Piątek, 3.07.2020, Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami obchody 100. rocznicy utworzenia Związku Inwalidów Wojennych RP

27.04.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami obchody 100. rocznicy utworzenia Związku Inwalidów Wojennych RP
fot. Patryk Mamczyński

Wczoraj, 26 kwietnia, w Parku Traugutta odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej. Tego dnia zostały wręczone odznaczenia dla pełnych zaangażowania elblążan, którzy czynnie wspierali to stowarzyszenie.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele Miłosierdzia Bożego, którą koncelebrował biskup Diecezji Elbląskiej Jacek Jezierski.

Stowarzyszeni Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej to żołnierze, Polacy uczestniczący w I i II Wojnie Światowej, a także powstańcy biorący udział w zmaganiach o wolność, niepodległość i suwerenność. Trudno jest policzyć wszystkich kontuzjowanych, którzy dla wolności i suwerenności Polski ucierpieli. Nie możemy o tej grupie zapomnieć, należy się jej społeczny szacunek. Inwalidzi wojenni, kontuzjowani, dotknięci chorobami, córki i synowie naszej ziemi to oni walczyli dla nas o prawo do wolności

- podczas kazania apelował biskup Jacek Jezierski.

Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów, w towarzystwie Orkiestry Wojskowej przeszli pod Obelisk upamiętniający Związek Inwalidów Wojennych, który znajduje się w Parku Traugutta. Tam oficjalnie odegrano hymn państwowy Rzeczpospolitej Polskiej, a po modlitwie przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia.

100 lat to inaczej jeden wiek. Dziś oddajemy cześć inwalidom wojennym, uznanie, honory i pamięć, za to, że ucierpieli bądź zginęli za Polskę. Dobrze, że takie uroczystości się odbywają i pieczę nad tym mają służby samorządowe

- mówił Sławomir Sadowski, wicewojewoda województwa warmińsko-mazurskiego.

W uroczystościach wzięli udział, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych. W tym gronie znaleźli między innymi: Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga, Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, elbląscy radni Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, i Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego. Antoni Czyżyk, przewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu, Michał Missan, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu oraz Kazimierz Kotowski, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP w Elblągu.

100 lat temu utworzono Związek Inwalidów Wojennych, najstarszą organizację kombatancką w Polsce. Związek ten ukazuje nam, jak tworzyły się zręby państwowości, jak organizowało się życie społeczne i jakie były najpilniejsze potrzeby na ziemiach polskich. Związek traktował wszystkich równo i od początku istnienia zabezpieczał podstawowe interesy swoich członków i ich rodzin, reprezentował wobec władz, a także budował szacunek w polskim społeczeństwie. Obecny Związek Inwalidów RP jest kontynuatorem przedwojennej tradycji, jego zadania są aktualne do dziś, niesie pomoc swoim członkom, dba o godne warunki życia inwalidów oraz o ułatwiony dostęp do świadczeń społecznych i zdrowotnych. Stojąc przed obeliskiem, pamiętamy, że i w naszym mieście swój dom mają Inwalidzi Wojenni, oddajemy hołd twórcą związku i dziękujemy wszystkim jego działaczom, którzy wciąż ofiarnie niosą pomoc ludziom doświadczonym przez tragedię wojny

- mówił Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.

Po wystąpieniach i salwie honorowej miało miejsce wręczenie odznaczeń z okazji 100. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej.

Krzyż 100-lecia Powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej otrzymali:Ryszard Sorokosz – generał dywizji Wojska Polskiego oraz Anatol Burtowski. Złotą odznakę zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych otrzymali:płk Andrzej Duda, płk Krzysztof Pilch, Józef Sobolewski oraz Helena Latkowska. Srebrną odznakę zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych otrzymali: Beata Tuzimek, Genowefa Badurczyk, Maria Sadłowska i Marian Peters.

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / 100. rocznica utworzenia Związku Inwalidów Wojennych RP ( zdjęć 92 )
Dodano: 2019-04-27 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ zx
  Sobota, 27.04

  Masz rację. Od zakończenia wojny, minęło 74 lata. A ja tej Pani w MUNDURZE! tyle bym nie dał. To zalatuje kabaretem

 2. 2
  +11
  ~ TWÓJ Kumpel
  Sobota, 27.04

  P I S tylko takie uroczystości CYRKOWE umie organizować, niczym więcej się nie zajmuje, bo nic nie rozumie, nie wie jak uzdrowić gospodarkę, jak budować inwestycje, jak zadbać o nasze miasto.

 3. 3
  +8
  ~ jan-49
  Sobota, 27.04

  czym dalej od konca wojny a wszelkiej masci kombatantow i inwalidow wojennych przybywa wiec chyba zblizaja sie juz do setki ale po zdjeciach jakos tego nie widac

 4. 4
  +1
  ~ młodzi a wielcy
  Niedziela, 28.04

  Tak, to zapewne jest ukrywany długo fakt - gen. dyw. jest inwalidą wojennym z bitwy sobotniej pod Jegłownikiem. Kasa w biurze kryzysowym, emerytura plus inwalida wojenny. Panie , wybacz, bo wzorcowy inwalida ciężki krzyż na klacie dźwiga. To mu się po prostu należało. Także podobno, jest honor żołnierza i generała. To kasa i splendor.

 5. 5
  --4
  ~ J-23
  Niedziela, 28.04

  Ta Pani w mundurze jest Prezesem Związku Kombatantów RP i robi dla swoich członków wiele dobrego a że jest młodsza od zakończenia II wojny światowej to chyba dobrze. Zapomogi, odwiedziny kombatantów, żon po kombatantach to ich zadania. robią to wszystko społecznie i nie oczekują zapłaty.

 6. 6
  +2
  ~ zx
  Niedziela, 28.04

  Do J-23 nie neguję zasług. Lecz jeżeli staje między weteranami (bo pewnie Ci panowie mają wiek stosowny) w mundurze (czy ma do tego prawo? , jest w wojsku?) To co można wywnioskować z tej fotografii...? -Inwalidka wojenna!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.