Miejskiego oraz dzieci i młodzież z zespołów Małe Diamenty i Diamenty z Młodzieżowego Domu Kultury. Podczas trzech dni Zjazdu Elbląg ma prezentował się będzie na specjalnie przygotowanym stoisku promocyjnym. W sobotę o godz. 10.45 na scenie wystąpią elbląskie Diamenty.

 

 

- Elbląg, jest miastem o wspaniałych tradycjach hanzeatyckich, które sięgają czasów średniowiecznych. Od 1999 roku jest częścią Związku Nowej Hanzy. Nie mogło nas więc zabraknąć na Zjeździe. To doskonała promocja naszego miasta. Wielkie podziękowania za zaproszenie i gratulacje dla Pani Aleksandry Dulkiewicz, Prezydent Gdańska oraz wszystkich zaangażowanych osób za świetną organizację tego wydarzenia – podkreśla Prezydent Michał Missan, który uczestniczył we wczorajszej inauguracji Zjazdu.

 

 

Motto tegorocznego Zjazdu brzmi “Zmiana zaczyna się tutaj”.

 

 

- Dziedzictwo kulturowe miast hanzeatyckich to nie tylko pozostałość przeszłości, ale także siła napędowa przyszłości, która zarówno respektuje dziedzictwo, jak i jest nastawiona na innowacje, dlatego motto tegorocznego Zjazdu nie mogło być trafniej dobrane. Więź łącząca miasta Nowej Hanzy jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Nie wolno nam zapomnieć, że niedaleko stąd, na Ukrainie, szaleje wojna. Mimo międzynarodowego wysiłku, pokój jest wciąż daleko. Tym ważniejsze jest, byśmy przypomnieli sobie nasze wspólne wartości. Spotkaliśmy się tu, by wyraźnie stanąć przeciwko wojnie i za demokratyczną i pokojową Europą – podkreślał podczas otwarcia Jan Lindenau, Burmistrz Lubeki i Przewodniczący Związku Nowej Hanzy.

 

 

- Hanza to dla nas nie tylko historia – to budowanie platformy do współpracy liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy razem z nami chcą kształtować przyszłość.. Hasło można odnosić do przeszłości, ale z powodu wielu spraw dziejących się teraz na świecie musimy je rozumieć także jako zadanie dla każdej i każdego z nas. Czasem myślimy o Hanzie jako o prekursorze Unii Europejskiej, bo Hanza to szansa na poznanie przedstawicieli innych krajów, innych miast. Dlatego - poznawajcie inne hanzeatyckie miasta i ich kulturę, spędźcie dobry czas w Gdańsku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.

 

 

Międzynarodowy Zjazd Nowej Hanzy w Gdańsku potrwa do 16 czerwca. Kolejny odbędzie się w szwedzkim Visby, któremu Gdańsk symbolicznie przekaże organizację wydarzenia w niedzielę, podczas ceremonii zamknięcia.

 

 

Szczegóły wydarzenia oraz program dostępny jest na stronie – gdansk2024.pl

 

 

Nowa Hanza

 

To związek miast partnerskich Europy Północnej założony w 1980 w holenderskim Zwolle. Celem tego związku jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich. Nowa Hanza przejęła tradycje średniowiecznej Hanzy.

 

Celem Związku Hanzy jest:

 

- prezentacja przeszłości i współczesności  miast Hanzy;
- ukazanie związków miast ze  Wspólnoty Hanzeatyckiej;
- integracja miast Związku Nowej Hanzy, nawiązywanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich;
- stworzenie forum wymiany inicjatyw kulturalnych, turystycznych i gospodarczych;
- współpraca młodzieży  z miast hanzeatyckich, stworzenie forum wymiany szkól  i organizacji młodzieżowych;
- prezentacja dorobku kulturalnego miast Związku Nowej Hanzy
- działania w kierunku integracji ludzi zdrowych ze światem osób niepełnosprawnych;
- współpraca organizacji pozarządowych z miast Związku Nowej Hanzy

 


Urząd Miejski w Elblągu

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ puchnie potężnie
  Miesiąc temu

  Michaś, zanim pęknie ci ten garnitur po młodszym bracie, to doprowadź miasto w pobliże Hanzy. byłeś i widziałeś jak prezentowały się inne miasta. Byłeś dumny że jesteś z wioski?

 2. 2
  +9
  ~ Gg
  Miesiąc temu

  Oprócz fotek, co z tego wyjazdu będzie???

 3. 3
  +13
  ~ Kpina
  Miesiąc temu

  Zastanawia jedno co robi olsztyn w hanzie. Pasuje jak wół do karety.

 4. 4
  +11
  ~ Kez
  Miesiąc temu

  Zabawa twa, a miasto upada.

 5. 5
  +8
  ~ Lansik
  Miesiąc temu

  Typowe dla PO

 6. 6
  +7
  ~ pozbierajcie w Hanzie
  Miesiąc temu

  A ja pytam dlaczego Wąsik i Portas ciągle wiszą? Mija tydzień a oni wiszą i śmierdzą. To niehumanitarne jest. Zapowiadają upały i smród krystalicznie uczciwych wiszących będzie się roznosił. Lud powiesił i wybrał a posprzątać nie ma kto. Idziesz i wisielec gapi się na ciebie. Brr

 7. 7
  +5
  ~ wiesz co to znaczy?
  Miesiąc temu

  Nie ma czegoś takiego jak "nowa Hanza". Hanza to zasady i one są niezmienne. Mogą dołączyć do Hanzy nowi sygnotariusze, ale zasady pozostają bez zmian. chcecie zmieniać , przyjmować banderstan, to nazwijcie się "złodzieje symboli". Łatwiej jest nazwać wiochę , chutor, Sicz, "nowa Hanza" niż wrócić do zasad Hanzy. Hanza to coś dumnego i potężnego a nie kureń z prowindykiem biorącym wszystko co inni wypracowali. Wypiszcie zasady hanzy, umieśćcie w ważnych miejscach w mieście i je , te zasady, realizujcie, a jak pozwolicie, to realizujmy.

 8. 8
  +3
  ~ komitety wiszących
  Sobota, 15.06

  Ten wąsik to nie ma szczęścia. Najpierw "niewinnie" siedział jako "krystalicznie uczciwy", a teraz gdy go podobnie uczciwi wybrali na swojego obrońcę, to jeszcze biedaczysko wisi na znacznej wysokości by mu nikt niczego nie obciął ani nie dokleił. Jak na złość powieszony na słupach i płotach Portas szyderczo się do wąsika uśmiecha, bo mimo że Portas nisko wisi to nikt go nie obsmarował. Zdejmijcie to co powiesiliście, bo nie mogę przejść spokojnie obok wiszących. Ile jest czasu na zdjęcie powieszonych?

 9. 9
  +1
  ~ Konkrety
  Poniedziałek, 17.06

  zwykle pajacowanie, zero pracy na rzecz miasta,zero merytoryki. Czuje ze to szybko sie skonczy. Byl juz taki jeden co szedl ta sama droga grzesio.n ,wiadomo jak skonczyl. Tu jest podobnie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4576239585876