Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Seniorzy chętnie korzystają z elektronicznej legitymacji

07.02.2023, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Seniorzy chętnie korzystają z elektronicznej legitymacji

Po miesiącu od wprowadzenia elektronicznej legitymacji, korzysta z niej już około 130 tys. osób.
W pierwszym tygodniu funkcjonowania, ponad 60 tys. emerytów i rencistów pobrało elektroniczną wersję legitymacji. Jest ona dostępna w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, a także skorzystać z ulg takich jak zniżka na bilety PKP lub do kina.

 

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć legitymacja emeryta-rencisty.

 

- Elektroniczną wersję mLegitymacji ściągają na swoje telefony nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu, ale także ci, którzy otrzymali plastikową legitymację. Ilość pobrań mLegitymacji pokazuje, że seniorzy chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań – mówi Anna Grabowska,  regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

 

-mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Wystarczy ją pokazać na ekranie smartfonu, żeby potwierdzić fakt nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych i skorzystać z przysługujących ulg, np. kupując bilet do kina – wyjaśnia Anna Grabowska

 

Osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.

 

- Osoby, którym wystawiliśmy legitymację tylko w wersji elektronicznej a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej mogą do nas złożyć wniosek na formularzu ERL i dostaną legitymacje tradycyjną –dodaje rzeczniczka

 

Z mLegitymacji emeryta-rencisty korzysta już około 130 tys. osób. Z tego ok. 60% stanowią kobiety, a 40% mężczyźni. Najliczniejszą grupę (ok. 60%) osób, które pobrały mLegitymację stanowią emeryci i renciści w wieku 62–72 lata. Wśród użytkowników są również młodsze osoby w przedziale wiekowym 52–62 lata (ok. 20%) oraz seniorzy w wieku 72–82 lata (ok. 10%), natomiast aż 578 są to osoby z najstarszej grupy wiekowej, czyli urodzeni w latach 1925-1939r..
Najwięcej pobrań elektronicznej legitymacji jest w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, natomiast  najmniej – w podlaskim i świętokrzyskim.

 

 

 

Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ ZUS to lichwa!
  Wtorek, 07.02

  Powciskali na siłe elektroniczną legitymacje nowym emerytom i bredzą, że ludzie sami chętnie to biorą. Zaraz usłyszymy, że przedsiębiorcy chętnie przeszli na e-puap - mały szczegół, że nie mieli wyboru.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2831289768219