Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dziś Święto Bożego Ciała

08.06.2023, 07:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Święto Bożego Ciała
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA

Dzisiaj katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. To jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.


 

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii.


Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 roku.


W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

W godzinach popołudniowych zamieścimy artykuł oraz obszerną galerię zdjęć z dzisiejszej prcesji.


opr.

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Zmyć grzech obłudą
  Czwartek, 08.06

  Jest tylu grzeszników niech więc maszerują a potem znowu grzeszą!

 2. 2
  +1
  ~ Bsp
  Czwartek, 08.06

  @Zmyć grzech obłudą szanowny ktoś pod tym nickiem nie pojmuje istoty chrześcijaństwa. Katolicy nie twierdzą że ludzie mają być idealni i nie grzeszyć. Przeciwnie, uważają że człowiek ma naturalne skłonności do grzechu. Powinien dążyć do życia zgodnego z etyką przykazań bożych ale wiadomo że to ideał do którego można się jedynie zbliżyć. Chodzi o to aby grzechy odkupić poprzez ich świadomość, spowiedź, czynny żal i pokutę oraz zadośćuczynienie.

 3. 3
  --1
  ~ taaa
  Czwartek, 08.06

  BSP chrzescijanie nie zyja zgodnie z etyka przykazan bozych w kosciele i na pokaz a po wysciu z kosciola i po spowiedzi obrzucaja blotem jak sie da iwszystkich majacych inne zdanie przykladow jest tyle ze wylicznie by zajelo duzo czasu to jest wiara w ktorej liczy sie tylko kasa zeby pasterzom zylo sie coraz lepiej i nie majaca nic z nauki Jezusa

 4. 4
  0
  ~ Robert Kolesiński
  Czwartek, 08.06

  Obowiązkowo będę.

 5. 5
  --1
  ~ Do taaa
  Czwartek, 08.06

  No fakt - im więcej latają na msze tym więcej jadu w sobie. Tylko oceniają, krytykują, zawiść i brak pomocy z ich strony

 6. 6
  +2
  ~ Jamaleg
  Czwartek, 08.06

  Czekam na komentarze tych co narzekali ze są drogi zamknięte na bieg Piekarczyka

 7. 7
  +1
  ~ Magnat Biznesu
  Czwartek, 08.06

  Bo Jezus zapomniał jak był na Ziemi, przypomniało mu się po 1200 latach.

 8. 8
  0
  ~ Mało ludzi na procesji na Nowowiejskiej dzis
  Czwartek, 08.06

  ..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2944769859314