Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

ZUS przeprowadził masowe kontrole na Warmii i Mazurach. "Chorzy" biorą ślub lub wyjeżdzają na wakacje

10.02.2024, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
ZUS przeprowadził masowe kontrole na Warmii i Mazurach. "Chorzy" biorą ślub lub wyjeżdzają na wakacje

W 2023 r. oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Warmii i Mazurach podczas kontroli zwolnień lekarskich stwierdziły nieprawidłowości w ponad 700  przypadkach. Kwota wstrzymanych zasiłków to 653,5 tys. zł. W całym kraju przeprowadzono 461,2 tys. kontroli. W ich następstwie Zakład zakwestionował 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29 mln 273 tys. zł

 

 

- ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwszy z nich to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia. Kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem  i stosuje się do zaleceń lekarza. Drugi rodzaj kontroli przeprowadzają lekarze orzecznicy, którzy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy – informuje Anna Grabowska regionalny rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach

 

 

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia.

 

W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, podlega zwrotowi. Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba badana przez lekarza orzecznika ZUS-u jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji ubezpieczony zachowuje prawo do świadczenia chorobowego do dnia badania. W dniu następnym powinien stawić się w miejscu pracy.

 

Kilka przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich:


-podczas kontroli nas pracownicy nie zastali ubezpieczonego w miejscu zamieszkania. Domownik poinformował, że pojechał do pracy.

W złożonych wyjaśnieniach kontrolowany poinformował, że był na „wigilii zakładowej”,
-ubezpieczony podczas zwolnienia prowadziły imprezy jako DJ w klubie,
-chory w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział w turnieju tenisa stołowego, obchodach jubileuszu koła łowieckiego oraz wycieczce organizowanej przez organizację związkową.

 


Przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień jest mnóstwo, najczęściej są to prace remontowe, wyjazdy za granicę czy praca zarobkowa.

- Kontrole zwolnień lekarskich to ustawowy obowiązek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Płatnicy, zatrudniający powyżej 20 osób mogą sami przeprowadzać kontrole wykorzystywania zwolnień. Należy pamiętać, że wypłata za zwolnienia pochodzi ze środków publicznych, czyli każdego z nas - dodaje Anna Grabowska

 

 

Anna Grabowska
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ ZUS DO ATAKU
  Niedziela, 11.02

  A ja biorąc prawdziwe zwolnienie- mam poczucie winy. Nienawidzę wizyt w przychodni,jak już mam niemoc jadę do tzw.lecznicy i boję się, że wrócę w gorszym stanie z tej wylęgarni syfu. Kontrolować tę hołotę.Swego czasu to czelniczydła 100% płatne zwolnienia i po galeriach na zakupach.

 2. 2
  +6
  ~ Tak trzymać
  Niedziela, 11.02

  I dobrze -dobrać się do D...-y.Niech oddają kasę i won z pracy.

 3. 3
  +3
  ~ Ka
  Poniedziałek, 12.02

  Taaak, akurat! Kogo i gdzie kontroluje? "Chorzy inaczej" na portalach w "siostry miłosierdzia" się bawią, latają swoje sprawy załatwiają tylko pracować się nie chce

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96451377868652