Wtorek, 28.01.2020, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzisiaj uroczysta konferencja, a w lipcu międzynarodowy zlot. Rozpoczęły się obchody 100-lecia Aeroklubu Elbląskiego.

31.05.2012, 14:28:33 Rozmiar tekstu: A A A
Dzisiaj uroczysta konferencja, a w lipcu międzynarodowy zlot. Rozpoczęły się obchody 100-lecia Aeroklubu Elbląskiego.
fot. AS

Dzisiaj, 31 maja, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu wraz z Aeroklubem Elbląskim zorganizowali konferencję "III Elbląskie Biennale Lotnicze 100-lecie lotnictwa w Elblągu". Konferencja rozpoczęła się o godz. 9.00 w budynku PWSZ w Elblągu przy ulicy Grunwaldzkiej 137. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Grzegorz Nowaczyk – Prezydent Miasta Elbląga oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk – Rektor PWSZ w Elblągu.

Konferencja zapoczątkowała obchody 100-lecia lotnictwa w Elblągu. W czasie jej trwania została zaprezentowana historia lotnictwa, odbyły się wykłady naukowe i prelekcje specjalistów z dziedziny awiacji. Podczas dzisiejszej konferencji miał się odbyć brifing Prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka w związku z obchodami jubileuszu Elbląskiego Aeroklubu, jednak Prezydent musiał pilnie opuścić konferencję. W miejsce brifingu odbył się pokaz dr inż. Henryka Olszewskiego „Dynamika bezzałogowego środka latającego w układzie czterowirnikowego pionowzlotu”, nad którym to dr  Olszewski ze swoją ekipą inżynierów pracował dwa lata.

Nieobecnego na konferencji prezydenta reprezentował dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej, Rafał Gruchalski, który poinformował o atrakcjach jakie przygotowano z okazji jubileuszu aeroklubu 14 lipca. Festyn ma się odbyć na terenie lotniska. – Mamy już przygotowany scenariusz tych obchodów. – informował na konferencji Rafał Gruchalski. - Pierwsza cześć festynu, będzie częścią pokazową, lotniczą, związaną z historią aeroklubu, będzie też część rozrywkowa, o którą zadbają władze miasta.

Główne obchody jubileuszu odbędą się podczas Międzynarodowego Zlotu Pasjonatów Lotnictwa. Szacuje się, że będzie to jedna z największych imprez plenerowych w Elblągu. Atrakcje zapowiadają się niezwykłe. Nasze miasto odwiedzi wiele jednostek latających m. in. śmigłowce Marynarki Wojennej i Straży Granicznej, odbędą się pokazy balonowe, przyjedzie wystawa Muzeum Lotnictwa w Krakowie a prawdziwą gratką będzie występ Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych RP „Biało - Czerwone Iskry”. O szczegółach lipcowych uroczystości Aeroklub Elbląski będzie informował na bieżąco.

Stulecie lotnictwa obchodzone jest na pamiątkę lądowania aeroplanu kierowanego przez niemieckiego pilota – Otto Stiefvatera. W 1912 roku pilot lądował tu awaryjnie lecąc z Berlina do Królewca. – Od stu lat istnieje nieprzerwanie lotnictwo w Elblągu, wtedy to powstało pierwsze lotnisko i trwa ono do dzisiaj. – wyjaśniał prezes Aeroklubu Elbląskiego, dr hab. inż. Cezary Orlikowski. - Aeroklub Elbląski powstał 55 lat temu i na przestrzeni tych lat wypełnia tę samą misję – upowszechnia i zapoznaje młodych ludzi z lotnictwem i jego nowinkami, szkoli zawodników w sekcjach samolotowej i spadochronowej, a także w sekcji modelarskiej. To jest nasz stały element, który towarzyszył aeroklubowi od początku istnienia aż do dzisiaj. – mówi prezes aeroklubu.

Więcej informacji na temat historii Aeroklubu Elbląskiego w rozmowie z jego prezesem dr hab. inż. Cezarym Orlikowskim już w ten weekend na stronie naszego serwisu.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ noname
  Czwartek, 31.05

  miala byc transmisja live z konferencji na stronie pwsz ale nie z tego nie wyszlo :/

 2. 2
  +2
  ~ bez ściem
  Czwartek, 31.05

  Z gadania NIC NIE powstanie na lotnisku.GDZIE obiecana rozbudowa tego obiektu.

 3. 3
  0
  ~ ~hihi
  Czwartek, 31.05

  p.Cezary Orlikowski nie jest prezesem aeroklubu. Owszem lata szybowcami ale jest prorektorem a nie prezesem ;-)

 4. 4
  +2
  ~ Kamil
  Czwartek, 31.05

  Transmisja była jedynie do przerwy ( tj. godz. 12.30). Zarówno na stronie PWSZ jak i TV Elbląskiej. Później niestety nie było przekazu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.