Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pomoc osobom bezdomnym w mroźne dni

01.12.2018, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pomoc osobom bezdomnym w mroźne dni
fot. archiwum redakcji

W okresie nasilenia mrozów powinniśmy być szczególnie wyczuleni na los osób bezdomnych, apeluje o to elbląski samorząd i służby, które starają się pomóc tym osobom. Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Elblągu, tak jak w latach ubiegłych, odbyło się spotkanie służb, przedstawicieli miejskich jednostek organizacyjnych oraz organizacji pozarządowych w celu omówienia zakresu zadań związanych z zabezpieczeniem potrzeb osób bezdomnych w Elblągu w okresie zimowym 2018-2019.

 

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele: Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pogotowia Socjalnego, Schroniska dla bezdomnych, Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, Caritas Diecezji Elbląskiej, Straży Miejskiej, Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, Referatu Zdrowia i Spraw Społecznych UM        

W okresie zimowym, szczególnie podczas występowania niskich temperatur i obfitych opadów śniegu, Straż Miejska, Policja oraz pracownicy MOPS na bieżąco monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Osobom tym proponowana jest pomoc, zachęcane są do skorzystania z miejsca w Domu dla Osób Bezdomnych, służby przekazują także informacje, gdzie można otrzymać ciepły posiłek, ubranie i pomoc medyczną. Co ważne, elblążanie są wyczuleni na los osób bezdomnych przekazując zgłoszenia o miejscach ich pobytu. Problemem jest niewielka część osób, która odmawia wszelkiej pomocy, ale miejsca gdzie przebywają są monitorowane.

Bezdomni mogą uzyskać schronienie w placówce przy ul. Nowodworskiej 49, gdzie działa schronisko, noclegownia i ogrzewalnia. Przy Pogotowiu Socjalnym przy ul. Królewieckiej 102 funkcjonuje Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn, gdzie w okresie od 1 listopada przyjmowane są osoby bezdomne trzeźwe i nietrzeźwe. Jadłodajnia funkcjonująca przy Caritas ul. Zamkowa 17, od 1 listopada wydaje  gorące posiłki osobom potrzebującym, w tym bezdomnym.

Przypominamy, w związku z okresem zimowym, że wszelkie sprawy dotyczące osób bezdomnych zgłaszać można do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 55 239 30 40; 55 239 30 41. Ponadto na terenie województwa warmińsko-mazurskiego uruchomiona jest bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych, nr tel. 800 165 320.

Gdzie szukać pomocy? - tabela kontaktów i zakres udzielanej pomocy

 

Osobnym problemem jest też los pozostawionych na mrozie czworonogów. Tu również apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie przypadków uwiązanych, czy porzuconych w taką pogodę zwierzaków. Takie sytuacje można zgłaszać do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt lub Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

Informacja nadesłana

UM w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ccc
  Sobota, 01.12

  o take Polskie walczylim

 2. 2
  +1
  ~ boTAK!
  Niedziela, 02.12

  Barwo! dziękuję! Godne pochwały... a wzorem "Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży" czy funkcjonuje Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej Dom dla Ojców z Małoletnimi Dziećmi i Ojców w sprawie? Zero złośliwości tak jaki i ZERO przytyku.... prawa ojców są równoważnie ważne... panowie też cierpią i kochają... i tęsknią...

 3. 3
  +2
  ~ Karabinnagroszek
  Niedziela, 02.12

  Sa osrodki. Pomoc powinna polegac na wreczeniu ulotki z adresem i jednego biletu autobusowego. Jak zrezygnuje to jego sprawa niech zamarza

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.