Czwartek, 20.01.2022, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Raport - Eytka w szkole cz.3

13.04.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Rozmowa z Ireną Rudniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu

Czy w Pani szkole odbywają się lekcje etyki?
W naszej szkole nigdy nie było potrzeby organizowania zajęć etyki. Obecnie jest pięcioro uczniów w całej szkole innego wyznania, w różnym wieku, więc nawet trudno byłoby ustalić wspólną godzinę takich zajęć. Również rodzice nie podejmowali rozmów w tej kwestii. Ponadto aby etyka mogła u nas powstać jeden z nauczycieli musiałby zostać do tego przygotowany, co wiązałoby się z wysłaniem go na studia podyplomowe.

Co podczas trwania lekcji religii robią dzieci, które na nią nie uczęszczają?
Niestety nie ma możliwości, aby rozplanować dla każdej klasy religię na końcu lub początku wszystkich zajęć. Niektóre dzieci, biorą normalnie udział w lekcjach pomimo odmiennego wyznania. Pozostałe przebywają w tym czasie w świetlicy lub czytelni biblioteki.

Jak sytuacja wygląda w innych szkołach?
Szczerze mówiąc nie wiem. Problem może występować jedynie w szkołach, gdzie znaczna część dzieci jest innego wyznania oraz w szkołach średnich, gdzie młodzi ludzie inaczej postrzegają  zajęcia z religii i mniej chętnie na nie chodzą. Gdyby u nas była taka potrzeba na pewno staralibyśmy się wprowadzić tego typu zajęcia.

Jak ocenia Pani obecność religii i etyki jako przedmiotu w szkole ? Czy uważa Pani, że warto wprowadzić etykę jako odrębny i niezależny przedmiot ?
Co do religii bardziej odpowiadało mi rozwiązanie wcześniejsze, kiedy religie odbywały się w salkach katechetycznych i były nauczane przez księży. Osobiście jestem bardzo zadowolona z naszej pani katechetki, ale żeby nauczanie religii spełniało swoją rolę powinno być realizowane przez osobę duchowną najlepiej z ikrą i pasją nauczycielską. Sama postawa księdza mogłaby pozytywnie wpływać na dzieci, a przekaz stałby się bardziej czytelny.

A etyka ?
Potrzeba etyki widnieje w szkołach średnich lub gimnazjach. Młodzież często przeżywa okres buntu wobec czego szuka innych dróg i odchodzi od religii. Uczniowie są też dojrzalsi mają swoje zdanie dlatego można z nimi podejmować debaty na tematy etyczne. Dzieci ze szkół podstawowych są za małe na takie zajęcia, jedynie z wybranymi jednostkami można byłoby podjąć dyskusje. Ponadto na dziecko w tym wieku wpływ mają głównie rodzice, ukształtowani w religii katolickiej, którym zależy aby dziecko przyjęło Komunię Świętą.

Czy dzieci nie chodzące na religie są odbierane negatywnie przez rówieśników?
Nie, wręcz przeciwnie, traktowane są zwyczajnie. Odmienne zachowanie osoby nie przestrzegającej pewnych form z racji swoich przekonań religijnych zwraca uwagę szybciej dorosłych niż dzieci. Na przykład, niedawno jedna uczennica siedziała milcząc podczas gdy pozostali uczniowie odśpiewywali hymn na stojąco. Zwróciłam jej uwagę, ale wzruszyła tylko ramionami. Inne dzieci nawet na to nie spojrzały. Większy problem nietolerancji mieliśmy kiedyś w kwestii dzieci niepełnosprawnych i to ze strony rodziców a nie ich dzieci.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Romanek
  Poniedziałek, 03.08

  Skoro etyka jest bardziej popularna w szkołach średnich czy gimnazjach na co zresztą bez zaskoczenia wskazuje ten krótki artykuł, to w jakim celu wywiad przeprowadza się z dyrekcją szkoły podstawowej. A co dzieje się w Elbląskich liceach? Chyba dyrekcja nie blokuje ambitnej i otwartej młodzieży dostępu do etyki w tych szkołach?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86730098724365