Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Oddajemy im hołd, za to, co zrobili dla Polski". 98 lat temu powstał Związek Inwalidów Wojennych RP

19.04.2017, 15:00:27 Rozmiar tekstu: A A A
"Oddajemy im hołd, za to, co zrobili dla Polski". 98 lat temu powstał Związek Inwalidów Wojennych RP
Fot. Ryszard Biel

Dziś, 19 kwietnia, w Parku im. R. Traugutta, odbyły się uroczystości z okazji 98. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP. – Przed 98-laty nasi przodkowie dostrzegli jak ważną rzeczą jest zatroszczyć się o tych, którzy swoje zdrowie, często w młodym wieku, musieli złożyć na ołtarzu ojczyzny- mówił ks. płk Jarosław Antoszewski.

W obchodach uroczystości wzięli udział m.in. Biskup Diecezji Elbląskiej- Jacek Jezierski, Wiceprezydent Miasta- Janusz Nowak, Przewodniczący Rady Miasta- Marek Pruszak, Wojewoda Warmińsko-Mazurski- Sławomir Sadowski , Konsul Honorowy Republiki Mołdawii- Maciej Bukowski, Dowódca XVI Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej- Gen. Marek Sokołowski, Dyrektor Wydziału Zarządzania Urzędu Wojewódzkiego- Karolina Motyka-Kozioł, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego- Grażyna Kuga oraz delegacja żołnierzy Wojska Polskiego i służb mundurowych Garnizonu w Elblągu.

Uroczystość rozpoczął Hymn Państwowy odegrany przez Orkiestrę Wojskową oraz wspólna modlitwa za poległych. Następnie zebrani goście wygłaszali swoje przemówienia, podkreślając jak ważna jest pomoc i pamięć o Inwalidach Wojennych.

Niewielu ich zostało, ale dzisiejszy pomnik, pod którym odbywa się ta piękna uroczystość, świadczy o tym, że oddajemy im hołd, za to, co zrobili dla Polski, narodu i dla nas wszystkich

- podkreśla Sławomir Sadowski.

 

Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej kontynuuje najpiękniejsze tradycje pierwszego związku, który powstał po I wojnie światowej. W oparciu o dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna” wspiera i pomaga ludziom najbardziej poszkodowanym przez wojnę. Związek reprezentuje interesy Inwalidów Wojennych i osób represjonowanych. Dba o godziwe warunki ich życia

- zaznaczył Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miasta.

Po przemówieniach odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń z okazji 98. rocznicy Powstania Związku Inwalidów Wojennych RP oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu.

Uroczystość została zakończona Apelem Pamięci oraz salwą honorową, a pod pomnikiem zostały złożone biało-czerwone wieńce przez liczne delegacje i uczestników uroczystości. 


Oliwia Junik
 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / 98 Rocznica powstania Związku Inwalidów Wojennych RP ( zdjęć 56 )
Dodano: 2017-04-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ ??
  Czwartek, 20.04

  Nie widzę radnych z SLD , a zwłaszcza przewodniczącego elbląskiego SLD , który często uczestniczy w różnych uroczystościach miejskich . Hmm ..??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0233478546143