Niedziela, 14.08.2022, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Olsztyn: 5-lecie istnienia terytorialsów z Warmii i Mazur 

21.05.2022, 11:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Olsztyn: 5-lecie istnienia terytorialsów z Warmii i Mazur 
4W-MBOT

W tym roku 4W-MBOT obchodzi już piątą rocznicę powstania. Pięć lat funkcjonowania brygady to czas intensywnych szkoleń, przysiąg i nowych przedsięwzięć. Żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym. 

 

Nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania i nowoczesne podejścia do szkolenia, sprawiły, że żołnierze są bardzo dobrze przygotowani i posiadają niezbędną wiedzę do działania. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy ze szkołami z regionu, wojewódzkimi oddziałami Polskiego Czerwonego Krzyża, Straży Granicznej, Policji, Staży Pożarnej, służb medycznych, a także urzędami oraz wydziałami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Podpisane porozumienia o współpracy pozwalają dbać o dobro mieszkańców regionu. Przywiązanie do tradycji, odwaga, braterstwo i odpowiedzialność sprawiają, że żołnierze wypełniają motto „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Czas pandemii, działania na granicy i pomoc uchodźcom pokazały, jak ważne jest zaangażowanie i wsparcie terytorialsów. Liczne akcje pomocowe, zbiórki żywności, oddawanie krwi, aktywny udział w zawodach sportowych i piknikach wojskowych pozwoliły zbudować więź ze społecznością lokalną.

 

Na pewno nie były to lata łatwe i towarzyszyło im wiele wyzwań. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęliśmy cel i mamy w szeregach brygady ponad trzy tysiące żołnierzy OT z Warmii i Mazur

— zaznaczył dowódca brygady płk Jarosław Kowalski.

 

Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Szkolenia ochotników prowadzą już cztery bataliony lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do końca tego roku zaplanowano jeszcze kilka szkoleń podstawowych i wyrównawczych, co będzie skutkowało powołaniem w struktury brygady kolejnych ochotników. Formowany jest również piąty – ostatni w strukturze – batalion w Ełku. Obecnie w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT służy ponad 3000 żołnierzy. Terytorialsi z Warmii i Mazur od samego początku aktywnie działali w ramach operacji Trwała Odporność niosąc pomoc lokalnej społeczności. W akcję zaangażowanych było blisko 2000 żołnierzy 4W-MBOT. Wspierali szpitale i podmioty medyczne, pobierając ponad 271 tys. wymazów. Od minionego roku w ramach akcji Silne Wsparcie wspólnie z funkcjonariuszami SG pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, m.in. organizując patrole, posterunki obserwacyjne, czy rozpoznanie z powietrza.  Dzięki szybkiej reakcji żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy współdziałali z pogranicznikami i strażą pożarną, udało się przeprowadzić akcję ratowniczą podjęcia nielegalnych migrantów, obywateli Syrii i Iraku na bagnach w okolicy zalewu Siemianówka. Od lutego tego roku, w ramach akcji Niezawodna Pomoc żołnierze 4W-MBOT wspierają administrację publiczną i wszystkie podmioty niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dzięki temu zaangażowaniu niezbędne wsparcie otrzymało blisko 700 osób.

 

WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE 

 

W sobotę, 21 maja 2022 r. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu, o godz. 18:00 zainauguruje obchody Święta Brygady. 

 

W niedzielę 22 maja 2022 r. o godz. 11:00 odbędzie się uroczysty apel na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie. Będzie okazją do podsumowania zrealizowanych planów w pięcioletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy. Najbardziej zasłużeni żołnierze otrzymają mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele regionu, oświaty, służb mundurowych, jednostek wojskowych. W ramach Dni Otwartych Koszar na terenie jednostki przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: koncerty zespołów, zawody sportowe dla rodzin, konkursy, prezentacja wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, zabawy plenerowe dla najmłodszych, pokazy dynamiczne i wojskowa grochówka. W tym wyjątkowym dniu nie tylko świętujemy, ale także pomagamy – będzie możliwość honorowego oddania krwi w krwiobusie, do czego serdecznie zachęcamy.

 

4W-MBOT

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ parafijanka s pis
  Sobota, 21.05

  Ale propaganda!!!!!

 2. 2
  0
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 23.05

  No i?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1502799987793