Czwartek, 22.02.2018, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Śmieci w Elblągu. Ostrzegawcze "żółte kartki" już znalazły zastosowanie

27.05.2014, 14:45:14 Rozmiar tekstu: A A A
Śmieci w Elblągu. Ostrzegawcze "żółte kartki" już znalazły zastosowanie
Fot. arch. redakcji

Od  1 lipca 2013 roku miało być bardziej ekologicznie. Polacy mieli nauczyć się segregacji odpadów komunalnych, bo ci, którzy dokonują selektywnej zbiórki, według zasad i w nagrodę płacą mniej, a stawki dla pozostałych są o nawet o kilkadziesiąt procent wyższe. Jednak czy wszędzie sprawdza się, czy tak rzeczywiście się dzieje?

W związku z tym, że od 1 kwietnia br. elblążanie płacą mniej za wywóz odpadów, obowiązkowym okazało się ponowne wypełnienie przez zarządców nieruchomości tzw. deklaracji śmieciowych, w których mieszkańcy określają, czy będą dokonywali selektywnej ich zbiórki.

Do 20 maja br. do UM wpłynęło 8295 takich deklaracji, z tego w 75% właściciele nieruchomości zaznaczyli w nich chęć segregowania odpadów. Jednak dużym problemem w wielu wspólnotach był i jest nadal brak odpowiednich pojemników do segregacji odpadów; do tej pory są kłopoty z segregacją tzw. bioodpadów, nie wspominając o tym, że zdarzają się miejsca, gdzie mieszkańcy zadeklarowali chęć selektywnej zbiórki, ale w ich kontenerach po prosu brakuje odpowiedniej ilości pojemników do tego przeznaczonych.

Czy po prawie roku od wprowadzenia nowych zasad i obniżeniu opłat za wywóz odpadów do Urzędu Miasta wpływają sygnały, że występują różnice między zadeklarowaną segregacją a tym, co tak naprawdę wrzucane jest do pojemników i co odbierają od nas firmy zajmujące się wywozem odpadów? Urzędnicy przyznają, że takie sytuacje mają miejsce, ale nadal są to problemy jednostkowe, a firmy, z którymi zawarte zostały umowy na odbieranie odpadów komunalnych miasta są zobowiązane na bieżąco, każdorazowo przed wykonaniem usługi odbierania odpadów komunalnych, składać raporty do Urzędu Miasta, informujące m.in. o miejscach/Punktach Gromadzenia Odpadów, w których właściciele nieruchomości zbierają odpady komunalne w sposób niezgodny z deklaracją.

- Dodatkowe przeglądy pod względem prawidłowości segregacji odpadów przeprowadzają również pracownicy Urzędu Miasta podczas kontrolowania firm odbierających odpady w zakresie terminowości odbioru odpadów i przestrzegania warunków umowy - dodaje Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.

Problem z brakiem segregacji w naszym mieście mimo jej zadeklarowania istnieje o czym świadczą żółte "kartki ostrzegawcze", które już zostały nalepione na śmietnikach należących do kilku wspólnot i spółdzielni - Nalepki były stosowane zarówno w sektorach obsługiwanych przez firmę Cleaner jak i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania - podaje Łukasz Mierzejewski. - Jednak z uwagi na to, iż były to sytuacje jednorazowe, nie zostały wydane decyzje administracyjne o nałożeniu na tych właścicieli nieruchomości wyższych opłat.

W drugim półroczu nieznacznie, ale jednak, wzrosła także ilość odpadów selektywnie zebranych na terenie Gminy Miasto Elbląg. Wygląda więc na to, że większych problemów nie ma; dopiero w przypadku rażących różnic między zadeklarowaną segregacją a tym, co znajduje się w elbląskich śmietnikach, Miasto ukarze niefrasobliwych podwyższeniem opłaty za wywóz śmieci.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Elblążanka
  Wtorek, 27.05

  No bez przesady z tą segregacją. U mnie dopiero 3 tygodnie temu wstawili pojemniki do segregacji bo tak im było śpieszono. Helooo dopiero się uczymy

 2. 2
  +10
  ~ Mieszkanka.
  Wtorek, 27.05

  A może tak zaczniemy z innej beczki ? Mieszkam na osiedlu domków i segreguję śmieci od dawna. po ostatnich zmianach harmonogramu wywozu mam same kłopoty, zresztą nie tylko ja bo my wszyscy mieszkańcy. Otóż o ile śmieci ogólne , plastik i makulatura są odbierane w wyznaczone dni...to odpady zielone niestety NIE! Odbiór w piątek...na piśmie, bo w praktyce to zależy od firmy.Worki zalegają po kilka dni...., w końcu jest w nich kiszonka. Monity zarówno w MPO jak i w Urzędzie nie wiele pomagają. Nasza cierpliwość już się kończy...płacimy, segregujemy, wystawiamy....i mamy na każdy prawie weekend dekorację workową przy ulicach.Może zamiast sprawdzać posesje...niech władze pilnują firmy , której płaci za wywóz....Piszę z sektora II.

 3. 3
  +4
  ~ mieszkanka Firleja
  Środa, 28.05

  Przychylam się do opinie o nieterminowości wywozi odpadów zielonych przez MPO. Wielokrotnie zdarza się że MPO nie odbiera w terminie odpadów zielonych. Poza tym niechlujstwo robotników opróżniających pojemniki -rozsypane śmieci, pojemniki stawiane byle gdzie. MPO zdecydowanie poziomem świadczonych usług odbiega od Cleanera , który przez wiele lat obsługiwał ten rejon.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.