Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Rada Miejska pragnie oddać hołd jednemu z najwybitniejszych elblążan". W jaki sposób?

26.09.2017, 15:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
"Rada Miejska pragnie oddać hołd jednemu z najwybitniejszych elblążan". W jaki sposób?
Fot. Ryszard Biel

- Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest i nie przez to, co ma lecz przez to, czym dzieli się z innymi – te słowa Jana Pawła II będą przyświecać uroczystej sesji Rady Miasta, która  czwartek wyjątkowo obędzie się w Galerii El.

W czwartek, 28 września, o godz. 9.00, w Galerii El odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, która będzie poświęcona generałowi Bolesławowi Nieczuja- Ostrowskiemu. 

Rada Miejska w Elblągu pragnie oddać hołd jednemu z najwybitniejszych elblążan, Honorowemu Obywatelowi Miasta, śp. Generałowi Bolesławowi Nieczuja- Ostrowskiemu, z okazji 110 rocznicy jego urodzin

– wyjaśnia marek Pruszak, Przewodniczący RM.

Kim był gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski? - Był to człowiek niezłomny, który od lat służył Ojczyźnie, najpierw jako harcerz, potem żołnierz i oficer, odznaczony Krzyżem Walecznym za męstwo, dowódca 41. Rezerwowej Dywizji Piechoty w czasie Kampanii Wrześniowej – opowiada Marek Pruszak.  - Po brawurowej ucieczce z niewoli niemieckiej przedostał się do okupowanego przez Sowietów Lwowa, gdzie natychmiast zaczął współtworzyć struktury konspiracyjne Związku Walki Zbrojnej.

Został szefem uzbrojenia Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. - Zainicjował powstanie „Ubezpieczalni” - sieci warsztatów i fabryczek broni i materiałów wybuchowych na potrzeby dywizji i powstania zbrojnego – dodał Marek Pruszak. - W 1943 r. awansował do stopnia majora, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i mianowany inspektorem Inspektoratu Miechowskiego Armii Krajowej. Rok później mianowany został dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej walczył na terenie Małopolski wyzwalając duże obszary powiatu Pińczowskiego i Miechowskiego. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika i odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Jak trafił do Elbląga?

Po rozwiązanie dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. W Pogrodziu zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo- Społeczną zrzeszającą byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 roku został aresztowany i dwukrotnie skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata był prześladowany wraz z rodziną za działalność w Armii Krajowej, przekonania religijne i nieugiętą postawę patriotyczną

– zaznaczył Marek Pruszak.

Zmarł 8 lipca 2008 r., w wieku 101 lat. - Ostatnie kilkadziesiąt lat swego pięknego życia poświęcił Panu Bogu, szerząc z ogromnym zaangażowaniem kult miłosierdzia Bożego. Założył Gwardię Jezusa i Maryi liczącą kilkaset osób, której orężem był różaniec – dodał Marek Pruszak. - Był człowiekiem wielkiego serca, który poświęcił życie Bogu i Ojczyźnie, stawiając na pierwszym miejscy honor oficera Wojska Polskiego.

Chcąc uczcić pamięć generała radni postanowili zorganizować uroczystą sesję, podczas której  odbędzie się prelekcja upamiętniająca 110 rocznicę urodzin Bolesława Nieczuja-Ostroskiego. Podczas uroczystości zostaną wręczone medale okolicznościowe  oraz wystąpi Elbląska Orkiestra Wojska.

Przed sesją  nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy w Parku im. Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego przy ul. Żeromskiego.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%11.1 %88.9


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Gerfes
  Wtorek, 26.09

  41 dywizja piechoty rezerwowa nie była dowodzona przez Śp. Pana generała,

 2. 2
  +6
  ~ Cd
  Wtorek, 26.09

  Pan generał był wówczas dowódca kompanii w 115 pułku piechoty tej dywizji, ...pomyłka w tekście jest tak kuriozalna, że obraża Pana generala

 3. 3
  +14
  ~ klik
  Wtorek, 26.09

  A medale komu i za co? To jest uroczystość upamiętniająca pana Generała. Będzie tak jak niedawno podczas uroczystości wręczania nagród im. Państwa Żabińskich, p. Pruszak?

 4. 4
  +2
  ~ H2O
  Środa, 27.09

  Cvelrojskiego?? o niego idzie?

 5. 5
  +1
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 27.09

  ok tu cytuję ""Rada Miejska pragnie oddać hołd jednemu z najwybitniejszych elblążan" pytanie jest następujące, a jak ta rada ma zamiar uhonorować innych najwybitniejszych elblążan i kto wśród nich jest ????!!!!

 6. 6
  0
  ~ Elblążanin
  Środa, 27.09

  13 lipca Pan Generał zmarł. Proszę poprawić

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0808489322662