Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Kompleksowa pomoc dla osób bezdomnych

03.12.2023, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kompleksowa pomoc dla osób bezdomnych

Okres jesienno – zimowy to szczególnie trudny czas dla osób  bezdomnych. W Elblągu mogą one skorzystać z kompleksowej pomocy, którą od stycznia br. oferuje Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych.

 

 

 

Centrum prowadzone jest na zlecenie samorządu przez Stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących „Od nowa…”.  Tak, jak w latach ubiegłych pracownicy i streetworker Elbląskiego Centrum Usług Społecznych we współpracy ze Strażą Miejską i Policją monitorują również miejsca pobytu osób bezdomnych i podejmują działania w celu zabezpieczenia tych osób w ośrodkach wsparcia. Ruszyła również jadłodajnia oraz bezpłatna infolinia ds. osób bezdomnych.

 

 

 

Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych mieści się przy ul. Królewieckiej 102. W strukturach placówki jest ogrzewalnia dla 40 osób w kryzysie bezdomności – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – również będących pod wpływem alkoholu. W Centrum jest możliwość skorzystania z łazienki oraz przygotowania ciepłego posiłku czy napoju, można też otrzymać czystą odzież i bieliznę osobistą. W ramach działalności Centrum funkcjonuje również Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla mieszkańców Elbląga uzależnionych, współuzależnionych i zagrożonych problemem alkoholowym, który prowadzi działania o charakterze profilaktycznym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym na rzecz osób korzystających z ogrzewalni oraz pozostałych mieszkańców Elbląga wymagających pomocy w tym zakresie.  Dzięki wsparciu specjalistów Centrum  8 osób zostało skierowanych do ośrodków leczenia uzależnień, a 16 podjęło zatrudnienie. W listopadzie uruchomione też zostaną dwa mieszkania treningowe dla kolejnych osób, które podjęły wyzwanie i chcą wyjść z bezdomności.

 

 

 

 

Tak jak zakładaliśmy jest to placówka na miarę dwudziestego pierwszego wieku, która oferuje kompleksową pomoc. Tu osoby bezdomne otrzymują specjalistyczne wsparcie, aby przejść od piekła do nieba, czyli do wyjścia z bezdomności

 

– podkreśla Michał Missan, Wiceprezydent Elbląga. 

 

 

 

Osoby w kryzysie bezdomności mogą także uzyskać schronienie w placówce przy ul. Nowodworskiej 49, gdzie działa schronisko, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownia i ogrzewalnia. Na całodobowy pobyt w schronisku w kryzysie bezdomności kieruje Elbląskie Centrum Usług Społecznych wydając decyzję kierującą. Pobyt w noclegowni i ogrzewalni nie wymaga skierowania.
Udzielenie pomocy w formie schronienia następuje na wniosek osoby bezdomnej i za jej zgodą. W przypadku osób przebywających w przestrzeni publicznej często dopiero minusowe temperatury są motywacją do szukania pomocy stacjonarnej.

 

 

 

Tak jak w latach ubiegłych na okres jesienno – zimowy, na zlecenie samorządu ruszyła jadłodajnia prowadzona przez Caritas Diecezji Elbląskiej przy ul. Zamkowej 17. Wydawane są w niej gorące posiłki osobom bezdomnym skierowanym przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych. 

 

 

 

Od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. pod numerem 800 165 320 funkcjonuje bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Pod wskazanym numerem osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy.

Pracownicy socjalni oraz streetworker Elbląskiego Centrum Usług Społecznych we współpracy ze Strażą Miejską oraz Policją na bieżąco monitorują miejsca pobytu osób bezdomnych. 

 

 

 

Apelujemy również do mieszkańców miasta o informacje na temat osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej. Zgłoszenia przyjmują: Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska i Komenda Miejska Policji oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych – na stronie ECUS można dokonać zgłoszenia anonimowo.

 

 

 

Informacja nadesłana

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.84401106834412