Piątek, 19.07.2019, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Obecnie z facebook-a korzysta prawie 2 miliardy ludzi. Jak duże znaczenie ma on w życiu elblążan?

04.02.2019, 16:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Obecnie z facebook-a korzysta prawie 2 miliardy ludzi. Jak duże znaczenie ma on w życiu elblążan?
15 lat temu, Mark Zuckenberg (wówczas 23-letni student) uruchomił na Uniwersytecie Harvarda projekt serwisu mający zrzeszać społeczności szkół średnich oraz szkół wyższych. Obecnie z facebook-a korzysta prawie 2 miliardy ludzi. Jak duże znaczenie ma on w życiu elblążan?
 
Hasło „Jeśli nie ma cię na facebook-u to nie istniejesz” wiele mówi o dzisiejszych czasach. Wielu z nas informację o tym, że ktoś nie posiada konta na portalu społecznościowym facebook przyjmuje z zaskoczeniem.
 
W Polsce pierwszym portalem skupiającym ludzi była strona nk.pl. „Naszą klasę” szybko zastąpił facebook, dzięki któremu ludzie mogli nawiązać znajomości nie tylko z osobami, z którymi chodzili do jednej szkoły.
 
Kont na facebooku bardzo szybko przybywało. Z czasem coraz trudniej było spotkać osobę, która nie korzysta z tego portalu. Za pośrednictwem facebooka kontaktują się ze sobą nie tylko znajomi czy rodzina. Z tego narzędzia chętnie korzystają m.in. politycy.
 
 
Wiele się zmieniło przez 15 lat i obecnie Facebook to już nie tylko portal społecznościowy a cały ekosystem. Możemy dzwonić, pisać, przesyłać filmy i zdjęcia, a także przeprowadzać zbiórki charytatywne. Jesteśmy blisko ulubionych marek, a także znajomych tych bliższych i tych dalszych. Niewątpliwie Facebook odgrywa wielką rolę w życiu wielu osób, jednak nic nie zastąpi tradycyjnych kontaktów międzyludzkich. Korzystam z wielu możliwości jakie daje mi Facebook przede wszystkim do utrzymywania relacji z mieszkańcami Elbląga
 
– mówi radny PO, Robert Turlej.
 
- Facebook i inne social media to bardzo ważny element obecnego życia. Pozwala dotrzeć szybko do ludzi o podobnych zainteresowaniach, ułatwia komunikację. Niestety mocno wzmacnia również "wojnę plemienną", która dziś ma miejsce w Polsce. W sieci otaczamy się ludźmi, którzy mają takie same poglądy jak my, czytamy treści i śledzimy fanpage zgodne z naszymi przekonaniami jednocześnie zamykając się na opinie i poglądy innej strony. Zamykamy się w swego rodzaju "bańce" nabierając przekonania, że tylko nasz światopogląd jest słuszny. To niebezpieczne, bo prowadzić może do takich zachowań, jakie miały miejsce ostatnio. Facebook to narzędzie i od nas zależy jak je wykorzystamy – zaznaczył radny PiS, Piotr Opaczewski.

- Dla mnie Facebook jest jedną z form kontaktu z mieszkańcami. Na Facebooku staram się przekazywać użytkownikom to czy się zajmuję, na jakim etapie są różne sprawy oraz uchylam trochę tajemnic z życia prywatnego? Z aplikacji messagere zdarza się nawet kilku mieszkańców dziennie, którzy, pytają o różne sprawy związane z Naszym miastem. Na chwilę obecną Facebook bardzo ułatwia mi wykonywanie mandatu radnego oraz współpracę z mieszkańcami Elblaga - mówi radny PiS Rafał Traks.
 
Facebook ułatwia kontakt, ale niestety jest również miejscem, w którym można natrafić na oszustów. - W przypadku zakupów dokonywanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych, rzadko dochodzi do zawierania umów o charakterze konsumenckim, czyli takich, w których z jednej strony mamy osobę fizyczną, a z drugiej przedsiębiorcę. Zazwyczaj są to transakcje zawierane pomiędzy osobami fizycznymi. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z oszustwami polegającymi na podszywaniu się pod różnego rodzaju przedsiębiorców. W takim przypadku nie mają zastosowania przepisy konsumenckie. Należy sięgnąć po normy prawa karnego, takie jak te, zawarte w art. 286 KK – informuje Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów.
 
