Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów odbywa się inaczej niż zwykle

03.04.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów odbywa się inaczej niż zwykle
Fot. Adrian Sajko

Dziś Wielka Sobota – ostatni dzień Triduum Paschalnego poprzedzający święto Zmartwychwstania. Wielka Sobota obchodzona jest przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. W tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów odbywa się inaczej niż zwykle.
 

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Tego dnia odbywa się również adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Katolicy celebrują go jako dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zbawiciela Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.
 

Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W koszykach, które niesie się w Wielką Sobotę do święcenia pojawiają się jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranek (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.


W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień).


Wielka Sobota jest jedynym dniem bez Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz nie rozdaje się też Komunii świętej. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk. Jest to więc dzień całkowitej pustki, wciąż obnażonego ołtarza, pustego tabernakulum.
 

W związku z pandemia koronawirusa w tym roku święcenie pokarmów odbywa się przed kościołem (a nie w kościele), w godzinach miedzy 10.30 a 17.00.

 

Błogosławieństwa pokarmów można dokonać także w domu przed śniadaniem wielkanocnym odmawiając modlitwę Ojcze nasz i błogosławiąc stół znakiem krzyża

- informował biskup elbląski Jacek Jezierski.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / W tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów odbywa się inaczej niż zwykle ( zdjęć 24 )
Dodano: 2021-04-03 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Dvvbh
  Sobota, 03.04

  Księża i kościół to zło

 2. 2
  +4
  ~ kok
  Sobota, 03.04

  To uczniowie Seminarium święcą Wielkanocne pokarmy?

 3. 3
  +2
  ~ Protestant
  Sobota, 03.04

  Zabobony nie mające żadnego potwierdzenia w Piśmie Świętym.

 4. 4
  +2
  ~ kjf
  Poniedziałek, 05.04

  Dla tych ludzi ważniejsza jest tradycja niż życie czy zdrowie.Nawiedzeni fanatycy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0869948863983