Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dowództwo 16 PDZ w Elblągu koordynatorem sił NATO w Polsce

27.10.2016, 08:39:12 Rozmiar tekstu: A A A
Dowództwo 16 PDZ w Elblągu koordynatorem sił NATO w Polsce
fot. Kamila Jabłonowska

W dniach 26-27 października, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz bierze udział w sesji ministrów obrony państw NATO, która odbywa się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

Szefowie resortów obrony omawiają najważniejsze zagadnienia, które były podjęte na Szczycie NATO w Warszawie. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ocenił, że realizacja tych decyzji przebiega zgodnie z planem, a ustalone wzmocnienie wschodniej flanki rozpocznie się na początku przyszłego roku.

–  Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii dołączą do dowodzonego przez USA wielonarodowego batalionu NATO, który zostanie rozmieszczony od przyszłego roku w Polsce - potwierdził w środę w Brukseli sekretarz generalny.

Na spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO: do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy.

– Dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich. Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA - powiedział dziennikarzom minister Antoni Macierewicz po zakończeniu sesji.
 

Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą działały w związku bezpośrednim z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu

– zaznaczył szef MON.

Na marginesie sesji plenarnych, odbyło się spotkanie ministra Antoniego Macierewicza z minister obrony Niemiec U. von der Leyen. Szef polskiego MON spotkał się także z ministrem obrony Litwy oraz ministrem obrony Słowacji.

Podczas wizyty w Brukseli,  minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister obrony Danii podpisali porozumienie w sprawie współpracy wielonarodowej w zakresie amunicji lotniczej precyzyjnego rażenia (PGM). Polska tym samym oficjalnie dołączyła jako dziewiąty kraj do  projektu „Mądra Obrona” (Smart Defence), który dotyczy zaopatrywania uczestników w pociski precyzyjnego rażenia powietrze–ziemia (PPR od ang.: PGM – Precision-Guided Munitions).

 

To jest szczególnie ważne wobec obecnych zagrożeń i działań na wschodniej, i południowej  flance NATO

– powiedział po podpisaniu dokumentu szef polskiego MON.

 

Rzecznik Prasowy 16 PDZ
mjr Zbigniew Tuszyński

Oceń tekst:

Ocen: 16

%81.2 %18.8


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 27.10

  Ehhh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal. Czyli co kolejny raz będziemy drażnić niedźwiedzia krótka gałązką?! Zamiast handlować, współpracować i żyć jak ludzie cywilizowani nw XXI wieku politycy rozgrywają nami swoje wojenki jako terapia?! Przypomnijcie sobie czasy kiedy przed wejściem do unii było w Elblągu zarejestrowanych około 300 zakładów stolarskich około 300 galanterii skórzanej i wszystko szło na wschód. Bez wiz na voucher można było pojechać kupić lub sprzedać i żyć! Dziś zarabiają z Rosją wszyscy ale najmniej my....

 2. 2
  +7
  ~ Adam
  Czwartek, 27.10

  Do "Kat Na Idiotów". Piszesz jak ruski troll. Patrzysz przez pryzmat "swojego ogródka". A to za płotem to nie twoje. Oni właśnie chcą tak układać stosunki z sąsiadami żeby handlować, współpracować (na swoich warunkach), a służbami, propagandą i zielonymi ludzikami rozmiękczać mózgi. Piszesz jakbyś nie rozumiał, że przy jednym wahnięciu nastroju Putina mógłbyś obudzić się rano w "kaliningradzkiej obłasti", posłać dzieci do szkoły z językiem rosyjskim jako wiodącym. Te czasy o których piszesz (ożywionego handlu z Rosją) bezpowrotnie odeszły wraz z agresywną, imperialną putinowską retoryką. Teraz każde ich ich działanie ma drugie dno. I nie mówię tu o zwykłych ludziach, którzy po obu stronach granicy chcą żyć normalnie, ale o mrzonkach wielkiej Rosji w kręgach władzy putinowskiej.

 3. 3
  --8
  ~ Kat Na Jdiotów
  Czwartek, 27.10

  Sorry Adam ale sugerując, że pisze "... jak ruski troll..." to tylko musi świadczyć, że twoje zachowanie przekracza grani zdrowego rozsądku i zachowanie ma znamiona zachowania idioty....Kogo jak kogo ale mnie to strzał w niebo!

 4. 4
  +5
  ~ pytajnik
  Czwartek, 27.10

  A co z dowództwem dywizji zrobią czy dalej to będzie 16 dywizja, czy część Polska będzie przeniesiona - nic nikt nie mówi.

 5. 5
  --5
  ~ powiec
  Czwartek, 27.10

  No to już wiemy w co będzie wycelowany jeden z iskanderów!;)

 6. 6
  +3
  ~ Polak.
  Czwartek, 27.10

  Kat Na Idiotów i powiec - idźcie pogadać ze swoim przełożonym putinem aby zaczał handlować a nie napadać, to nie będziemy rozmieszczali tu dodatkowych sił NATO - a jak myślicie, że tym razem tak jak w 39r. przy waszym ewentualnym zdRadzieckim ataku, znów padnie rozkaz "z ruskimi nie walczyć" - to się grubo mylicie! Wkurza was to, bo byście chcieli poprzez zielone ludziki jak w Dombasie - no cóż, przez tyle lat dostawaliście w dupe od Polaków, że powinniście się w końcu nauczyć, ze z nami nie bedzie tak łatwo

 7. 7
  0
  ~ su
  Czwartek, 27.10

  I bardzo dobrze PIS zauważa Elbląg tak trzymac.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1357419490814