Środa, 14.04.2021, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Cash Back? A co to jest?

10.05.2012, 11:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
Cash Back? A co to jest?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.hotmoney.pl )

Od momentu wprowadzenia usługi Cash Back na polski rynek w 2006 roku, stale rośnie nie tylko liczba punktów udostępniających te rozwiązanie, ale również wartość i liczba transakcji wykonywanych dzięki tej usłudze. Jednak wciąż ich udział stanowi mikroskopijną część wszystkich wypłat gotówkowych.

Co kryje się pod tą nazwą?

Cash Back to usługa dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie. Transakcja może być przeprowadzona jedynie łącznie z płatnością kartą za towar. Przy zakupie klient musi zgłosić chęć podjęcia w gotówce dodatkowej kwoty. Rozwiązanie to możliwe jest dla wszystkich posiadaczy kart debetowych systemów VISA i MasterCard/Maestro tych banków, które uruchomiły funkcjonalność Cash Back. Klient może przy jednej transakcji pobrać od 20 do 200 złotych. Dla posiadacza karty podjęcie gotówki w punkcie akceptującym karty zwykle jest wolne od opłat, lub opłata za Cash Back jest niższa od tej stosowanej dla podjęcia gotówki z sieci bankomatów, nie należących do banku wydającego kartę.

Rozwiązanie Cash Back oszczędza czas, gdyż podjęcie gotówki realizowana jest podczas codziennych zakupów. W praktyce jest to również usługa bardzo prosta, gdyż transakcja przeprowadzana jest na terminalu przez sprzedawcę, a klient jedynie podpisuje wydruk lub zatwierdza transakcje kodem PIN. Co ciekawe, w Polsce ilość sklepów i stacji paliw realizująca Cash Back jest większa od sieci bankomatów, szczególnie w małych i turystycznych miejscowościach.

A jak to wygląda w Elblągu?

Po zrobieniu rekonesansu okazało się, że całkowicie pozbawione funkcji Cash Back w naszym mieście, są duże hipermarkety, de facto miejsca najtłumniej odwiedzane przez Elblążan podczas robienia choćby większych zakupów. – Nic mi nie wiadomo o tym, by sklep Leclerc w Elblągu posiadał taką usługę i nie wiem, czy będzie kiedyś wprowadzana. - usłyszeliśmy od kierowniczki kasy, pani Grażyny. Podobnie jest z dwoma innymi, dużymi hipermarketami. - Nie jestem upoważniony do opowiadania o takich usługach z poziomu elbląskiego sklepu. Proszę dzwonić do centrali w Warszawie. - usłyszeliśmy od dyżurnego zmiany w sklepie Carrefour. Czyżby w ogóle nie wiedział, o czym mówimy? W hipermarkecie Kaufland natomiast nie było osoby odpowiedzialnej za to, aby odpowiedzieć nam na to pytanie.

Większe elbląskie stacje benzynowe również pozbawione są tego rozwiązania; usługi Cash Back nie posiadają stacje: Orlen, Shell i Lotos. - Nie posiadamy w swoim zakresie możliwości wypłat gotówki przy jednoczesnym płaceniu za towary. - powiedziała pani Anna Mróz ze stacji Statoil w Elblągu. Jedyna stacja benzynowa, która proponuje to rozwiązanie mieszkańcom naszego miasta, to stacja BP znajdująca się przy ulicy Płk. Dąbka. - Tak, usługa ta jest u nas dostępna. - usłyszeliśmy od kierownika stacji. - Jednak nie jestem upoważniony do tego, by informować, czy klienci często korzystają z takiego rozwiązania.

Niezrażeni tym faktem udaliśmy się więc na elbląskie ulice by porozmawiać z mieszkańcami o możliwościach, jakie daje usługa Cash Back. - Słyszałam o tym. - powiedziała nam pani Franciszka Grodecka. - Widziałam, jak mój syn pobierał w ten sposób gotówkę w sklepie. Ale nie wiem, czy tutaj w Elblągu jest dużo punktów oferujących taką usługę. Jakbym miała taką kartę, to pewnie też korzystałabym z takich rozwiązań. Ale jestem przyzwyczajona do papierkowych pieniędzy. - dodała pani Franciszka. - Uważam, że ta usługa jest ciekawym rozwiązaniem. Jednak nie zyskuje ona zbyt dużej popularności. - mówi zapytany o rozwiązanie Cash Back pan Arkadiusz Pawłowski. - Wielu ludzi o niej nie wie lub uważa, że nie jest im do niczego potrzebna. Osobiście żałuję, że tej usługi nie prowadzą np. duże elbląskie hipermarkety. Tam najczęściej przecież robimy zakupy, tym bardziej, że transakcje w takich sklepach są już płatne od 1 grosza, a nie jak w przypadku innych punktów, gdzie kartą można zapłacić minimum od 20 złotych. Jaki sens ma rozwiązanie Cash Back dostępne np. w sklepie komputerowym? Żeby z niego skorzystać musiałbym kupić jakiś sprzęt, a to niemało kosztuje. Wydaje mi się, że to jakoś mija się z celem. - dodaje pan Arkadiusz.. - Cash Back? A co to jest? Pierwsze słyszę o takiej usłudze. – powiedziała nam pani Agnieszka Bochelec, którą spotkaliśmy na przedweekendowych zakupach z synkiem Aleksem. – To chyba jakaś nowość. – dodaje kobieta.

