Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Co zrobić gdy są trudności z uzyskaniem zaświadczenia do świadczenia 500 plus dla niesamodzielnych ?

23.10.2019, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co zrobić gdy są trudności z uzyskaniem zaświadczenia do świadczenia 500 plus dla niesamodzielnych ?

Co zrobić gdy mamy trudności z otrzymaniem od lekarza zaświadczenia do świadczenia 500 plus dla niesamodzielnych


W województwie warmińsko-mazurskim wnioski o świadczenie dla niesamodzielnych złożyło już ponad 13,5 tys. osób. Tylko część osób posiada orzeczenie, które jest jednym z warunków otrzymania świadczenie. Pozostali do wniosku powinni dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajduje oraz jeśli, oczywiście posiada – dokumentację medyczną i inne zaświadczenia, które mogą mieć znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.


- Zdarzają się sytuacje, że klienci informują nas o trudnościach w pozyskaniu od lekarzy zaświadczeń o stanie zdrowia lub dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia. Chcemy wszystkich uspokoić, że mimo braku tych dokumentów, wniosek o świadczenie uzupełniające zostanie przyjęty. W przypadku wystąpienia takiego incydentu, składając wniosek dodatkowo będzie trzeba wypełnić formularza OL-9A czyli informację o miejscach leczenia i wyjaśnić, że przekazanie tych danych umożliwi pozyskanie dokumentacji medycznej niezbędnej do wydania orzeczenia, którą ZUS zdobędzie we własnym zakresie. - informuje Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.


Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje osobie pełnoletniej mieszkającej w Polsce, która ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie przekracza kwoty 1 600 zł brutto. Świadczenie to będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego uzupełnienia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł.

- W naszym regionie takie osoby, których świadczenie jest równe lub mniejsze od 1 100 zł brutto stanowią ponad połowę. Zdarzają się również wnioski, gdzie kwota emerytury lub renty przekracza górną granicę. Z dotychczas złożonych dokumentów wynika, że częściej o świadczenie uzupełniające ubiegają się panie, niż panowie. Różnica nie jest znacząca, bo kobiety stanowią ponad 50 proc.- dodaje rzeczniczka.

 


                                                                                                                               Anna Ilukiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ złotówy :)
  Środa, 23.10

  Czy ci ludzie nie widza ze pis pluje im w twarz ? Jesli by tak dbał o niepełnosprawnych to po co te przeszkody? Co za roznica czy mam grupę z zus czy z opieki

 2. 2
  0
  ~ ciekawe ilu !
  Środa, 23.10

  Do złotówy - Znaczny stopień to całkowita niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu, całkowita zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz w ułatwianiu kontaktów z otoczeniem.Twoim zdaniem ilu takich jest w tych 13.500. Myslę, że 1000 -1500 reszta liczy na "drapane"

 3. 3
  +2
  ~ Patologia systemu ZUS
  Czwartek, 24.10

  ZUS nie uznaje orzeczeń lekarskich wydanych przez inne organa pańswtowe , tylko swoje własne. Ale renty socjalne ZUS przejął, nie?# Właśnie moja mama dostała decyzję odmowną, bo wg.ZUS jest bogata i się jej nie należy. Bo...minimalnie o kilka złotych przewyższa limit dochodowy 1600 zł brutto. Polska to chory, skorumpowany kraj.

 4. 4
  +2
  ~ nic darmo
  Czwartek, 24.10

  Do patologia.........-i pewnie mama zagłosowała na pis bo pis obiecał? A tu ? Zong :) Dobrze tym co dali sie nabrac pisowi :).

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.