Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Prezydenci na ćwiczeniu pk. „Amber Desire 22-1”

08.07.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydenci na ćwiczeniu pk. „Amber Desire 22-1”
Zdjęcia: mjr Paulina Montewka

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód zakończyli ćwiczenie pk. „Amber Desire 22-1”. 7 lipca działania żołnierzy wizytowali prezydenci i ministrowie obrony narodowej Polski i Litwy.

7 lipca br. żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) oraz Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W zakończyli ćwiczenie pk. „Amber Desire 22-1”. Tego dnia ich działania wizytowali: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda oraz ministrowie obrony narodowej Polski i Litwy Mariusz Błaszczak i Arvydas Anušauskas.

Ćwiczenia pk. „Amber Desire” to cykliczne przedsięwzięcia realizowane przez dowództwo dywizji od 2020 roku. Wtedy to żołnierze przemieścili się "na kołach" na Litwę, do miejscowości Alytus, gdzie stacjonuje afiliowana do elbląskiego dowództwa, brygada „Żelazny Wilk". Celem „Amber Desire 20" było sprawdzenie zdolności przygotowania i przeprowadzenia w krótkim czasie przemieszczenia poza granice kraju zespołu zadaniowego. W ćwiczeniu, oprócz żołnierzy dowództwa dywizji i Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W brali udział również żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.

Rok później, w 2021, w ćwiczeniu brali udział żołnierze dowództwa dywizji, Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W oraz grupy bojowej, która w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO stacjonuje w Polsce. Podczas ćwiczenia, jego uczestnicy przemieścili się do Portu Wojennego w Gdyni gdzie załadowali sprzęt na okręty transportowo – minowe z 2 dywizjonu okrętów transportowo – minowych wchodzącego w skład 8 Flotylli. Po zakończeniu załadunku i przygotowaniu okrętów do wyjścia w morze ćwiczący żołnierze przeszli szkolenie z zasad bezpieczeństwa, poruszania się po okręcie i przydziału środków ratunkowych. Po zakończeniu szkolenia okręty wyszły w morze. Kolejne dni ćwiczenia to powrót do Portu Wojennego, rozładunek i powrót żołnierzy do jednostek.

W tym roku żołnierze dowództwa dywizji i Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W przemieścili się kilkaset kilometrów do miejscowości Szypliszki, gdzie rozwinęli stanowisko dowodzenia. „Amber Desire 22-1” było nowym doświadczeniem dla żołnierzy wielonarodowej dywizji, ponieważ po raz pierwszy przygotowywali do pracy i pracowali na stanowisku dowodzenia w terenie przygodnym. Druga część ćwiczenia odbędzie się już wkrótce na Przesmyku Suwalskim. Dzięki takim ćwiczeniom jak „Amber Desire” żołnierze dowództwa poszerzają wiedzę o nowe doświadczenia, nabywają nowe umiejętności oraz doskonalą już posiadane. Ćwiczenia te pozwalają również na sprawdzenie i doskonalenie posiadanych procedur oraz usprawniają współpracę i zdolności do realizacji zadań w wymiarze międzynarodowym.

 

Tekst: ppłk Dariusz Guzenda
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ kjm
  Sobota, 09.07

  Jakoś nie widać ... zaciśniętych zębów ...

 2. 2
  +2
  ~ Twój email
  Sobota, 09.07

  Uważam że tytuł artykułu nie jest do końca prawdziwy ? Wizytę na ćwiczeniach wojskowych złożyli : prezydent Liwy i rezydent, a za razem druga osoba w państwie, Polski. Droga redakcjo, więcej staranności w przygotowywaniu tego typu artykułów !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2286839485168