Czwartek, 28.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sześciolatki obowiązkowo do klas pierwszych od 2014 roku? Premier ciągle zmienia zdanie

05.05.2013, 09:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Sześciolatki obowiązkowo do klas pierwszych od 2014 roku? Premier ciągle zmienia zdanie
fot. archiwum redakcji

Od kilku lat rozgrywa się batalia o sześciolatki. W Sejmie, co chwilę pojawiają się nowelizacje i zmiany ustawy, która mówi o tym, że wszystkie sześciolatki, obowiązkowo miałyby rozpocząć naukę w podstawówce 1 września 2014 roku. 

Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, ustawą z 2012r. wszyscy podopieczni zerówek, mieliby rozpocząć obowiązkową naukę, w pierwszej klasie szkoły podstawowej, 1 września 2014 roku. Wywołało to głos sprzeciwu rodziców. 

W tej kwestii wypowiedział się, podczas konferencji zorganizowanej 19 kwietnia, Premier Donald Tusk. Jak podaje PAP - Będziemy proponowali, aby w 2014 r. do szkoły obowiązkowo poszły sześciolatki, które urodziły się między styczniem a lipcem (2008r.), natomiast ta druga połówka sześciolatków (urodzonych od lipca do grudnia 2008r.) będzie miała ten obowiązek w 2015 r. - zapowiedział premier. 
 
Ta zmiana jest wynikiem obaw rodziców, o różnicę wieku między sześcio- i siedmiolatkami, które po 1 września 2014 miałyby uczyć się w tych samych klasach. -Sytuacja, kiedy w klasie będzie sześciolatek z grudnia i siedmiolatek ze stycznia, oznacza dwa lata różnicy. To jest trauma dla rodziców i ja tę traumę rozumiem – zapewnił  w rozmowie z PAP Donald Tusk.
 
Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o systemie oświaty, 1 września 2014 r. do szkół miały pójść wszystkie dzieci urodzone w 2008 r., czyli ok. 400 tys. sześciolatków. Tej reformie sprzeciwia się m.in. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Zbiera ono podpisy pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne, które ma zapobiec obowiązkowemu posyłaniu sześciolatków do szkół. 
 
Reforma budzi wiele kontrowersji. Prowadzone są kampanie, zarówno namawiające do poparcia reformy, jak i przeciwne. Zdanie elblążan w tej kwestii są podzielone. -  Obecne 6-latki w szkołach to jednostki naprawdę zdolne. Rodzic, który wysyła dziecko do podstawówki po konsultacji z nauczycielem jest pewny, że nie zrobi mu krzywdy – mówi Krzysztof, 32-letni rodzic. - Co innego jeśli taki wybór zostaje nam zabrany i wszyscy pod hasłem większego dobra trafiają do kurortu zwanego szkołą. 
 
Jednym z najczęściej występujących argumentów przeciw jest to, że dzieciom odbiera się dzieciństwo, nakazując im wcześniej iść do pierwszej klasy. – Uważam, że szkoły nie są odpowiednio przystosowane, aby umieścić w nich sześciolatki. Każde dziecko jest inne. Moim zdaniem to rodzice powinni decydować o tym, czy dziecko puścić wcześniej do szkoły czy nie – podkreśla Barbara, babcia 3-letniej Wiktorii i 6-letniego Norberta.

Wśród elblążan opinie są często skrajne. Jedne aprobują przyjęte przez Rząd rozwiązania, inne stanowczo je krytykują - Sama zostałam posłana do szkoły w wieku 6 lat, bo czytać nauczyłam się w domu. I wcale nie czułam, że zabrano mi dzieciństwo. Przeciwnie, czułam się dumna, że jestem już duża, bo mam książki i zeszyty, uczę się pisać i rozwiązuję zadania – mówi Karolina, studentka PWSZ w Elblągu.

Posłanie 6-latków do szkół miało być sztandarowym przykładem reformy polskiego szkolnictwa. Ustawodawcy postanowili wziąć pod uwagę głos społeczeństwa, wyrażający sprzeciw. Na tę chwilę, w 2014 r. do szkoły powinny obowiązkowo pójść sześciolatki urodzone między styczniem a lipcem. Do 1 września zostało jeszcze dużo czasu, więc nie wiadomo, czy w tej kwestii nie będzie kolejnych zmian.  

 
 
Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ natychmiast
  Niedziela, 05.05

  Zmienia zdanie bo i jego można zamienic na innego.

 2. 2
  +7
  ~ WON!!!
  Niedziela, 05.05

  płemieł niech sam idzie do szkoły!Pokazaliśmy że można odwołać po w Elblągu,to odwołajmy ich z rządu.Dość mam tych popaprańców!ŚMIERDZI CZOSNKIEM!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.