Niedziela, 28.02.2021, Imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uwolnienia cen prądu na razie nie będzie!

16.05.2012, 13:07:10 Rozmiar tekstu: A A A
Uwolnienia cen prądu na razie nie będzie!
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.gramwzielone.pl )

Jeszcze w poniedziałek, 14 maja, media bombardowały nas doniesieniami, że od przyszłego roku sprzedawcy energii elektrycznej nie będa musieli uzgadniać z Urzędem Regulacji Energetyki cen prądu dla 15 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Uwolnienie cen energii dla klientów indywidualnych, czyli tzw. grupy G wiązałaby się wtedy ze znaczna podwyżką opłat za prąd, szacunkowo nawet o 40%

Jednak, jak czytamy w ostatnich miedialnych zapewnieniach ze strony rzecznika prasowego Urzędu Regulacji Energetyki, obecna sytuacja na rynku na razie nie pozwala na uwolnienie cen energii dla odbiorców indywidualnych. Zgodnie ze stanowiskiem URE do spełnienia wciąż pozostają trzy podstawowe warunki, czyli ochrona odbiorcy wrażliwego, możliwość zawierania umowy kompleksowej oraz zapewnienie tzw. sprzedawcy awaryjnego. Jak podkreśla rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska "Grożenie 40-procentowymi podwyżkami cen prądu po jej uwolnieniu jest bezpodstawne". Stanowisko prezesa w URE w tej sprawie jest niezmienne, czytamy na stronach Urzędu Regulacji Energetyki.

URE chce więc przede wszystkim chronić odbiorców wrażliwych, czyli takich, którzy maja problemy z regulowaniem zobowiązań. Jest to jeden z powodów, co do których ceny energii nie będą w najbliższym czasie uwolnione. Kolejnym warunkiem stawianym przez URE jest zapewnienie odbiorcom możliwosci zawierania jednej umowy i płacenie jednego rachunku, zarówno za zużycie prądu, jak i jego dostawę, w przypadku, gdy zmieni się dostawca energii.

Urząd Regulacji Energetyki chce również zabezpieczyć odbiorców w ten sposób, aby mieli oni bezpieczeństwo dostaw w momencie zmiany sprzedawcy. W praktyce sprowadza sie to do zabezpieczenia takich sytuacji, gdy np. po zmianie sprzedawcy energii ten nie będzie się wywiązywał z umowy, np. zbankrutuje. Wtedy musi istnieć tzw. sprzedawca awaryjny.

Dopiero po spełnieniu tych trzech warunków stawianych przez URE ceny energii będa mogły zostać uwolnione. Urząd Regulacji Energetyki na przygotowania do spełnienia tych warunków nie ma jednak żadnego wpływu. Na chwile obecną nie można więc przewidzieć terminu uwolnienia cen prądu dla 15 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3653950691223