Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Stworzenie "korytarza życia" nie będzie już problemem? To jest już prawny obowiązek!

07.12.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Stworzenie "korytarza życia" nie będzie już problemem? To jest już prawny obowiązek!
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Wczoraj, 6 grudnia, w życie wszedł przepis, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Uwaga kierowcy – tworzenie "korytarza życia" to już prawny obowiązek!
 
W teorii każdy kierowca wie, że są pojazdy uprzywilejowane, którym należy ustąpić pierwszeństwa. Niestety nie wszyscy widząc np. karetkę jadącą na sygnale, mają prawidłowe odruchu.
 
Tworzenie korytarza życia jest problemem. Dla kierowców jest to stresująca sytuacja i czasami nie wiedzą jak się zachować lub co gorsza blokują przejazd karetki wykorzystując korytarz życia, aby skrócić sobie czas przejazdu. Niestety takie sytuacje się zdarzały
 
– mówił Michał Missan, szef Działu Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
 
WSZ dysponuje ośmioma karetkami. - Średnio każda z nich dziennie wyjeżdża kilkanaście razy. Są też okresy, np. latem, gdy mam spory problemem z upałymi i ta liczba jeszcze się zwiększa – przyznaje Michał Missan.
 
Niestety również w Elblągu problemem było tworzenie korytarza życia. - Niby wszyscy wiemy, jak się zachować, ale ludzie bardzo różnie reagują. Od paniki po cwaniactwo – zaznaczył Michał Missan.
 
Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. O czym należy pamiętać? - W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie - tłumaczy Jakub Sawicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.
 
 
Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany. Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej
 
– podkreślił Jakub Sawicki.
 
- Ustawowe uregulowanie tej kwestii uważam za dobre. Mam nadzieję, ze ten zapis usprawni nam pracę – dodał Michał Missan.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ 100% elblążanin
  Sobota, 07.12

  Oby tak było.... można uratować wiele "żyć".

 2. 2
  +7
  ~ Ktos tam
  Sobota, 07.12

  Zobaczymy jak bedzie wyglądał korytarz życia na ul. BEMA o godz 15 po oddaniu nowej strażnicy Straży Pożarnej.

 3. 3
  +2
  ~ Rambo 11
  Sobota, 07.12

  Specjalistą od zapierdzla.ia korytarzem jest kurski udzieli pisiorom instrukcji w tvp

 4. 4
  +2
  ~ Dobry przepis
  Niedziela, 08.12

  W okolicach Elbląga są dwu pasmowe drogi na s 7. Mam nadzieję że policja będzie stanowczo eleminowac tych co go łamią a za zadanie ma poprawić służbom dotarcie do ofiar wypadku. W Niemczech za nie zrobienie korytarza zabierają prawko na 3 miesiące i bardzo wysoki mandat bez żadnej dyskusji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89417004585266