Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Lucyny, Lucjana, Łucjana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zapięte pasy niewiele pomagały, a grawitacja była bezlitosna - zobacz filmik

23.09.2014, 07:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Zapięte pasy niewiele pomagały, a grawitacja była bezlitosna - zobacz filmik
fot. Majka Brejdak

15 sekund dla wyobraźni, tak można określić doświadczenie, jakie można było zdobyć  korzystając z symulatora dachowania. Podczas sobotniego (20 września) festynu „Bezpieczna Zawada”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Zawada”, każdy mógł sprawdzić jak to jest, gdy auto koziołkuje.

Mimo ogromnego zainteresowania, nie każdy miał odwagę wsiąść do samochodu, który wprawdzie krótko i bezpiecznie, jednak obracał się wokół własnej osi. Zapięte pasy niewiele pomagały, a grawitacja była bezlitosna.

- Zupełnie nie panowałem nad kończynami – mówi  nieco zaskoczony postawny mężczyzna, który po raz pierwszy siedział w symulatorze dachowania. – Aż strach pomyśleć jak to jest, gdy auto rzeczywiście obraca się, po drodze uderza o przeszkody, blachy się gną, szyby tłuką.  Daje do myślenia.

- Na pewno nie chciałabym znaleźć się w takiej sytuacji w realu – zapewnia poruszona 35-letnia Ewa. – Tu była tylko chwila, samochód się obracał, ale nic się nie tłukło, nie uderzyłam się, musiałam tylko panować nad żołądkiem i nogami, które nagle nie wiedziały gdzie jest podłoga. Pasy na szczęście dobrze trzymały, więc mimo, że bezwładne ciało leciało na boki, nie spadłam z siedzenia. Jednak wyobraźnia podpowiadała, że w rzeczywistości nie byłoby tak ulgowo.

Do symulatora wrzucono kilka piłeczek ping pongowych, które podczas każdego obrotu obijały się  m.in. o pasażerów. To pokazało, jak niebezpieczne mogą być przedmioty przewożone bez zabezpieczenia. Według znawców tematu zwykły telefon komórkowy, który najczęściej leży w zasięgu ręki kierowcy, podczas zderzenia waży kilka kilogramów, a butelka z wodą osiąga wagę nawet kilkudziesięciu kilogramów.

- Wszystkie przedmioty, których nie potrzebujemy podczas podróży, najlepiej schować do bagażnika, a te, które chcemy mieć „pod ręką” powinny znaleźć się w schowkach albo kieszeniach na drzwiach czy fotelach – radzi obsługujący symulator.

Jak wykazują crash testy i samo życie, leżąca na tylnej półce parasolka może pozbawić życia, podobnie jak niezapięty w pasy pasażer  czy zwierzę. Ich masa potrafi wzrosnąć podczas zderzenia nawet do 1,5 tony.

Symulator zderzenia, który również był do dyspozycji uczestników festynu, dawał możliwość doświadczenia doznań, jakie towarzyszą uderzeni samochodu w przeszkodę. Zapięte pasy co prawda przytrzymują tułów  w fotelu, jednak głowa i kończyny, niczym nieskrępowane, podążają nadal w kierunku jazdy, by następnie gwałtownie cofnąć się pod wpływem gwałtownego zatrzymania pojazdu.

- Prędkość na symulatorze jest niewielka, ale szarpnięcie na końcu do przyjemnych nie należy – przyznaje p. Edyta. – Kto ma odrobinę wyobraźni ten zgadnie jak to może być podczas prawdziwego zderzenia.


Choć dzieci zjazd na symulatorze traktowały jako zabawę, miejmy nadzieję, że nie będą grymasiły przy zapinaniu pasów jeżdżąc z rodzicami, a może nawet same upomną się o pasy, gdy rodzice zapomną je zapiąć.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Dachowanie kontrolowane ( zdjęć 11 )
Dodano: 2014-09-20 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Olka
  Wtorek, 23.09

  Proponuję, aby taka symulacje uwzględniać w kursach na prawo jazdy.

 2. 2
  +5
  ~ mieszkanka Zawady
  Wtorek, 23.09

  Brawo dla Stowarzyszenia Przyjaciół "Zawada" za zorganizowanie tego festynu, brawo dla Prezesa Wojciecha Rudnickigo, Wiesława Wiewiórki, Joanny Pietraszewskiej i Ali Sobeckiej i innych organizatorów. Dobrze, że powstało takie stowarzyszenie , prosimy o więcej takich imprez.

 3. 3
  +1
  ~ Mikosa
  Wtorek, 23.09

  Pomysł super i zabawa, tylko przy prawdziwym dachowani odbywa się to "troszkę" szybciej ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.