Jak przyznaje Paweł Rodziewicz facebook jest jego zdaniem cennym narzędziem w pracy, jak i w życiu prywatnym. - Jeśli chodzi o inne funkcje serwisów społecznościowych, to ja osobiście bardzo cenię sobie Facebooka. Za jego pomocą komunikuję się ze znajomymi, a także docieram do licznego grona odbiorców z przekazem informacyjnym za pomocą oficjalnej strony Miejskiego Rzecznika Konsumentów – dodał Paweł Rodziewicz.
 
Facebook ułatwia kontakty ludziom na wielu płaszczyznach. - Uważam, że ogólnie media społecznościowe są metodą na ułatwienie komunikacji, chociażby zaczynając od Naszej Klasy, która była bardzo rozpowszechniona, póki Facebook nie przejął pałeczki i nie wyparł jej. Dzięki Facebookowi oraz Messengerze można łatwiej komunikować się i utrzymywać znajomości na odległość. Facebook daje również możliwość obserwowania rożnych grup lub stron informacyjnych - można mieć wszystko skonsolidowane na jednej stronie – mówi Dariusz Borowiak, informatyk.
 
- Facebook ułatwia, pomaga w organizacji rożnych spraw, pokazuje newsy z życia dodał Łukasz Gesek, piosenkarz.
 
Łatwość utrzymywania internetowych relacji bywa jednak zgubna.
 
Czasem odnoszę wręcz wrażenie, że Facebook stał się jedyną forma komunikacji. Czy ułatwia życie... W jakimś stopniu tak. Poprzez ten portal ogłaszamy dosłownie wszystko. A nie raz dzięki tzw. mocy Facebooka odnajdujemy zaginione rzeczy czy nawet osoby. Sama nie do końca jestem zwolenniczką aż takiego odsłaniania swojego życia, ale też nie zaprzeczam, że niekiedy zdarza się i mi udostępnić zdjęcie czy wydarzenie z życia, jednak nie jest to za częste
 
– przyznaje Ewelina Fiodorowicz, księgowa.
 
- Ta aplikacja niby jest przydatna, a tak naprawdę zabiera dużą część dnia. Młode pokolenie traktuje facebooka jak coś wpisanego w życie, jakby bez tego nie dało się żyć – zauważył Daniel Kuczyński.
 
Jakie zdanie na ten temat mają nasi czytelnicy?
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ arek
  Poniedziałek, 04.02

  Facebook jest dla starszych ludzi, młodzi i piękni tego nie używają

 2. 2
  +6
  ~ ..
  Poniedziałek, 04.02

 3. 3
  +6
  ~ Nasza Klasa i GG
  Poniedziałek, 04.02

  Pamiętacie ten portal nk.pl i komunikator GG, jedne z pierwszych ? Chyba wkrótce umrą smiercią naturalną . Już prawie nikt z tego nie korzysta.

 4. 4
  +2
  ~ Zeznania podatkowe radnych .
  Poniedziałek, 04.02

  Na facebook wielu gwiazdorzy . Tyle sztucznego szumu dookoła siebie robią , tylko PO co ? Jak tam panie Turlej 30 % podwyżki zatwierdzone przez pana i Missana dla sąsiadów z Wiejskiej , są zadowoleni ?? Pana raczej to nie rusza .

 5. 5
  +5
  ~ Pompka
  Poniedziałek, 04.02

  Innych pomysłów na tekst redakcja nie ma? Idiotyczny temat. Moze trzeba ruszyć tyłek zza biurka ba miasto.

 6. 6
  0
  ~ Non_fb
  Wtorek, 05.02

  Pranie mozgu i nic wiecej. Jeden od drugiego chce byc lepszy, jeden drugiemu zazdrosci, pozniej tylko klotnie miedzy ludzmi, bo ktos kogos usunal ze znajomych. Nie mam konta i dobrze mi z tym. Polecam.

 7. 7
  +1
  ~ oko
  Wtorek, 05.02

  Wnuczka powiedziała , że fck to dla buraków- prawda ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.