Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Spotkanie z historią . "Taka lekcja "w terenie" przynosi lepsze efekty kształcenia"

05.03.2019, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie z historią . "Taka lekcja "w terenie" przynosi lepsze efekty kształcenia"
Fot. Ryszard Biel

Wczoraj, 4 marca, w biurze posła Jerzego Wilka (PiS), odbyły się prelekcje dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych na temat Żołnierzy Wyklętych. Poprowadził je Artur Chomicz z Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na wczorajszą, nietypową lekcję historii przybyło wielu uczniów z elbląskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych (m.in. Zespół Szkół Gospodarczych, IV Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Zespoł Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 12).

Jak poinformowała nas Martyna Petrykowska, asystentka posła na Sejm RP Jerzego Wilka, w wykładach wzięło wczoraj udział w sumie ok. 210 osób. - Niestety ze względu na ograniczoną ilość miejsc niektórym szkołom musieliśmy odmówić - mówiła.

Nie jest to pierwsza prelekcja organizowana w biurze posła. - W ubiegłym roku również organizowaliśmy taką lekcje historii. Od dawna współpracujemy z IPN w Gdańsku i cyklicznie zapraszamy tu prelegentów. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie poznali historię polskich żołnierzy - zaznaczył Jerzy Wilk. - Przez wiele lat żołnierze ci nazywani byli bandytami, dlatego też staramy się przedstawić w jaki sposób to wyglądało, dlaczego ci żołnierze walczyli skoro wojna się skończyła. Po prostu pokazać młodzieży, że Wyklęci dotrzymali swoją przysięgę do końca. Często tracąc swoje życie w walce, w więzieniach.

 

Taka lekcja "w terenie" przynosi lepsze efekty kształcenia, dlatego też prelekcje cieszą się zainteresowaniem. W ten sposób uczniowie łatwiej przyswajają wiedzę, której dotąd nie mieli, bo niekiedy w książkach nie jest to tak szeroko opisane

 

- mówił Jerzy Wilk.

Jak zaznaczył organizator, wczorajszy wykład miał na celu  uświadomić mieszkańcom, jak ważne jest podtrzymanie pamięci o  bohaterach i wartościach, za które umierali. 
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Galeria / Spotkanie z historią ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-03-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --39
  ~ Koralgol
  Wtorek, 05.03

  Brawo panie pośle Wilk. Młodzież i społeczeństwo powinny wiedzieć kto był i jest bohaterem. Cześć i chwała bohaterom.

 2. 2
  +37
  ~ J-23
  Wtorek, 05.03

  Tak tylko niech powiedzą prawdę, że wielu z tych bohaterów mordowało niewinne kobiety i dzieci, palili wsie, okradali a było ich wielu.

 3. 3
  --17
  ~ Znajomy
  Wtorek, 05.03

  Śmierć tych ludzi, chodź nie potrzebna , w obliczu walki partyzanckie jest bez znaczenia.

 4. 4
  +16
  ~ koszmar wrócił
  Wtorek, 05.03

  Miny młodzieży świadczą o tym, że spotkali ducha, upiora , opiekuna niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, starców. Jeżeli pis to pokazywał, to zapewne uczciwie, wielostronnie, wychowawczo i poznawczo. Czy po prelekcji uczestnicy poszli na uniwersalny skwerek z hasłami miłosierdzia? Indoktrynacja w stylu ośmieszanym przez pis - towarzysz objaśnia "prawdziwą" historię i postawy "patriotów".

 5. 5
  +28
  ~ wwe
  Wtorek, 05.03

  Mam nadzieję, że wykład zawierał całą prawdę o "wyklętych"? Czyli fakty o morderstwach ponad 5 tys. cywilów w tym 187 dzieci też? Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że chowając się po lasach musieli coś jeść, ubierać się i itd. Niby skąd mieli te rzeczy?

 6. 6
  +24
  ~ kazik
  Wtorek, 05.03

  Historia w ich wersji ...., czyli im wygodna , a czy rodzice dzieci wiedzieli gdzie idą i w jakim celu ...., bo śmiem twierdzić że nie

 7. 7
  --32
  ~ Wiara
  Wtorek, 05.03

  Na nic wasze ujadanie. Bandytami była cała władza komunistyczna, zdrajcy i pachołki Moskwy. A to, że kogoś dziadek zdrajca zginął, no cóż wybrał to co wybrał więc mógł się tego spodziewać. Nikt nie kazał waszym dziadka i babka być zdrajcami i slugusami Moskwy.

 8. 8
  +24
  ~ Taplary
  Wtorek, 05.03

  ~wiara - tak, dziadek zginął wrzucony przez mordercę w mundurze w płomienie podpalonego domu. Dziadek miał 3 miesiące i jechał z donosem na UB a legitymację czerwoną znalazł mu zbrodniarz w tylnej kieszeni spodni. Tyle dziadek mający 3 miesiące. 28 letnia kobieta w 8 m-cu ciąży powieszona, bo powiedziała zbrodniarzom "weźcie się do roboty". Rówieśnicy słuchaczy zastrzeleni gdy uciekali z płonącego domu. Doskonały wzorzec dla tych uczestników . Czy szkoła ma podpisane zgody rodziców na indoktrynację? Czy psycholog szkolny pomógł młodzieży po "prelekcji, wykładzie" przedstawiającym wszystkie aspekty "patriotyzmu" tych bohaterów - bohaterstwo i opis mordu, zbrodni, gwałtu. Takie pranie mózgów dzieci, to nawet science fiction nie przewidywało. Żadnych wartości tylko byle był członek.

 9. 9
  +18
  ~ suwerę
  Wtorek, 05.03

  Kro pozwala na indoktrynacje młodych umysłów przez takie osoby? Tfu!

 10. 10
  +13
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 05.03

  Lekcje w biurze poselskim...... ?? Może lepiej w szkole ............?? Pozdrawiam

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2561991214752