Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trzy lata z rzecznikiem rowerzystów. Czy oficer rowerowy sprawdził się w Elblągu?

21.03.2014, 10:02:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trzy lata z rzecznikiem rowerzystów. Czy oficer rowerowy sprawdził się w Elblągu?
fot. Adrian Sajko

Co zmieniło się w Elblągu w ciągu trzech lat działalności zespołu ludzi, związanych z szeroko rozumianym transportem zbiorowym na dwóch kółkach? Czy Elbląg to miasto przyjazne miłośnikom aktywnego spędzania czasu na rowerze? I jak rozwija się polityka rowerowa w naszym mieście? Na wczorajszej (20 marca), konferencji prasowej, podsumowania pracy Zespołu Aktywności Mobilnej dokonał oficer rowerowy, Marek Kamm.

Daleko idące zmiany w infrastrukturze "rowerowej" w mieście widać gołym okiem - Poprawiono dojazd do "miasteczka szkolnego", wydzielono pas jazdy dla rowerów, tzw "kontrapas". To rozwiązanie służące cyklistom w miejscach, w których nie można uruchomić klasycznych ścieżek rowerowych. Kontrapas znajduje się na ulicy jednokierunkowej, umożliwiając rowerzystom poruszanie się w kierunku przeciwnym do ruchu samochodów. W Elblągu pierwszy taki został wydzielony na ul. Wspólnej do ul. Kościuszki. Powstały także nowe odcinki dróg dla rowerowych w ciągu ul. Płk. Dąbka i 12 Lutego; te zgodnie z przyjęta dokumentacją projektową wykonano z kostki - wymienia Marek Kamm.

W planach jest jednak budowa nowego ciągu rowerowego Fromborska – Zajazd – Krasny Las, gdzie trasa rowerowa wykonana będzie z mieszanki mineralno-asfaltowej.

W ciągu ostatnich trzech lat oznakowano także ok. 180 przejść dla pieszych – Te wpływają bardzo na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a poprawa widoczności takiego przejazdu przez kierowców powoduje, że rowerzysta jest bezpieczny na takim przejeździe - wyjaśniał Marek Kamm.

Od 2011 roku zespół intensywnie pracował także nad poprawieniem drogowej infrastruktury rowerowej. Rozpoczęto obniżanie krawężników przy przejazdach rowerowych, z których korzystają nie tylko rowerzyści, ale również matki z wózkami i osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich, dla których wysoki krawężnik na pewno stanowi niedogodność i przeszkodę w poruszaniu się.

Zaparkuj swój rower w mieście

Innym ważnym zadaniem, które przyjął oficer w swojej działalności było tworzenie nowych stojaków rowerowych - Do 2011 roku mieliśmy na terenie miasta 13 stojaków rowerowych typu „wyrwikoło”, które należą do Urzędu Miasta i pozwalały one „zaparkować” 70 rowerów

W 2012 roku Miasto zakupiło 222 nowych stojaków, w kształcie odwróconej litery „U”. Koszt takiego chromoniklowanego stojaka wynosi 252 zł. Są one bezpieczniejsze od tych starszej generacji i pozwalają na przymocowanie dwóch rowerów z obydwu jego stron. W ubiegłym roku na terenie miasta udało się zamontować 164. stojaki, łącznie jest ich już ponad czterysta, dla ponad ośmiuset rowerów.

W 2013 roku, dzięki współpracy Zespołu Aktywności Mobilnej, Urzędu Miasta i Zarządowi Komunikacji Miejskiej udało się, pod określonymi warunkami, wynegocjować możliwość przewożenia roweru w komunikacji miejskiej - Przewóz rowerów dopuszcza się w przypadku nagłego załamania pogody lub awarii roweru w niedzielę i święta, w soboty od godz. 11, w dni robocze od godz. 17 pod warunkiem, że w pojeździe na przewóz roweru jest wolne miejsce i tak, by jednoślad nie utrudniał swobodnego poruszania się pasażerom - podaje Marek Kamm.

Wskakuj na rower!


Oficer rowerowy podczas trzech lat swojej działalności aktywował do życia także szereg "rowerowych" inicjatyw dla elblążan w każdym wieku: warsztaty miejskiej jazdy na rowerze, miejskie wycieczki rowerowe, elbląskie alleycaty, akcja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu czy zajęcia z uczniami w szkołach i przedszkolach.

W tym roku stworzono również ulotkę informacyjną "Elbląg na rowerze w jeden dzień". Celem publikacji jest promocja Elbląga jako miasta przyjaznego rowerzystom oraz jednej z alternatywnych tras, jakimi w trakcie jednodniowej wycieczki rodzinnej można poznać Elbląg z perspektywy rowerzysty.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ kłamcy z PO-PiS
  Piątek, 21.03

  Chociaż rowery mają dobrze w tym mieście. ....może one też będą głosować. Wtedy PO na pewno wygra. ...

 2. 2
  +2
  ~ Rowerzystka...też bez kasku ;)
  Piątek, 21.03

  :)A "panie oficerze", a może by tak samemu dawać przykład i w kasku częściej tym rowerem jeździć ?:)

 3. 3
  +2
  ~ a dlaczego nie w Elblągu
  Piątek, 21.03

  KIEDY powstanie w Elblągu wypożyczalnia rowerów i stacje rowerowe SZ.Panie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0824480056763