Dlaczego Cash Back to usługa mało popularna?

Głównym powodem małej popularności Cash Back jest niska świadomość istnienia usługi wśród konsumentów. Ta z kolei wynika z braku promocji zarówno ze strony banków, jak i organizacji płatniczych. - Po co to robić, skoro banki najwięcej zarabiają na transakcjach bezgotówkowych, z których mają spore prowizje. - twierdzi dr Michał Kisiel, ekonomista serwisu Bankier.pl. - Prawie co drugi bank nie daje klientom dostępu do wypłaty gotówki podczas zakupów. Jednak w instytucjach, które oferują Cash Back, zwykle jest to operacja bezpłatna lub kosztująca nie więcej niż 50 groszy. Na pewno nie pomaga również nieznajomość Cash Back nawet wśród personelu obsługującego punkty handlowo-usługowe. Dochodzi więc do sytuacji, w których klient chcąc wypłacić gotówkę w sklepowej kasie musi odejść z kwitkiem i zdać się na najbliższy bankomat. A te kosztują. Wypłata gotówki z bankomatu niemacierzystego banku to wydatek zaczynający się od 5 złotych w górę. – dodaje dr Michał Kisiel.

Nawet sami detaliście chyba do końca nie zdają sobie sprawy, jak wymierne korzyści oferującym ją punktom handlowo-usługowym może przynieść dostęp do usługi Cash Back. Ten wygodny sposób dostępu do gotówki rozszerza zakres obsługi, jaką mogą oni zapewnić swoim klientom o element, którego może nie oferuje jeszcze ich konkurencja. To również dobry sposób na to, by przyciągnąć nowych klientów. Można spodziewać się wyższych obrotów, zarówno dlatego, że warunkiem skorzystania z usługi Cash Back jest dokonanie zakupu, ale i w efekcie przyzwyczajania się użytkowników kart płatniczych do częstszego wykorzystywania tych kart do płatności. Nie bez znaczenia jest i to, że usługa Cash Back usprawnia bilansowanie potrzeb gotówkowych i redukuje koszty transportu gotówki; zmniejsza również poziom ryzyka związanego z obsługą i przechowywaniem pieniędzy.

Może więc warto skorzystać z rozwiązania Cash Back przy kasie? Nam, jako klientom, jak również i sklepom. Punkty handlowe oferujące usługę Cash Back w Elblągu dostępne są na stronie  w zakładce „Cash Back”. Udanych zakupów, Drodzy Elblążanie!
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ WSAD
  Czwartek, 10.05

  w Anglii przy płatności kartą ekspedientka się pyta czy chcesz wypłacić pieniądze, ale fakt zdziwiłem się że u nas coś takiego funkcjonuje a raczej kuleje :)

 2. 2
  0
  ~ Donald
  Czwartek, 10.05

  W większości banków jest już dostępna usługa wszystkie bankomaty bez prowizji za 0 gr. Trzeba być niezłym dzięciołem, żeby płacić 5 zł w obcym bankomacie... ;)

 3. 3
  +2
  ~ kj
  Czwartek, 10.05

  W Anglii to pospolite zjawisko. Nie ma się czym ekscytować ...

 4. 4
  +4
  ~ nowoczesny
  Czwartek, 10.05

  mam system jeszcze bardzie sprawny i szokujaco skuteczny, otóż jak chce pieniądze to wyjmuję portfel i je wyjmuję, nie musze chodzić do sklepu, wiem, że to nie mieści się w mózgownicy, ale tak jest, w portfelu mam gotówke i biore kiedy chcę

 5. 5
  0
  ~ adept
  Czwartek, 10.05

  to już teraz można pobierać pieniądze w sklepie bez atrapy broni - ten świat gna niesamowicie do przodu

 6. 6
  0
  ~ sdf
  Sobota, 12.05

  na Orlenie wg listy mozna korzystać z usługi Cash Back

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.518678188324