Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nowe prawo jazdy uratowane?

18.10.2012, 11:50:51 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe prawo jazdy uratowane?
Fot. arch. redakcji
REKLAMA

Przedstawiciele Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego pilnie szukają dostawcy systemu teleinformatycznego, który zrewolucjonizować ma od przyszłego roku egzamin na prawo jazdy. System ten ma zawierać bazę kilku tysięcy pytań i filmów sytuacyjnych.

Jak pisaliśmy w artykule: Nowe prawo jazdy od roku na zakręcie. Czym nas jeszcze zaskoczy?, roszady z wdrażaniem nowych przepisów na prawo jazdy, rozpoczęły się w tym roku. Na początku 2012 roku miało się pojawić rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania, które opracować miało Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska, ale spóźniło się ono z wydaniem przepisów wykonawczych. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całym kraju nie miały więc wytycznych, co do wprowadzenia nowych zasad egzaminowania. To rozporządzenie ukazało się dopiero na początku września. W nim ustawodawca nie wskazywał jednak operatora jednolitego systemu, który by obsługiwał m.in nasze województwo pod kątem egzaminu na prawo jazdy.

Dlatego to na krajowe WORD-y został w zasadzie scedowany obowiązek wyboru takiego operatora. Od dwóch miesięcy jednak wiadomym było, że nie zdążą one przeprowadzić całej, długotrwałej procedury przetargowej, na trzy miesiące przed planowanymi zmianami.

Dlatego dyrektorzy krajowych WORD-ów zaproponowali rozwiązanie tymczasowe. Wybiorą oni dostawcę, który wdroży w każdym z ośrodków system egzaminujący za kwotę poniżej 14 tys. euro, w drodze przetargu z wolnej ręki - Sprawy nabrały już proceduralnego charakteru - powiedział nam wczoraj dyrektor elbląskiego WORD, Zbigniew Lichuszewski - 19 stycznia 2013 r. będzie terminem, kiedy na pewno wejdą w życie nowe zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Póki co podjęliśmy procedury związane z zakupem sprzętu teleinformatycznego - mówi Zbigniew Lichuszewski.

Do 22 października zainteresowane wykonaniem tego systemu firmy mają czas na zapoznanie się ze specyfikacją zamówienia i złożenia swojej oferty - Kancelaria Prawna z Warszawy, która występuje w imieniu wszystkich WORD-ów przeanalizuje i oceni te oferty, wybierając najlepszą z nich - wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski. - Potem przedstawi nam swoje stanowisko, po czym nastąpi wybór przez nas oferenta. Do 31 listopada mamy czas, by przetestować wybrany system i wdrożyć go w życie - mówi dyrektor elbląskiego WORD.

Czy system ten wykona Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (która obok dokumentów identyfikacyjnych zajmuje się również wytwarzaniem dokumentów komunikacyjnych oraz dokumentów dla cudzoziemców) lub Instytut Transportu Samochodowego? Te dwie firmy w kraju zajmuja się również wdrażaniem nowych technologii i rozwiązań teleinformatycznych - Każda firma, która ma możliwość złożenia takiego systemu, może stanąć do przetargu - odpowiada Zbigniew Lichuszewski.

O wyborze firmy, która stworzy oprogramowanie na system teleinformatyczny, na którym będzie się opierał nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy, będziemy informować na bieżąco.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ a dzieciom??????????
  Czwartek, 18.10

  A miasteczko rowerowe dla dzieci w Elblągu stracone.Pisano tyle i dorośli mają w d***e dzieci i ich bezpieczne zabawy i naukę jazdy na rowerkach.WSTYD ,miasto 130 tys i brak miasteczka rowerowego.Było i sie zmyło.

 2. 2
  +1
  ~ kierowca
  Czwartek, 18.10

  Co chodzi o nowe prawo jazdy , to prawdopodobnie będzie można parkować na środku drogi , bo obecnie widzimy jak na chodnikach 1,5 metra parkują niektórzy , przeważni są to kierowcy którzy nie dawno otrzymali prawo jazdy , albo kupili bo przepisów nie znają ,albo nie przestrzegają ,a sznowna POLICJA OBOK PRZEJEŻDZA I NIE ZWRACA NA TO UWAGI ,a piesi chodzą środkiem drogi ,Jest to zabronione tam gdzie są chodniki piesi muszą z nich korzystać ,a nie pojazdy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94871306419373